Národní park Karula na jihu Estonska je ideálním místem pro hnízdění a rozmnožování čápů černých.
Dříve jsme na tomto hnízdě sledovali hnízdící pár čápů černých:
Karl – samec, kroužkovaný 715R
Kati – samice, nekroužkovaná

Před dvěma lety se Karl nevrátil z migrace, ale brzy se na hnízdě objevil samec, kterého účastníci fóra pojmenovali Karl II.
Jeho dovednosti jako stavitele hnízda a rodiče na sledující udělaly dobrý dojem. Jeho kroužek má číslo 716C. Na hnízdě se objevila i nová samička Kaia. Jelikož je Kaia bez kroužků, její původ a věk není znám. V loňském roce Karl II a Kaia odchovali tři mláďata.
Letos ornitolog Urmas Selis na hnízdo instaloval novou kameru. Má noční vidění a funkci mírného zoomu. Ornitologům zoom umožní identifikovat potravu, kterou do hnízda přinesli dospělci a umožní lepší pohled na kuřata.
Na hnízdě Kotkaklubi používá kameru AXIS P1455-LE. Přenos je přenášen přes mobilní internet. Snímek je přenesen na server Estonského fondu na ochranu přírody, kde se video připravuje a ukládá pro streamování na YouTube.

Online přenos z hnízd čápů černých v Estonsku

Čáp černý – webkamera z hnízda v EstonskuSezóna 2022

8. dubna se vrátil na hnízdo sameček Karl II

Živý přenos začal 11. dubna 2022.

12. dubna ve 12:51:52 se na hnízdo vrátila z migrace samička Kaia

Hnízdo 2

Hnízdo čápa černého se nachází v kraji Jõgeva v Estonsku. Toto hnízdní území je známé již od konce 90. let 20. století, kdy zde čápi černí řadu let úspěšně hnízdili. Po roce 2004 zůstalo hnízdiště prázdné. Na přilehlé území se přestěhoval ptačí samec Tooni, který zde tehdy hnízdil. Hnízdo, kam se Tooni přestěhoval, bylo první estonské hnízdiště čápa černého přenášeno online v letech 2005-2010.

Čápi černí se vrátili do hnízda, které je aktuálně na kameře vidět teprve před rokem nebo dvěma. Je to staré umělé hnízdo. Na začátku jara 2021 ornitologové postavili novou platformu. Vzhledem ke kritické situaci čápa černého v Estonsku je malým zázrakem, že se sem čápi vrátili.

Sezóna 2022

První čáp v hnízdě 8. dubna, druhý 11. dubna.

První letošní páření pozorované na hnízdě

Zdroj: Kotkaklubi, videozáznamy Liznm