Články:recenze

Revlon Ultra HD Gel Lipcolor

Protože rtěnek není nikdy dost, v dnešním článku mám pro vás recenzi na dvě nov rtěnky značky Revlon z řady ultra HD. Na první pohled zaujmou svým tvarem a na ten druhý svou zajímavou konzistencí.

Read More

Letní Nuxe Sun novinky || Recenze & Instagram Giveaway (SKONČENO)

Krásnou sobotu vám přeji! Léto pro mě znamená hlavně opálenou, hebkou, zářivou a hydratovanou pleť, hedvábné voňavé mléko po opalování a také nějakou pěknou svěží letní vůni a myslím, že se mnou bude většina z vás souhlasit. Jak jsem vám slibovala na svém Instagramu, dnes tu pro vás mám nejen recenzi na pár novinkových produktů NUXE, ale také soutěž. Pokud tedy chcete, nebo potřebujete rozšířit svůj plážová arzenál, v dnešním článku se dozvíte vše, co k tomu bude potřeba.

POKRAČOVAT VE ČTENÍ

Read More

The Perfect Palette TAG || o nejlepších a nejhorších paletkách

Dnes to bude tak trochu jiný typ článku, protože jsem si říkala, že neuškodí malá rekapitulace, co se týče paletek očních stínů. Troufnu si tvrdit, že jich mám doma docela dost a to zejména proto, že příliš nevyhledávám mono stíny a mám ráda stíny v paletkách pěkně pohromadě. TAG o nejlepší paletce/paletkách, s trochu zavádějícím názvem, mi tak přišel jako dobrý nápad a snad se vám bude líbit!

POKRAČOVAT VE ČTENÍ

Read More

Pravdivé výsledky studií o Goji & Recenze Himalyo

V dnešním povídacím článku se dozvíte skutečné výsledky vědeckých studií o kustovnici, známe též jako goji. Je na místě přízvisko „super potravina“? Jak ji používat? Vyplatí se nám utrácet peníze za kvalitnější BIO? A jaké výrobky jsou na českém trhu?

Červené plody goji, které se nejčastěji sušené dostanou do našich obchodů, 
pochází z keře Lycium barbarum

Kustovnici jsem začala používat asi před 7mi lety. Z počátku jsem se k ní stavěla skepticky a nečekala jsem žádné zázraky. Chutí mě neučarovala, článkům o jejím fantastickém složení jsem nevěnovala pozornost a byla to jen další „super“potravina z časopisu. Nakonec jsem se ale začala o stravu zajímat víc. Pravidelně jsem navštěvovala náš malý obchod se zdravou výživou a mimo tofu, raw čokolády a pár dalších věcí, jsem si odnášela i malé balení sušené kustovnice. Stejně jako brokolici v dětství, i ke kustovnici se musí člověk projíst. Teď patří ke stálicím v naší spíži a používám ji běžně jako ostatní sušené ovoce – do müsli, do jogurtu, do buchet a nebo jen tak pro chuť.

Navíc, díky svému studiu jsem si zvykla hledat informace přímo u zdroje a nespoléhat se na tetu wikipedii. Vliv goji v dietě mi přišlo téma dostatečně zajímavé na samostatný článek a už dlouho jsem se na něj chystala. Pak přišla nabídka vymyslet pár receptů s goji od společnosti Himalyo a můj plán se stal skutečností. Pročetla jsem několik vědeckých „pejprů“ a ta nejdůležitější fakta vám naservíruji přímo pod nos. Psaní mě opravdu moc bavilo, tak doufám, že si hezky počtete!


AntiOxiDanty – Elixír dlouhověkosti
O goji se mluví jako o elixíru mládí díky jejím „antioxidačním schopnostem“. Těmi rozumíme procesy vedoucí k zneškodnění volných radikálů, jež negativně působí na buňky našeho těla.
Radikály na nás „neútočí“ jen z prostředí, jak se může z populistických článků zdát.
Každý den si je vytváříme sami a naše buňky mají proti nim výkonnou obrannou linii enzymů. Jde vlastně o nutné zlo, které se uplatňuje při imunitních reakcích (kdy je jimi zničen patogen) a vznikají neustále při buněčném dýchání. Všechno se však může pokazit a čeho je moc, toho je příliš. A naopak… Antioxidantů (AO) není nikdy moc. Jejich zdroj v potravě je tedy rozhodující pro správnou funkci celého těla.

Jak je to vlastně s obsahem v goji? Polská studie vedená na třech nejvýznamnějších zdrojích AO z roku 2017 potvrdila jejich vysoký podíl v tomto ovoci a naprosto nejvyšší u plodů z organické farmy. Zajímavé to ovšem začíná být v momentě, kdy začneme porovnávat průměrné hodnoty goji oproti druhým dvěma testovaným „super“potravinám. Šlo o několik vzorků brusinek a rozinek. Hladiny v goji nejméně 4x převyšovaly druhá dvě testovaná ovoce. Znovu dodávám, šlo o doložené nejvýznamnější zdroje těchto látek vůbec. Těžko se tomu věří, ale plody kustovnice jsou vědecky doložená jednička!

Když mírně odbočím, v témže pokusu se nepodařilo prokázat stejnou korelaci Bio kvality a koncentrace AO, jakou vidíme u goji. U  bio a obyčejných ne-bio brusinek/rozinek se hodnoty nijak zvlášť nelišily.

Vysoce kvalitní  plody goji v biokvalitě od Himalyo.cz.

Goji obsahuje mimo významných AO – vitaminu C, B, E, polyfenolů a organických kyselin, také množství vlákniny, polysacharidů, množství aminokyselin včetně těch esenciálních a stopové prvky Zn, Fe, Ca, K, Se a Ge. To vše přispívá k jejich blahodárným účinkům. Prokázáno bylo již zmíněné zpomalení stárnutí, neuroprotekce, zrychlení metabolismu, zlepšení hladiny glykémie a celkové zlepšení ostatních symptomů diabetu, antirakovinné účinky a dokonce ochrana jater.

Znamená to vyměnit jednohubky k vínu za kustovnici? …podnět na zamyšlení.

Zajímavý je obsah polyfenolů u extrudovaných a syrových výrobků. Jde o skupinu velmi různorodých látek s podobnou chemickou stavbou, díky které působí jako AO a uplatňují se v prevenci kardiovaskulárních a nádorových onemocněních. Po vystavení plodů vysokým teplotám v procesu extrudace se jejich obsah dokonce zvýšil. To je pro mě dobrá zpráva, protože používám plody i v teplé kuchyni. Vitaminy si však budeme muset doplnit někde jinde. 🙁

Testované plody neobsahovaly nebezpečné aflatoxiny, které by poukazovaly na přítomnost živých hub. Našlo se v nich povolené malé množství ergosteronu, díky čemuž jsme schopni doložit kontakt potraviny s houbami již usmrcenými. Znamená to tedy minimální nebezpečí. Ani jeden ze vzorků (ať bio či ne-bio) neobsahoval kancerogenní mykotoxiny a nízký byl i obsah těžkých kovů.

U prvků, jako je nikl, olovo a měď je ovšem kontroverzní tvrdit, že produkt splnil limity. V rámci EU totiž (tyto a několik dalších kovů) u kategorie sušených exotických plodů limitovány nijak nejsou (dle článku z roku 2017). Nepodařilo se mi dohledat stanovisko státní zemědělské a potravinářské inspekce. Narazila jsem ovšem na článek zde: Stránky SZPI, kde varují před výrobky od Organic Way s.r.o.. Ačkoli jde o značku s líbivým názvem, ve dvou tunách jejich goji byly zjištěny zakázané pesticidy – zejména karbofuran. Jde o silný jed, který inhibuje cholinesterázu např. v nervových synapsích podobně jako bojové plyny sarin a soman. Pokud takový výrobek doma máte, rozhodně ho nekonzumujte a vyměňte ho za kvalitnější!
Šlo ovšem o ojedinělý případ a tak nemá cenu se zbytečně goji vyhýbat.

Kvalitu sušených plodů poznáte mnohdy na první pohled. Měly by být stejně
veliké, pravidelné a krásně červené. Himalyo.

Alergie a Imunita? Pro koho je spásou a pro koho riziko?
Nebezpečí vzniku alergie na tropické netradiční ovoce tu podle odborníků je. Alergie se často vyskytují ve „skupinách“, proto by měli být s užíváním goji opatrní lidé senzitivní na broskve, ořechy, pyl, Salsola a Pelyněk. Autoři studie z roku 2013 označili goji za možný alergen budoucnosti. Zatím se však případů objevilo pramálo.

Goji a RAKOVINA
Komu ovšem příjem goji pomůže jsou pacienti se sníženou či potlačenou imunitou, rakovinou a chronickou infekcí. U nich imunitní systém naopak toto ovoce uvítá! Polysacharidy v něm obsažené indukují maturaci (zaktivní) dendritických imunitních buněk, které patří mezi první linii v obraně organismu. Navíc silně působí i na T lymfocyty. Když jejich úlohu převedu do laické řeči, najdou buňku napadenou virem, bakterií či buňku rakovinnou a pomohou ji zneškodnit. Sušené a čerstvé plody goji prokazatelně pomáhají v boji proti rakovině. Znovu dodávám – nejde o hoax ale prostudovaný fakt.

Vědecké shrnutí:

  1. Čím kvalitnější plody (ověřené značky BIO), tím vyšší obsah antioxidantů a vitaminů.
  2. Goji má minimálně 4x vyšší obsah AO než ostatní super-potraviny.
  3. Obsah polyfenolů (AO) se tepelnou úpravou nemění, naopak se zvyšuje.
  4. Nemusíme se bát mykotoxinů.
  5. Doloženy byly účinky na zpomalení stárnutí, zrychlení metabolismu, zlepšení metabolismu cukru a silné protirakovinné účinky.

Produkty na českém trhu
Čerstvé plody se v ČR dají sehnat jen velmi těžko. Naštěstí se z nich vyrábí džus, který jsem se rozhodla vyzkoušet! Konkrétně šlo o produkt v biokvalitě značky Himalyo. Optimální denní dávka je 25 ml a záleží jen na vás, jakým způsobem džus použijete. Lze popíjet samostatně, přidávat do smoothie a nebo přidat do chia pudinku! Jak jsem již zmínila na začátku, dohodla jsem se se značkou Himalyo na vymýšlení několika receptů a ani tento džus nenechám napospas! S džusem i kvalitou sušených plodů jsem byla nadmíru spokojená. Sušené goji mají sladší a „šťavnatější“ chuť, než ty které jsem doposud vyzkoušela. Patří mezi opravdovou špičku a rozhodně Vám ji doporučuji vyzkoušet. Veškeré produkty na fotografiích seženete na Eshopu a v autorizovaných prodejnách.

Za studena lisovaný vysoce kvalitní raw džus z plodů kustovnice.

>>Odkaz na Eshop<<

Dnešní článek vznikl v nezávislé spolupráci se společností Himalyo a obsahuje
fotografie jejich produktů.  Text byl psán na podkladech
objektivních a spolehlivých zdrojů uvedených v závěru. 

Doufám, že po přečtení jste nezačali pociťovat alergické příznaky! Budu moc ráda za zpětnou vazbu, další dotazy a připomínky. Určitě mi napište, zda goji používáte a jestli jste slyšeli o čerstvém džusu? 

Mějte se krásně a pokud Vás bude zajímat více, nebojte se zeptat!

Informace jsem čerpala z článků světového časopisu Food Chemistry (periodikum s impact factorem 3,39 – 2014).
Jednalo se zejména o tyto články:
1. Potential health benefits and quality of dried fruits: Goji fruits, cranberries and raisins. (JESZKA-SKOWRON, Magdalena, et. al., journal FCh, 2017)
2. Recently introduced foods as new allergenic sources: Sensitisation to Goji berries (Lysium barbarum). (CARNÉS, Jeróimo, et. al., journal FCh, 2013)
3. Stability of goji bioactives during extrusion cooking process. (KOSIŃSKA-CAGNAZZO, Agnieszka, et. al., journal FCh, 2017)
Informace z nich jsem proložila obecně známými fakty a poznatky z několika dalších článků a stránek. Doufám, že pro Vás byla tato „recenze“ přínosná a pomohla vám utvořit si vlastní názor.

Vaše Štěpánka 💕

Read More

4 tipy pro hezké a zdravé vlasy

Pokud stejně jako já odbarvujete, nebo barvíte, asi znáte problémy suchých, zničených, nebo lámavých vlasů. Já sama odbarvuji na blond už deset let a co si budeme povídat, vlasy dostávaly pořádně zabrat. Minulý čas proto, protože jak asi už víte, ne zrovna s mým svolením mi kadeřnice ustřihla víc než třicet centimetrů… Plakala jsem, ale je pravda, že na vlasech je to teď znát. Jsou sice stále sušší a mírně zničené, nicméně jim tahle ozdravná kůra prospěla. I tak stále potřebují speciální péči a tak se s vámi chci podělit o moje tajné zbraně. 🙂

POKRAČOVAT VE ČTENÍ

Read More
Loading

Registrace

Vyberte seznam(y):

Buďte s námi