Hnízdiště plameňáků v Kimberley v Jižní Africe je celosvětově důležitou oblastí ptáků a biologické rozmanitosti. Je monitorován a studován jako pokračující snaha zajistit ochranu těchto ptáků. Živá kamera hraje důležitou roli při shromažďování dat, která dříve nebyla možná. Kde najdete malé plameňáky? Téměř ohrožený plameňák se vyskytuje v subsaharské Africe a v Indii. V Africe se rozmnožuje pouze na čtyřech lokalitách s jakoukoli pravidelností – jezero Natron (Tanzanie), Etosha Pan (Namibie), Sua Pan (Botswana) a přehrada Kamfers v Kimberley v Jižní Africe.

Dynamika chovu a přežití plameňáků je sledována a studována na přehradě Kamfers, celosvětově významné oblasti ptáků a biologické rozmanitosti v Kimberley v Jižní Africe.
Plameňák malý obývá drsné prostředí mělkých, eutrofních, otevřených a slaných vodních ploch, jako jsou solné pánve a pobřežní ústí řek nebo laguny. Vyskytuje se v subsaharské Africe a v Indii.



Specializované stanoviště tohoto druhu je zvláště ohroženo činnostmi, které mění hydrologii a kvalitu vody. Mezi konkrétní hrozby patří těžby soli, těžba vody, kolize s ploty a energetickou infrastrukturou, znečištění mokřadů a vodních ploch a narušení míst rozmnožování. Mezi hrozby na přehradě Kamfers patří divocí psi, rušení lidí během období rozmnožování a kolísající kvalita a množství vody. Sucha jsou se změnou klimatu stále intenzivnější, což způsobuje vyšší rychlost odpařování vody z přehrady a dlouhotrvající vlny veder.
Zásah v roce 2006 u přehrady Kamfers byl velmi důležitým vítězstvím pro zachování tohoto druhu. Ten rok byl vybudován umělý chovný ostrov, aby podpořil nerušený chov na přehradě Kamfers Mark Anderson (tehdejší provinční ornitolog Northern Cape), Jahn a Peter Hohne (majitelé Kimberley Ekapa Mining) a majitelé nemovitostí Herbert a Brenda Booth. Následoval úspěšný chov, který během období rozmnožování 2007 až 2011 vyprodukoval odhadem 24 000 kuřat. Ke konci léta 2010 se začal ostrov zaplavovat a později několik let erodoval pod vodou, aby byl znovu odhalen v roce 2014, protože hladina vody klesla kvůli odklonění přebytečné odpadní vody z čistíren odpadních vod Homevale na jinou pánev. Jejich umělý chovný ostrov zůstává v havarijním stavu, bez hlíny nebo bahna na stavbu hnízd a je porostlý plevelem. V září 2017 plameňáci pravděpodobně zběsile poháněni naléhavostí chovu a vhodnými podmínkami, včetně hojného krmení, hromadně stavěli svá věžičková hnízda na jihozápadním okraji a úspěšně odchovali odhadem 8 000 kuřat. 14. ledna 2019 napočítala Tania Andersonová 8 000 dospělých inkubujících se na hnízdních věžičkách a 1 000 již mobilních kuřat v „jeslích“ v chovné kolonii na stejném místě. O několik dní později kombinace prodlouženého sucha a téměř neexistujícího odtoku do přehrady z čistíren odpadních vod Homevale snížila hladinu přehrady na bod pod některá obsazená hnízda. To vystavilo ptáky zvýšené hrozbě predace a vystavilo je velmi vysokým teplotám. Mnoho kuřat a vajec bylo opuštěno a následovala záchranná operace řízená Saam Staan Kimberley a Kimberley SPCA, během níž bylo získáno přibližně 2000 mláďat plameňáků, které převezli do různých rehabilitačních zařízení po celé zemi.


BirdLife Jižní Afrika se aktivně zapojila do této krizové situace, aby pečlivě sledovala jak ptáky, tak podmínky na přehradě, aby se minimalizovaly další překážky stále probíhajícího hnízdění. Mezi monitory patřili Andrew Jenkins (Avisense Consulting), Tania Anderson, Robin Colyn a Eric Herrmann a monitorování probíhalo devět týdnů. Čas strávený na místě těmito pozorovateli byl zabrán hlavně pasivním pozorováním kolonie hledáním behaviorálních nebo numerických znaků dalšího opuštění a snahou udržet lidské a jiné zdroje narušení na minimu, dokud chov neskončí. Mezi další činnosti patřil dohled nad leteckými průzkumy kolonie a přehrady na bázi dronů, sledování hladiny vody a udržování stálé komunikace a koordinace mezi různými místními a mimopracovními zúčastněnými stranami. Robin Colyn postavil modely pro počítání ptáků zobrazených na obrázcích z dronů a vytvořil satelitní snímky hladin vody a hustoty řas v přehradě. Zejména posledně jmenované systémy umožňovaly detekci známek jakéhokoli významného narušení v kolonii a rychlé a preventivní reakce.

Zhoršující se podmínky, které zahrnovaly rychlé vypařování za horkého, větrného počasí a vyčerpané koncentrace řas, vedly k naléhavému setkání dne 27. února s cílem naplánovat záchranu, jelikož hrozilo, že by dospělí plameňáci mohli opustit oblast a nechat zde svá nelétavá mláďata. Naštěstí kvůli odhodlání a tvrdé práci Hohnes s magistrátem Sol Plaatje se začalo pracovat na opravě vodovodních a kanalizačních potrubí obsluhujících Homevale za účelem zvýšení toku odpadních vod do přehrady a částečně kvůli masivnímu lijáku (100 mm) 11. března, byla katastrofa odvrácena.

Během května a června 2019 bylo 577 přeživších zdravých zachráněných mláďat, kroužkováno žlutými kroužky a 18 vybavených satelitními vysílači, propuštěno zpět do přehrady Kamfers, aby se připojilo ke svému hejnu.

Online přenos:

Plameňáci u přehrady Kamfers Dam, Jižní Afrika

Zdroj: birdlife.org.za, Fotografie Mark D. Anderson, Albert Froneman