Buřnák bermudský je na Červeném seznamu IUCN, jeden z nejvzácnějších mořských ptáků na planetě, který hnízdí pouze na ostrově Nonsuch a několika vnějších skalách na Bermudách.

V 50. letech 20. století se předpokládalo, že buřňáci vyhynuli, ale po více než 300 letech, bylo znovu objeveno 17 párů, od té doby se díky dlouhodobému plánu péče a nedávnému velmi úspěšnému projektu translokace vrátilo na ostrov více než 185 párů.
Buřňáci tráví většinu svého života na moři, v době hnízdění se přesouvají na pevninu. Tito ptáci se živí hlavonožci a malými druhy ryb. Jsou monogamní a páry si mezi sebou vytváří pevná pouta. Buřňáci se dožívají věku přibližně 23 let.

Kamera je zasazena do boku kupolovité, člověkem vytvořené nory odboru životního prostředí a přírodních zdrojů (DENR) na ostrově Nonsuch.
Tato nora je součástí větší translokace projektu, nory jsou nezbytné pro dlouhodobé přežití bermudského buřňáka.
Buřňák bermudský hnízdí v norách dlouhých dva až tři a půl metru. V noře je ohyb, tím pádem nedopadá dovnitř žádné světlo. Hnízdní komora na konci nory má odnímatelné betonové víko. Díky tomu mohou biologové kontrolovat stav vajíčka a poté i mláděte.
Nadcházející hnízdní sezóna 2022/23 oficiálně začíná na přelomu října a listopadu, kdy se páry buřňáků vrátí do svých nor na měsíc stavění hnízda, námluv a páření. Poté zamíří zpět do moře v prosineci, aby se nakrmili, a samice se vrátí na začátku ledna, aby nakladly své jediné vejce.
V případě úspěchu se vejce líhnou koncem února/začátkem března a mláďata pak vylétají koncem května/začátkem června.

Samec buřňáka bermudského

Online přenos z hnízda:

Buřňák bermudský – webkamera z hnízda

Videozáznamy

Samec buřňáka bermudského z nory č. 1 se vrátil 25.10.2022 a je připraven zahájit chovnou sezónu 2022/2023



Návrat samičky

První páření po shledání

Zdroj: Nonsuch Expeditions – Bermuda, videozáznamy bozena Isia, Cornell Lab Bird Cams