Při pořizování výbavy pro miminko vám na seznam jistě přibude položka dětská chůvička. Zorientovat se v pestré nabídce dětských elektronických chůviček nemusí být snadné. Poradíme vám, na co se při výběru chůvičky zaměřit.

Abyste si byli jisti, že vaše miminko je i během spánku v pořádku, když nejste v jeho blízkosti, pořiďte si dětskou chůvičku. Elektronické zařízení bude sledovat vaše miminko, zatímco vy máte jinou práci a nemusíte se tak bát, že byste jej neměli pod kontrolou.

Co dětská chůvička umí?

Dětská chůvička pomocí přenosu zvuku, popřípadě i obrazu monitoruje dítě po dobu, kdy nejste v jeho blízkosti.

Funkce dětských chůviček

Hlasový záznam – zjistíte, zda miminko klidně dýchá, nebo pláče a tento zvuk přenese do vysílačky, kterou má při ruce rodič.
Přenášení videozáznamu – uvidíte vše co se kolem miminka děje a v jaké se nachází poloze
Chůvička s mikrofonem – můžete s dítětem komunikovat

Jakou chůvičku vybrat?

Před tím než si začnete chůvičku vybírat, musíte si předem ujasnit, jaké chůvičce dáte přednost. Na výběr máte tři možnosti – audio chůvičky, video chůvičky, nebo smart chůvičky.

Audio chůvičky – fungují na základě obousměrného přenosu zvuku. V případě kvalitní chůvičky můžete přes rodičovskou jednotku na dítě i mluvit. Audio chůvičky se skládá ze dvou vysílaček, jedna se umísťuje do blízkosti dětské postýlky, druhou by měl mít rodič stále u sebe. Některé modely nabízejí i funkci nočního osvětlení. Pokud vám stačí pouze zvuk, je pro vás audio chůvička dobrou volbou. Oproti modelům s kamerou je nejlevnější.
Video chůvičky – přenáší nejen zvuk, ale i obraz pomocí LCD obrazovky. Video chůvičky se skládají ze dvou částí. Chůvička s kamerou se umísťuje k postýlce, druhou, rodičovskou jednotku s displejem budete mít u sebe. Přenos video chůviček je digitální a není závislý na kvalitě signálu Wi-fi sítě. Oproti audio chůvičkám budete muset sáhnout do kapsy trochu hlouběji.
Smart chůvičky – jsou plně ovládány před aplikaci v mobilním telefonu. Mají neomezený dosah a k rovozu nepotřebují rodičovskou jednotku. Zvuk i obraz si můžete promítat skrze aplikaci do chytrého telefonu. Výhodou Smart chůvičky je možnost připojení mnoha zařízení zároveň a řada doplňkových funkcí. K provozu Smart chůviček bystě měli být vybaveni kvalitním wifi signálem, který přenos zprostředkovává. Počítejte s tím, že pořizovací cena Smart chůviček je vyšší než u audio a video chůviček.

Dosah signálu

Důležitou vlastností chůvičky je kvalita signálu a celkový dosah.
Dosah chůvičky vybírejte s ohledem na prostředí, kde jí budete používat. Zda budete chůvičku používat pouze doma, nebo ji využijete na zahradě, nebo na cestách.
Dosah běžných chůviček se pohybuje v rozmezí mezi 300 – 1 000 metry, je ale potřeba pointa s tím, čím více překážek, například zdí, mezi dětskou a rodičovskou jednotkou je, tím nižší bude dosah. Audio a video chůvičky mají omezený dosah, u smart modelů je dosah neomezený, avšak jen v případě, pokud máte stabilní připojení wifi.
Pokud vybíráte smart model, dbejte na to, abyste měli i mimo domov zajištěný kvalitní hifi signál. Důležité je také zabezpečení sítě, aby se případný hacker nemohl nabourat do vašeho soukromí. U smart chůviček je nejvyspělejší technologie Dect, která detekuje rušení a automaticky přeladí na jiný kanál.

Napájení

Většinu chůviček lze dobíjet přímo ze sítě. Pokud často cestujete, vybírejte chůvičku na napájení z baterie nebo powerbanky. Chuvičku tak můžete dobíjet v autě i v přírodě.

Kvalita obrazu video chůviček

Pokud se rozhodnete pro výběr chůvičky s přenosem videa, zaměřte se na kvalitu displeje a kamery.

Rozlišení

Rozlišení – vybírejte modely s minimálním rozlišením Full HD. Rozlišení určuje kvalitu obrazu.

Užitečné funkce

Noční vidění – pokud dítě spí za tmy, je noční vidění důležité. Noční vidění funguje za pomoci infračervené diody na dětské jednotce.
Oboustranný provoz – možnost použít rodičovskou jednotku také jako vysílačku. Můžete miminko uklidnit na dálku, pouze hlasem.
Uspávací rituál – některé chůvičky umožňují přehrávání ukolébavek či promítání obrázků.
Projektor – na zeď nebo strop lze promítat obrázky nebo pohádky.
Teploměr – Zobrazuje aktuální teplotu v místnosti
Nastavení citlivosti – lze redukovat aby vás chůvička upozornila při hlasitém pláči, nebo při tichém žvatlání miminka. Vhodné především v hlučném prostředí, kde by pouhý zvukový přenos mohl být přeslechnut
Nastavení hlasitosti – automaticky přizpůsobí hlasitost okolnímu ruchu
Funkce VOX – šetří baterii, spustí se pouze tehdy, když dítě začne vydávat zvuky.
Signalizace mimo dosah – upozorní na ztrátu signálu. Většinou velmi intenzivním nepříjemným zvukovým signálem.
Baby monitor/Monitor dechu – funkce, která umožňuje monitoring životních funkcí miminka. V případě potíží začne rodičovská jednotka vydávat zvukový signál.

Proč si pořídit dětskou chůvičku?

Dětskou chůvičku využijete v prvních letech dítěte, kdy nad ním budete mít kontrolu i přes to, že s ním nebudete v jedné místnosti.

Digitální nebo analogová?

Analogové chůvičky se hodí především do tichých lokalit, do rušného města nebo bytového domu vybírejte spíše digitální chůvičku, jejíž přenos je spolehlivější.

Mají chůvičky vliv na zdraví dítěte?

Dětské chůvičky produkují oproti jiným zařízením v domácnosti velmi slabý radiový signál. Nebylo prokázáno, že by ohrožoval zdraví dítěte. Modely vybírejte vždy u prověřených prodejců s atestem nezávadnosti.

Top produkty v kategorii Dětské chůvičky dle recenzí uživatelů

TrueLife NannyCam H32

TrueLife NannyCam V24

TrueLife NannyCam R360 bílá

TrueLife VM Lite bílá/zelená

AngelSounds JPD-100S MINI Prenatální odposlech

Článek Co vše umí dětská chůvička a jak vybrat tu nejlepší se nejdříve objevil na České návody.