Články:Blog

… moje drobné radosti … 2017-06-10 09:29:00


Už jsem dlouho nic nemotala a pořádně mě svrběly ručičky, proto jsem byla moc ráda, když mě kamarádka poprosila o věneček dědečkovi na hrob …. a protože jsem jejího dědečka znala a už dávno jsem mu odpustila, že mi v dětství kvůli mé výšce říkal „žirafka“ tak jsem jí ho umotala.

Jediný problém byl trochu s materiálem, protože kytky k sušení teprve rostou v záhonech, ale les mě opět nezklamal … buxus, šišky, bukvice a sušené potpourri z Vánoc … na dozdobení jsem použila barvené lýko a dřevěné korále.


Read More

Obrazem: Ranní výhled na Pudong, Perlová věž, Shanghai Tower

Zdravím z Číny,

tento článek bude oproti tomu minulému, textovému, naopak plný fotografií. Proč? Protože jsem se po roce těšení a plánování přinutila ráno brzo vstát (a k tomu i naše česko/slovenské návštěvy:-)) a taxíkem se svezli přes půl města na proslulou pěší promenádu Bund, které ale v Číně neřekne jinak než Wai Tan. Tento výraz se vyplatí znát hlavně pokud využíváte taxi, protože název Bund, jak ho známe my, zná jen málo místních. Vyjížděli jsme v 4:30, kdy byla ještě úplná tma, a na místo jsme dorazili něco před pátou – to už bylo díky rychlému svítání jasno a na Bund dopadaly krásné zlaté paprsky. Naopak z mrakodrapů na Pudongu, za kterými je schovávalo slunce, byly díky protisvětlu jen siluety. 
Nejkrásnější na tom všem byla ovšem skutečnost, že promenáda byla skoro liduprázdná. Ti z vás, co na Bund zamířili v odpoledních hodinách a ještě k tomu třeba o víkendu, asi vědí že nepřeháním – nedá se tam ani hnout. Ráno ale nejsou nikde žádní turisté, pouze místní, kteří se protahují, cvičí, běhají, chodí pozadu a pouští draky. Je fascinující pozorovat, jak je zde v dokonalém souladu stará generace Číňanů s tradičním pouštěním draků s pozadím nejmodernějších budov světa. 
Shanghai je oproti minulému roku úplně jiná. Nejen že už otevřeli veřejnosti druhou nejvyšší budovu na světě Shanghai Tower, ale kvalita vzduchu je o poznání lepší. Lorraine říkala, že v tomto roce je zlepšení ovzduší vládní priorita číslo jedna, a pokud vláda zavelí, i počasí poručí. Může to samozřejmě být i shoda okolností, dobrých rozptylových podmínek nebo omezení výroby v okolí SH kvůli delegaci Putin/Zeman:-), tak dobré čtyři týdny je tu až na výjimky modrá obloha a výborná viditelnost. Další změnou je ta, že (zatím pouze v SH) začal platit zákon zakazující troubení ve městě, takže je zde mnohem tišeji a klidněji. Občas se ale najde troubící expert, tomu ale kvůli všudypřítomným kamerám a mikrofonům hrozí dva body a pokuta v řádek stovek RMB. A Číňané jsou hodně na peníze, takže si to troubení raději rozmyslí..

 

Po Bundu a okolí jsme se procházeli dobré dvě hodinky a pak si zašli dát kávu do kavárny. Pak jsme vyrazili k Perlové věži, která se veřejnosti otevírá v 8:00 a je fajn tam být načas a nebo ještě lépe před osmou. Díky tomu se vyhnete davům vřískajících lidí a druhou „kouli“ v prostřední části budete mít jen pro sebe, protože…

.. je ten výhled prostě nezapomenutelný!! Skvělé je, že z nějakého důvodu je sklo téměř nepoškrábané, takže viditelnost i přes velký počet návštěvníků utrpěla jen minimálně. Při vstupu na skleněnou plochu se mi okamžitě zamotala hlava i když s tím běžně problém nemám, a zpočátku jsem tam lezla po čtyřech:-)

V Perlové věži se nachází i muzeum s historickými fotkami (nebyla jsem, ale prý výborné) a také video s vizuály, jak bude město vypadat v budoucnosti.

Hned po návštěvě Perlové věže jsme pokračovali za dalším výhledem, a to na Shanghai Tower, druhou nejvyšší budou světa a první v Číně (632 m), otevírá se zde v 9:00. Výtahem rychlým 74 km/hod. jsme tam byli za pár sekund. Vůbec nejvyšší budova je, jak určitě víte, Burdž Chalífa (828 m), nicméně ani jedna z těchto dvou budov nemá nejvyšší vyhlídkovou plošinu na úplném vrcholu, takže z pohledu dolů jsme viděli „Otvírák“ neboli Shanghai World Financial Center jen o trošku níže. Rozdíl nejvyšších bodů budov je přitom zhruba 200 výškových metrů! Nicméně Shanghai Tower přecejen jedno „nej“ má, a to že vyhlídková plošina je o pár metrů výš než ta arabská:-) Velmi dobře je vidět i sousední budova, Jin Mao Tower, jejíž vrchní část nám trochu připomínala budovu Chrysler v NYC.

 

 

Bund není samozřejmě jediná promenáda ve městě. Další, neméně krásná, se nachází hned za řekou před Perlovou věží. Zatímco návštěva byla na Perlové věži, já už jsem tam podruhé nešla a šla se podívat k promenádě. Tato promenáda je o dost klidnější než její slavnější dvojče, i pro sport je mnohem více vybavená (vidíte i tartan k běhání). Bylo kolem osmé hodiny, takže mnoho sportovců touto dobou odběhlo do práce, a turisté se zatím probouzeli do nového dne. Kolem 9-10 hodiny bylo cítit, jak sluneční paprsky jsou silnější a silnější; člověk pak ocení tu spoustu stromů, které udělají přirozený stín.

Aby byla obrazová galerie kompletní, nesmí samozřejmě chybět večerní pohled na Pudong, tedy moderní čtvrti s těmi všemi výškovými budovami a obecně architektuře, která vůbec neodpovídá vzezření ostatní Číny. Tohle místo bylo ještě před pár desítkami let rýžovými poli a co se v oblasti infrastruktury podařilo Číně vybudovat, je neuvěřitelné.
Nejtypičtější výhled je právě z promenády Bund, kde se každý den před setměním shlukují turisté i místní a čekají na rozsvícení budov. Je skvělé, že budovy se rozsvěcují postupně a člověk se má stále na co těšit. Jako poslední se rozsvěcí Perlová věž, která pak celou dobu různě bliká a barevně se mění.

Snad se vám tolik obrázků líbilo, myslím, že si takhle uděláte poměrně jasnou představu, jak monumentální tohle město je:-) Máte nějaké dotazy, co by vás o Číně nebo SH zajímalo? Pokud ano, dejte mi vědět do komentářů:-)

Mějte se krásně, už se na tebe moc těším, Země česká:-)

Ahoj

Lenka

Read More

V zahradě

Dnes sa s Vami chcem podeliť o môj nový objav vo svete online obchodov. Naše deti zbožňujú tieto milé papuče značky RAK.

Read More

… moje drobné radosti … 2017-05-10 07:43:00

V pondělí ráno jsem byla tak šikovná, že jsem si zlomila prst … jsem sama na sebe naštvaná … nemůžu nic dělat a trpím …. jediné co zvládnu, je „mačkat spoušť“ … a tak fotím, co se dá …. tady je pár snímků od nás z kuchyně …

Můj „pan Božský“ se děsí … když nemůžu pracovat, tak vymýšlím a plánuji … už jsem si vymyslela malování zdi válečkem od Yyv /Yvonky Leitnerové/ KLIK v chodbě a obýváku, vyvýšené záhony na zahradě a graffity klukům do pokojíčku … Read More

… moje drobné radosti … 2017-05-10 07:43:00

V pondělí ráno jsem byla tak šikovná, že jsem si zlomila prst … jsem sama na sebe naštvaná … nemůžu nic dělat a trpím …. jediné co zvládnu, je „mačkat spoušť“ … a tak fotím, co se dá …. tady je pár snímků od nás z kuchyně …

Můj „pan Božský“ se děsí … když nemůžu pracovat, tak vymýšlím a plánuji … už jsem si vymyslela malování zdi válečkem od Yyv /Yvonky Leitnerové/ KLIK v chodbě a obýváku, vyvýšené záhony na zahradě a graffity klukům do pokojíčku … Read More

… moje drobné radosti … 2017-05-06 17:59:00

Dost často se mě ptáte, jak to dělám, že mám věnečky kulaté, bohaté a kompaktní …. celé to „tajemství“ je ukryto ve stříhání …. je to jednoduché, po umotání si věneček zavěsím do výšky očí, vezmu zahradnické nůžky a stříhám, stříhám a stříhám. V tom je celé „kouzlo“ ….  nevěříte ??? Tady máte důkaz …


Po ostříhání nastupuje fáze, která mě baví nejvíce a to zdobení. Používám klasickou tavnou pistoli. Libuji si v přírodních materiálech, které sbírám všude kolem. Ani tento věneček není výjimkou. Jako základ mi posloužily uschlé dochany, a protože už jich nebylo moc, smíchala jsem je nastříhanými listy oschlých kosatců, díky tomu dostal věneček nazlátlou a načervenalou barvu. Dozdobila jsem ho sušenými pivoňkami, bukvicemi a zbytky červené vánoční směsi potpourri.
Read More
Loading

Registrace

Vyberte seznam(y):

Buďte s námi