Lidé nejsou jedinými tvory na této planetě, kteří si z jakéhokoliv důvodu osvojují děti. Dokonce i samotná zvířata, jsou schopna adoptovat naprosto jiný zvíření druh a poskytnout mu potřebnou péči a lásku.

Zatímco vědci si nejsou tak zcela jisti, proč v říši zvířat čas od času dochází k takzvané interspeciální adopci, spekuluje se o tom, že hlavní roli hraje především genetika. Jenny Holland, autor knihy z roku 2011 s názvem Nepravděpodobné přátelství řekl National Geographic, že empatie v tomto případě může být velmi významným jádrem tohoto chování. Rovněž připustil, že jedno zvíře může u druhého zvířete zmírnit jeho bolest, osamělost či dokonce hlad.Savci mají totiž naprosto stejnou mozkovou strukturu a systémy v hlavě, které bezprostředně souvisejí s emocemi, jako máme my, lidé. Proto se nyní pojďme podívat na 12 fascinujících a více než dojemných adopcí zvířat.

1. Želva a hroch

Hroch, který osiřel po Tsunami, která vypukla v Indickém oceánu, našel vztah ke 130leté obří želvě Aldabran, která se jmenuje Mzee a v které našel svou novou maminku. Hroch, který se jmenuje Owen, byl velmi vyděšený poté, co uvízl po vlně Tsunami na útesu a byl následně zachráněn. Naštěstí byl ovšem poblíž právě zmíněný Mzee, tedy obří želva, která byla propuštěna v přírodním parku v Keni. Hroch se k ní ihned přivinul a to stejně tak, jako by to byla jeho hroší matka. Mzee byla z projevené lásky zpočátku velmi nesvůj, brzy ovšem začala Owenovi jeho známky náklonnosti po všech směrech vracet. Poté strávili spoustu dní hlídáním blízkého rybníka.

2. Gorila Koko a její kotě

Gorila Koko, která pobývá v Zoo v San Franciscu, je známá především tím, že se v Zoo naučila přibližně 2.000 slov ve znakovém jazyce, dostala malé kotě, o které se bravurně postarala poté, co byla nespokojena se svými vycpanými hračkami imitující zvířata. I samotné biology Koko překvapila tím, jak se o kotě jménem All Ball začala starat jako o vlastní dítě a dokonce se ho snažila i ošetřovat.
Ještě pozoruhodnější bylo sledovat stav Koko poté, co bylo kotě All Ball nešťastně zajeto autem. Koko byl z této smrti doslova zničen a reagoval na smrt svého přítele velmi smutným výrazem, pláčem a později také truchlením v kleci a neutuchajícím kvílením a řevem.

3. Velryba a delfín

Velmi svéráznou rodinku tvoří delfín, který se narodil se závažnou deformací páteře, díky které má záda ve tvaru písmene S. Vědci tak byli doslova šokování v momentě, kdy tohoto delfína spatřili plavat v severním Atlantiku s velrybou. Již dříve si u delfína všimli, jak se škube a otírá se o mnohem větší velryby, které ho z nějakého důvodu s láskou přijali k sobě.4. Makak si adoptoval zbloudilé kotě

Netradiční záběry pořídil turista, který narazil na makaka, který pečoval o malé kotě v Monkey Forest Parku v Ubdubské oblasti na Bali v Indonésii. Tato pouta však nejsou až tak příliš překvapivá a to vzhledem k tomu, že makak je velmi společenské zvíře. Malí makakové se dokonce učí interakce s matkou ve velkých skupinách, které čítají až 60 jedinců.

5. Dalmatin, který za své přijal malé jehně

Není zcela jisté, co dalmatina přinutilo vzít si za své jehňátko, které trpělo vzácným genetickým jevem a kterému se na kůži z tohoto důsledku objevila skvrnitá srst, ale i přesto tento vztah mezi dalmatinem a malým jehňátkem zafungoval skvěle. Domácí mazlíček z farmy v Jižní Austrálii si v momentě, kdy se jehně narodilo, k němu vytrolil tak silné pouto, že ho ihned pojal za své.

6. Opice a divočák

Kanec a makak, které spojovalo osiření a následná záchrana v divočině, si k sobě našli nevídané přátelské pouto, díky kterému malá opice našla svou náhradní matku. Japonský makak Miwa a divočák Uri-bo tráví svůj veškerý volný čas v zoo Fukuchiyama City v Japonsku.

7. Kočka si adoptovala králíčka

Když se Snaggle Puss, tedy domácí kočka, setkala s Bubblesem, osiřelým malým králíčkem, vztah dravce a kořisti byl ta tam. Snaggle Puss si totiž vzala Bubblese za svého a začala se o něj starat jako o své skutečné biologické kotě.8. Husky a surikata z rehabilitačního střediska

Nabibijské letovisko a rehabilitační středisko pro surikaty, mělo tu čest hostit velmi netradiční pár, a sice sibiřského Husky psa Bonda, ke kterému se tulila malá surikata.

9. Lvice a antilopa

Při jedné ze zcela bezprecedentních událostí, narazila divoká lvice na malou antilopu a ujala se jí, jako svého mláděte. Ochránci přírody měli podezření, že lvice nedávno utrpěla traumatickou ztrátu mláděte a proto se tak dychtivě vrhla do péče o malou antilopu.

10. Psi, kteří adoptují králíčky

Psi jsou již tradičně lovci králíků a také nejsou tak příliš známí pro svou přívětivost k malým králíčkům, ovšem Ellie, fenka žijící na anglickém venkově, po objevení vrhu osamělých králíčků na zahradě si je ihned adoptovala a spala s nimi každičkou noc a dokonce se je snažila i ošetřovat.
https://www.youtube.com/watch?v=9pN8elKcwzU

11. Pes adoptoval sovu

Torque a Shrek, to je velmi neobvyklá dvojice, kterou znázorňuje pes a malá sova, která byla odebrána své matce pro vlastní záchranu ve věku pouhých tří dnů v Ringwood Raptor Center ve Velké Británii. Ta byla následně představena psovi jménem Torque, který si malou sovu ihned osvojil, a dnes si spolu vesele hrají, mazlí se a také odpočívají u sledování televize.12. Kočka, která adoptovala veverku

Mateřské instinkty kočky Emmy, která adoptovala veverku, byly skutečně velmi silné. Když totiž našla malou veverku, která spadla na jejím dvoře ze stromu, ihned ji zvedla a vzala si ji na postel, kde ji připojila k dalším koťatům. Rychle se tak veverka, kterou majitelé Emmy pojmenovali Rocky, stala součástí jejích mláďat. Rocky je tak součástí kočičí rodiny a naprosto bravurně se s rodinou koček integroval a dokonce se naučil i otřásat stejně tak, jako koťátka.

Číst dál