… že jste o ní ještě nikdy neslyšeli? To já ještě pár dnů zpátky taky ne. Ale cukety letos opravdu jedou a tak je využíváme v kuchyni snad na všechno, co člověka napadne – grilujeme, dáváme pod maso, vaříme skvělou cuketovo-bramborovou zeleninovou polévku, manžel z nich peče výbornou cuketovo-tvarohovou kakaovou bábovku… a já z nich letos poprvé vyzkoušela vyrobit i sladkou pochoutku na zimu – cuketovou marmeládu s pomerančem, citrónem a zázvorem. 
 
 
Výhodou cuket je jejich univerzální použití. Díky jejich nevýrazné chuti jsou schopny přijmout chuť v jídle použitých dalších ingrediencí a koření a nabývat tak neuvěřitelných podob .-)
 
Receptů, jak na cuketovou marmeládu, „běhá“ po internetu spousta.
Marmeládu jsem vyráběla ze zhruba 1,6 kg oloupané a vydlabané mega cukety (myslím, že už by docela dobře posloužila i jako nástroj pro sebeobranu, tak byla velká a slupka tvrdá…) nakrájené na menší kousky, k ní přidala jeden velký pomeranč oloupaný a nakrájený na kousky a šťávu ze tří velkých citrónů. Menší (mladší) cukety budou mít více vody, není tedy třeba k dušení přidávat další, já si však musela vody trochu přidat. Změklou cuketu uvařenou s dalšími ingrediencemi jsem rozmixovala ponorným mixerem (nějaké kousky jsem nechala celé) a pak přidala na jemno nastrouhaný zázvor (cca 30 g). Pak už jen přidat želírovací prostředek a cukr, povařit a horké plnit do umytých a v troubě vydezinfikovaných sklenic a uzavřít. 
 
Chuťově je vynikající, neumím to přesně popsat slovy, ale taková osvěžující, zázvor v ní má určitě své dobré místo, hlavní tón chuti udávají citrusy… prostě vyzkoušejte a uvidíte sami (mimochodem – barva marmelády je nádherná, fotografie neklamou) 🙂
 
Místo želírovacího cukru či umělého želírovacího prostředku můžete použít jako alternativu AGAR (přírodní prostředek s vysokou gelující schopností, který se vyrábí z červených mořských řas). Jako alternativu místo pomerančů a citrónů lze vyzkoušet i ananas v plechovce, věřím, že i ten bude skvělý.
 
Máte-li nějaké své oblíbené cuketové recepty, budu ráda, když se o ně podělíte. Člověk nikdy neví, kdy se budou hodit… .-)
 
Krásné dny
 
A.