Díky nabídce spolupráce od eshopu ČistéDřevo.cz jsem objevila tyhle surové dřevěné kostky a vymyslela z nich hned tři DIY hračky. Dneska vám ukážu první z nich a sice puzzle se základními tvary. Jako další a pokročilejší bych ještě chtěla vyrobit malované puzzle se zvířátky a pak jednu sadu kostek s gravírovanými obrázky. Tak ty vám ukážu zase příště.

Kromě kostek máme z eshopu i dřevěnou bedýnku (takových bedýnek i úložných boxů tam mají spoustu), která je super právě na všemožné aktivity. Pak taky různé předměty denní potřeby, ze kterých jsem vyrobila takovou přiřazovací hračku (obrázky jsem postahovala z webu eshopu a vytiskla), ale Aničku zatím moc nebaví. A pak ještě tahle dřevěná skládací věž ze zvířátek, sice jsou tam zvířátka až z Jihoamerických And (což jsem si všimla, až když jsem je měla doma), ale líbí se mi (i Aničce) moc.

Ale zpátky k těm kostkám. Původně jsem si vymyslela, že použiju tři základní barvy (žlutá, červená, modrá) na základní tvary (kruh, trojúhelník, čtverec) a k nim doplňkové barvy (oranžová, zelená, fialová) na obdélník, srdce a hvězdičku. Ale fialová barva mi trochu překazila plány. Nedá se totiž namíchat z červené, ve které je obsažená žlutá, to pak fialová vychází vždycky taková špinavá. Na tu čistou fialovou je potřeba červená bez žluté, což je vlastně růžová magenta. Ale tu jsem v našem papírnictví nesehnala a objednávat se mi nechtělo, tak jsem srdíčko natřela bílou s tím, že ho třeba někdy přebarvím na tu fialovou. :)) 

Použila jsem akrylové barvy Pébeo Studio Acrylic a akrylové Kooh-i-noor, co jsem měla doma. Akrylové barvy jsou super v tom, že skvěle drží a po zaschnutí se nedají smýt. Ani už hračky neokusuje, tak nemám strach, že by se jí něco stalo. Barvy jsou sice zdravotně nezávadné, ale ne úplně vhodné k jídlu. To bych pořídila barvy určené přímo na hračky pro děti, které splňují normu DIN EN 71-3 (Evropská norma; Bezpečnost hraček. Část 3: Migrace určitých prvků), je to třeba Balakryl nebo německé akrylové barvy Solo Goya Acrylic. 

Budete potřebovat:

  • čtyři surové dřevěné kostky 
  • vhodné barvy
  • štětec
  • krepovou pásku
  • tužku, papír, nůžky na vystřihnutí šablon


Postup je úplně jednoduchý, na hranaté tvary jsem si obrysy oblepila papírovou páskou a pak jen vybarvila. Kolečko, srdce, hvězdičku jsem si předkreslila tužkou a opatrně vybarvila štětcem, nechala zaschnout a je to! Naše holčička má momentálně necelý rok a půl a skládání tvarů ji zatím moc nebere. Zvládne už pootáčet kostky stejnou barvou nahoru, ale to skládání budeme muset ještě potrénovat. :))

Zkusíte si taky nějaké kostky vyrobit? 

*článek vznikl ve spolupráci s eshopem ČistéDřevo.cz, #gifted, #barterovaspoluprace
//foto moje ©gathermoments