Hnízdní betonové ostrůvky instalovala Česká společnost ornitologická společně s firmou Českomoravský štěrk, aby společně podpořily hnízdění rybáků obecných na štěrkovnách v Tovačově a Hulíně. Na ostrůvcích pravidelně hnízdí okolo 90 párů rybáků, přibližně desetina celostátní populace. Kromě nich ostrůvky navštěvují a také na nich hnízdí racci chechtaví.
Rybák obecný, který je v české legislativě zařazen mezi silně ohrožené druhy, u nás v současnosti hnízdí v počtu asi 600—900 párů na různých ostrovech existujících v krajině, většinou na rybnících nebo přehradních nádržích. Zde dochází občas ke zničení hnízd vlivem manipulace s výškou vodní hladiny v průběhu hnízdění. Hnízdění na zachovalých přirozených a polopřirozených ostrovech lze podpořit vhodnými úpravami povrchu ostrova, zejména odstraněním vyšší vegetace.

V roce 2009 byl vyroben a vyzkoušen první prototyp trvanlivých plovoucích ostrovů tvořených polystyrenovým plovákem a betonovým obalem. Jejich konstrukce umožňuje spojování do větších ploch a představuje pro rybáky bezpečné hnízdiště. Úspěšnost tohoto řešení dokládá zahnízdění 14 párů rybáků hned v roce instalace 2010 a více než 50 párů v roce 2011. V následujících letech bylo instalováno na štěrkovny v Tovačově a Hulíně celkem 24 betonových plovoucích ostrovů, na kterých hnízdí každoročně okolo 90 párů rybáků.


Pro podporu hnízdění rybáků obecných Česká společnost ornitologická společně s firmou Českomoravský štěrk instalovali od roku 2009 24 plovoucích betonových ostrůvků na štěrkovny v Tovačově a Hulíně. Betonové ostrůvky jsou tvořeny dutými tenkostěnnými prefabrikáty tvaru šestibokého hranolu, které lze vzájemně spojovat do větších celků. Prefabrikáty jsou vyrobeny z vysokopevnostního jemnozrnného vláknobetonu, odolného proti průsaku vody a působení mrazu a ledu. Vodotěsně uzavřená vnitřní dutina je vyplněna tvrzeným polystyrenem. V horní části prefabrikátu je vytvořena prohlubeň, která se po instalaci vyplňuje drobným štěrkem. Po jejím obvodu jsou tři spádované odvodňovací otvory. Dno ostrůvku je tvořeno stabilizační deskou o tloušťce 30 cm, sloužící jako vyvažovací závaží proti převrácení. Do dna jsou zabudovány tři závěsy, které umožňují manipulaci během přepravy a ukotvení ostrůvků po jejich instalaci. Použité materiály neuvolňují žádné látky, které by mohly kontaminovat okolí. Po spuštění na vodu jsou ostrůvky vybaveny ohrádkou z pletiva, které zabraňuje pádu malých mláďat do vody.

Ohrádka z pletiva chrání mláďata před pádem do vody, dokud nedokáží létat. Foto: Zdeněk Vermouzek/archiv ČSO.

Konstrukce takovýchto plovoucích ostrovů je českým patentem, na jehož vývoji a úspěšném vyzkoušení se podílela Fakulta stavební Českého vysokého učení technického Praha spolu s firmami Českomoravský štěrk, a.s., Českomoravský beton, a.s., BETOTECH, s.r.o., BETONIKA plus, s.r.o. a Česká Doka bednicí technika spol. s r.o. Sledování reakcí rybáků prováděli členové Moravského ornitologického spolku.
Na technickém řešení přenosu spolupracuje Petr Zapadlo, internetovou linku poskytuje zdarma Nordic Telecom.

Online přenos z hnízda:

Hnízdění rybáků obecných a racků chechtavých

Zdroj: Česká společnost ornitologická, birdlife.cz