Příliš suchý vzduch v bytě či domě škodí zdraví. Vlhkost by měla v ideálním případě být v rozmezí od 40 do 60 %. Jestliže jsou hodnoty nižší, zhorší se vám alergie nebo astma. Suchý vzduch také dokáže vysušit sliznici a vy se tak stanete méně odolní vůči různým bakteriím a virům. V pokojích se zvýší prašnost. Někdy pomohou pokojové rostliny a odpařovače na topení. Mnohdy to ale nestačí. V takovém případě si už musíte pořídit zvlhčovat vzduchu. Co všechno musí splňovat a umět, si ukážeme v dnešním článku. 

Druhy zvlhčovačů

Zvlhčovače vzduchu s ultrazvukovou technologií

Ultrazvukové zvlhčovače patří k těm nejoblíbenějším. Fungují na principu vysokofrekvenčního oscilátoru a v provozu vytvářejí jemnou mlhu. Ta neobsahuje minerální látky, které by se mohly časem začít usazovat na nábytku v podobě bílého prachu. Výhodou je také tichý chod a to, že jsou energeticky úsporné. Počítejte ale s tím, že ultrazvukové zvlhčovače jsou ze všech druhů nejdražší a pravidelně budete muset měnit demineralizační filtry

Parní zvlhčovače vzduchu

Parní zvlhčovače přivedou vodu, kterou do nich dáte, téměř k bodu varu. Pára, kterou vypouštějí má tak vyšší teplotu. Vzduch tak nejen zvlhčí, ale vyšší teplota zničí bakterie a viry. Důležité je zvlhčovač umístit na místo, kde pára neublíží dětem nebo domácím mazličkům. Hlučnější provoz je vykompenzován nižší cenou než u ultrazvukových zvlhčovačů. 

Studené zvlhčovače

Studené zvlhčovače vypouštějí do okolí studenou páru. Je to vlastně nejpřirozenější způsob zvlhčování. Studená pára navíc vzduch také částečně pročistí. Nelze s nimi ale nahradit čističku vzduchu. Výhodou je, že ze zvlhčovače nevychází žádná viditelná pára, proto k sobě nepřiláká děti ani mazlíčky. Disková varianta studeného zvlhčovače navíc nevyžaduje výměnu filtrů. 

Hlučnost

Zdá se to jako drobnost, ale pokud zvlhčovač budete mít v ložnici, hlučný model vám zkazí spánek. Vybrat si v takovém případě co nejtišší zařízení je klíčové. Před nákupem se ujistěte, že vybraný model má tichý provoz, tedy vydává zvuk maximálně do 30 decibelů. Nejlépe si v tomto parametru vedou ultrazvukové zvlhčovače, nejhůře ty parní. 

Výkon

Důležitým faktorem je výkon, tedy emise páry v mililitrech či gramech za hodinu. Malým místnostem do 15 metrů čtverečních stačí výkon do 200 ml/ h. U místností do 30 metrů čtverečních už potřebujete výkon aspoň 350 ml/h. Ve velkých prostorech jako jsou open space kanceláře už budete potřebovat zvlhčovač s emisemi alespoň 550 ml/h. Nebo můžete použít dva nebo více méně výkonných zařízení. 

Nadstandardní funkce

Jako všechno, i zvlhčovače prošly v posledních letech vývojem. A to jak z technického, tak designového hlediska. Nejnovější modely mají funkce jako nastavení intenzity nebo je možné je ovládat pomocí dálkového ovládání. Zvlhčovače jsou také dodávány v designovějších provedeních – neutrální barvy a čisté linie, které nenaruší vzhled místnosti.

Cena

Ceny zvlhčovačů začínají zhruba na 500 Kč. Za tuto částku seženete základní elektrické modely. Pokud ale chcete model s dobrým výkonem, užitečnými funkcemi, tichým chodem nebo designovým provedením, připravte se, že váš výdaj bude už v řádu tisíců.   https://www.ceske-navody.net/zvlhcovac-x4-life-mini-rgb/ https://www.ceske-navody.net/hark-zvlhcovac-vzduchu-quarz-weiss/ https://www.ceske-navody.net/zvlhcovac-nts-mist-maker-5-membranovy-vc-plovaku/ https://www.ceske-navody.net/babymoov-zvlhcovac-hygro/ https://www.ceske-navody.net/vetro-plus-zvlhcovac-keramicky-hot-204-cm/   Zdroj obrázku: pixabay.com Článek Důvody, proč si pořídit zvlhčovač vzduchu se nejdříve objevil na České návody.