Donyo Lodge se nachází na více než 111 000 hektarech soukromého pozemku v srdci pohoří Chyulu, mezi národními parky Tsavo a Amboseli v Keni. Nemovitost, vybroušená ze starověké lávové skály vychrlené z Kilimandžára před 360 000 lety, vytváří nadčasovost, která se dotkne každého, kdo ji navštíví. Zážitky ze safari zahrnují safari na koni, safari na horských kolech, pěší safari s průvodcem a projížďky s otevřenými vozidly.

Africam byla založena v roce 1999 s touhou spojit nadšence divoké zvěře s živými pozorováními v africké buši. Spolu s technologickými partnery pokračovali ve vylepšování zážitku ze sledování, streamování Full HD videa z 16 různých míst v reálném čase do vašich zařízení a také ve správě obsahu z divoké přírody pro různé platformy. Tým zkušených zoomů zachycuje pozorování 24 hodin denně, takže nikdy nezmeškáte žádný divoký okamžik.

Hadilov písař

České jméno hadilov vystihuje jeho schopnost obratně lovit hady (i jedovaté), na stejnou schopnost poukazuje i latinské serpentarius. Druhové jméno písař pak je vysvětlováno tím, že chocholka v klidové poloze připomíná písaře s perem za uchem.

Hadilov žije většinou celý život ve stejném páru. Partneři společně loví a společně také stavějí velké ploché hnízdo ve větvích stromů (nejčastěji jsou to akácie). Hnízdo pak používají několik let. Díky své specializaci na lov ze země ale mají jinak vyvinuté pařáty a do korun stromů musí všechen materiál na stavbu hnízda přemístit zobákem. Každý pár si brání vlastní teritorium o rozloze až 45 kilometrů čtverečních.
Hadilov se na první pohled liší od ostatních dravců dlouhýma tenkýma nohama. To odpovídá i jeho způsobu lovu – na kořist se nevrhá ze vzduchu, ale pronásleduje ji během po zemi. Zabíjí ji zobákem nebo prudkým kopnutím nohy se silnými prsty. Křídla používají v případě potřeby jako štít. Partneři vyrážejí na lov společně. Ačkoliv denně urazí za potravou až dvacet kilometrů, před setměním se téměř vždy vracejí ke svému hnízdu.
Samice snáší jednotlivá vejce v odstupu několika dní. Ve snůšce může být jedno až tři vejce. Po asi šesti týdnech (42–46 dní) se líhnou bílá, nebo světle šedá mláďata. Krmí je oba rodiče. Nejprve natrávenou potravou, později celými mrtvými kusy, nakonec jim nosí živé živočichy, které si musí mláďata sama ulovit. Takto se o mláďata starají až 6 měsíců. I přes tuto péči v početnějších vrzích třetí mládě často nevychovají do dospělosti. Mladí hadilovové jsou totiž velmi nenasytní a rodiče je nestíhají uživit.

Hadilov umí létat i do velkých výšek, ale nečiní tak často. Je velmi dobrým běžcem. Do vzduchu se vznášejí v době toku. Samec obletuje samici, až se sama vznese a stoupá. Druhou příležitostí je útok ze strany velké šelmy. Hadilov se rozběhne a vznese se (rozbíhá se proti větru, za bezvětří potřebuje delší rozběh). Buď usedá na strom, nebo se ihned po odeznění ohrožení opět snáší na zem.

V rámci druhu ho nejvíce ohrožuje ztráta obývaných lokalit v důsledku aktivity člověka, přirozených nepřátel má málo (jsou jimi hlavně velké kočkovité šelmy a dravci, kteří jsou nebezpečím pro mláďata). I přes dosavadní hojnost je chráněn, a to Africkou konvencí na zachování přírody a přírodních zdrojů.
Žije v savanách a polopouštích Afriky, na jih od Sahary. Je k nalezení v různých nadmořských výškách od pobřeží až do vnitrozemí. Jde o v Africe stále běžný druh.

Online přenos:

Napajedlo Donyo Lodge



Videozáznamy:

Hadilov písař u napajedla

Hadilov písař a stádo zeber u napajedla



Agama rudohlavá, Antilopa Derbyho a Hadilov písař

Zdroj: Africam, videozáznamy Arlene Beech