Jídelna PŘED

Když o něčem sníte, prostě si sen splňte. Ale nemůžete jen sedět a čekat, až se váš sen splní. To by se taky vůbec nemusela stát. Jděte svému snu naproti. Dlouho jsem snila o velkém stole s pořádnou masivní deskou ze starých prken. A takový nový starý stůl stojí od 20 000 Kč. A k tomu ty mé vysněné ratanové židle s kovovým podnožím, kdy jedna stojí 3000 Kč, to jsme na 35tis. Tak buď jsem mohla snít o tom, jak si na to všechno ušetřím (neušetřím, neumím to) nebo půjdu svému snu naproti. Milému jsem naznačila jak se jako věci mají, že Marťa bude mít ty narozeniny a po ničem jiném netouží. Takže? Předěláme staré IKEA stoly.

Co budete potřebovat:

Stoly nebo podnoží
Prkna
Vruty do dřeva
Hoblík
Brusku
Barva dle libosti, mořidlo nebo jen bezbarvý lak na dřevo
Černý mat na podnoží stolu a židle
Závěrečný lak na podnoží a židle


IKEA hack / Jak na renovaci stolu

Nejprve je potřeba vyrobit si desku stolu, připravit prkna. Pokud jsou stará a máte je z druhé ruky, určitě je dobré udělat protičervotočí opatření. Předejte tomu, že si domu pozvete nezvané hosty, kteří si rádi smlsnou na vašem dřevěném nábytku. Prkna si naměřte a nařezejte na požadovanou délku. Prkna očistěte, ohoblujte elektrickým hoblíkem a přebruste bruskou. Zde platí čím více, tím lépe, aby rodina neměla u nedělního oběda kromě knedla vepřa zela i třísky v horních končetinách.

Po opracování prkna zbavte prachu a spodní části nalakujte bezbarvým lakem. Až budete prkna rovnat na stůl, můžete si je tužkou očíslovat, pro snadnější následnou manipulaci.
Veškerou přípravu je lepší provádět venku, my si vše připravili na zahradě, ale montáž už musela být provedena v domě, neboť by nám takto velký stůl již vstupními dveřmi neprošel. Nalakovaná prkna jsme rozmístili na stůl a přišroubovali zespodu vrutem do dřeva, aby na desce stolu nebylo nic vidět. Poté jsem nalakovala bezbarvým lakem i vrchní část prken, aby se zvýraznila kresba dřeva a bylo odolnější a snadno omyvatelné. 

Nohy stolu jsem lehce přejela smirkem, aby černý Balakryl lépe chytal. První vrstva nekryje, proto se nelekejte. Druhá už krásně povrch sjednotila. Druhý nátěr provádějte po úplném zaschnutí první vrstvy. Stejně postupujte i při natírání židlí. Poté nalakujte finálním lakem, který ochrání barvu od mechanického poškození a odolá čistícím přípravkům.

Hotovo.
 

První vrstva nátěru
Druhá vrstva krásně sjednocená
Židle před i po natření
Hotovo. Stejný osud čeká ještě komodu.
Betonový květináč se k černé a dřevu hodí nejvíce.
K betonovému květináči ladí betonový svícen
I když jsem se černé obávala, jsem nadmíru spokojená. Prken máme stále dost, komoda tak dostane stejné vzezření jako stůl.

Nebojte se změny, zvládnete to.
Hezké úterý,
Martina