Články:Zahrada

Tanacetum Vulgare

Česky je to Vratič obecný a vypadá jako spousta malých sluníček. Cíl včerejší upršené procházky byl jasný, najít slunce, hodně slunce a donést si ho domů, do vázy. Řekněte, že ješte není konec léta?!

Myyna zavře kukadla a odpustí mi, já vím, no, mrtvý kytky.

Read More

Tanacetum Vulgare

Česky je to Vratič obecný a vypadá jako spousta malých sluníček. Cíl včerejší upršené procházky byl jasný, najít slunce, hodně slunce a donést si ho domů, do vázy. Řekněte, že ješte není konec léta?!

Myyna zavře kukadla a odpustí mi, já vím, no, mrtvý kytky.

Read More

4 tipy, jak se zbavit plevele bez chemie

Před pár dny k nám přijeli na kafe naši a ve mně zatrnulo, když mi mamka doporučila polít část zaplevelené zahrady herbicidem.  Musím se přiznat, že čím déle bydlím na vesnici, tím větší odpor mám k chemii. A je fuk, jestli jde o postřikování výpěstků, ničení plevele nebo škůdců. I když jsme letos přišli v […]

Read More

Tilandsie

Musím říct, že jsem lásce k těmto rostlinám nikdy moc nerozuměla. Tilandsie mi nic neříkaly. Pak jsem však zatoužila mít v okně pohupující se skleněné kouličky a to už byl k tilandsiím jen krůček.

Read More

… moje drobné radosti … 2017-08-11 18:10:00

Terasa je, hlavně teď přes léto, náš druhý obývák …. snídáme tady, obědváme, večeříme, grilujeme nebo jen tak lebedíme. Miluju teplá letní rána kdy na ní, ještě v županu, piju svou ranní kávu a koukám z ní na tu naši vesničku …. krásnou …. střediskovou ….

Nevěříte ? Zeptejte se Drápalíka … ten se tady „kochá“ se mnou  :o)

PS: Drápalík je rekvizita z našeho letošního letního kina, kde byl spolu s Otíkem, chrániči sluchu, rohlíky, Tatrou V3S a rozbitým pražákovým sloupkem hlavní hvězdou večera …. Poznáte, jaký film jsme letos promítali ????


Read More

Okurky…

Letos jsme ale trochu zaspali – naši, když nechali okurky přerůst a posléze i já, než jsem se dostala k jejich zpracování.

Read More

Montbrécie…

… v naší zahradě právě začínají nakvétat .-)

Kráska jménem montbrécie (zde Crocosmia ‚Lucifer‘) může vzhledem trochu připomínat květy frézií. Má dlouhé, zelené, mečovité listy velmi podobné mečíkům. Řadí se do skupiny okrasných hlíznatých rostlin kvetoucích v plném létě.


Ve své domovině (jižní Afrika) a teplých oblastech přezimuje venku, v našich podmínkách se doporučuje spíše vyjmutí hlíz na podzim z půdy ven a jejich uskladnění na suchém, chladném, ale bezmrazém místě a jejich následná výsadba na jaře.
Osobně jsem to riskla a daří se mi do našeho vřesoviště vysazené montbrécie přezimovat již několikátou zimu venku. Udávaná mrazuvzdornost je do – 23 °C.
Montbrécie miluje sluníčko a mírně vlhké, ale dobře propustné půdy s dostatkem živin.
Krásný páteční den
A.

Read More

Zpět…

… po týdenní dovolené na jižní Moravě jsme už pár dnů, ale náběh do „normálního“ provozu je hodně těžký. 

Do další společné dovolené mám obě děti doma, práci na projektech, ať už šicích, či zahradních tak odsouvám na pozdně odpolední až noční hodiny a v těch vedrech tento týden se mi pak po celém vyžhaveném dni do práce moc nechce, byť ji mám moc ráda. Ale to horko s dětmi prostě zvládám docela špatně a těším se opět na mírnější teploty, které snad dorazí příští týden…

Jižní Moravu jsme si však náležitě užili. Jednak díky příjemnému počasí, jednak díky kráse míst, která jsme navštívili a poznali a svou roli jistě sehrálo i to, že jsme obývali kouzelnou hájenku prakticky na samotě spolu s dalšími dvěma rodinami s malými dětmi (a to byla pro naší rodinu premiéra).

Moc vás tedy všechny po čase opět zdravím a přináším příspěvek z míst, která potěší nejednoho milovníka flóry (ano, žila jsem svou „prací“ i na dovolené, ale moc jsem se u toho nenadřela, to mi věřte :-))

Lednicko-valtický areál musí navštívit snad každý, kdo se na jihu Moravy alespoň na chvíli zastaví. Kromě zámků a dalších památek můžete navštívit i přilehlé zahrady.

Valtická bylinková zahrada
Zatímco ostatní z naší cykloskupinky (brali jsme s sebou i kola) upřednostnili své hladové žaludky, já se svou švagrovou a neteří byla „nakrmit“ své oči 🙂

Pokud jste bylinkovou zahradu v areálu Valtického zámku ještě nenavštívili, vřele doporučuji. Kromě poučení a ověření stávajících znalostí zde můžete najít i mnoho inspirace pro vaše trvalkové záhony… a pokud vás netrpělivě nečeká zbytek smečky v některé z místních hospůdek, pak si zde můžete užít i příjemný relax na jedné z mnoha laviček umístěných v zahradě 🙂


  

 


Lednická zahrada

Další ohlédnutí za našimi nedávnými jihomoravskými cíli patří lednickému zámku, resp. parku, který přiléhá k zámku.
Naleznete zde výsadby jak v čistě formálním stylu, stejně jako „divočeji“ pojaté trvalkové záhony, které jsou mému srdci bližší.
Trochu rozpačitá jsem z pojetí letničkových záhonů – na mne je to trochu velká divočina – barvy mám ráda, ale tady na mne hojné střídání pestrolistých i různými barvami kvetoucích letniček působilo až kýčovitě. Méně někdy znamená více, ale jistě se najdou mnozí příznivci, které podobné výsadby potěší. A jiné naopak od zámku vzdálenější části parku, kde se barvami naopak šetřilo.
Zkrátka každý si tu najde to, co jej potěší nejvíce 🙂

 

  
 

 
A musím ještě poděkovat za komentáře k předchozímu příspěvku. Povzbudily mne natolik, že jsme s dětmi absolvovali na zámku v Lednici naši první komentovanou prohlídku… a zvládli jsme to celkem obstojně – Jiříček vzorňák (jen se nás každých pět minut ptal, jestli je šikovný :-)), Viki s odřenýma ušima – nenapadlo mě vysvětlit jí dopředu, že na nic nemá sedat, takže při první možné příležitosti se uvelebila na zámecké křesílko jako by se nechumelilo…. no příště budu chytřejší .-)

A máme tu polovinu prázdnin, takže co vaše trávení nejteplejších dnů v roce? .-)

Krásné dny

A.

Read More

Džungle v oknech

Dnes mám pro vás malou inspiraci pro mírně odvážné a jemně lenivé
 „kytkomilky“a „kytkomilce“.
Miluju totiž kytičky všeho druhu, ale po letitých zkušenostech s letničkami,
kdy vám je buď sužuje vedro a sucho nebo žerou nenasytní škůdci či napadají plísně a uhranutí,
jsem zvolila opět spolehlivé a nenáročné osázení nádob na oknech a kolem domu.
A bez mučení se přiznám, že vzhledem k časovému presu 
a vrozené potřebě na zahradě spíš odpočívat než dřít do úmoru, 
volím cokoli, co se nemusí donekonečna obírat od uschlých květů a podobných záležitostí.
Takže…tjadááááá….
Na oknech do ulice mám tuhle nekvetoucí, ale i tak barevnou směs a jelikož vzpřímené rostliny rostou tak bujně, že začínáme mít doma tmu, budu je muset asi ostříhat.
Na pergole mám opět mé oblíbené batáty a jakési „kari“
 (voní totiž stejně jako ono koření, ale naštěstí ta „vůně“ je jemná a neobtěžuje)
Jsou to odolné a bujné rostliny a vydrží krásné až dokud je nespálí mráz.
A nakonec pár fotek z našeho posezení:
A zbytek ze zahrádky zase někdy příště.
Mějte se všichni skvěle, Klárka.
Read More
Loading

Registrace

Vyberte seznam(y):

Buďte s námi