Správná matrace vám zajistí kvalitní spánek. Pro její výběr existuje několik důležitých kritérií. Co bychom při nákupu rozhodně neměli podcenit?

Jaké rozměry matrace vybrat

Prvním zásadním faktorem jsou správné rozměry matrace. Zejména se jedná o délku. Ta by měla být asi o 25 cm delší než je vaše výška. Šířka matrace je v podstatě standardizovaná, pro jednolůžko je to 90 cm. U dvoulůžka to může být i 80 cm.
Určujícím hlediskem pro správný výběr matrace je její tuhost. Ta je především determinována použitou pěnou. Pokud bude matrace vyrobena i z dalších materiálů (kokosové vlákno, pružiny), přirozeně to však její vlastnosti dále ovlivní.

Vhodná tuhost matrace

Obecně je možné říci, že muži preferují spánek na tužších matracích, zatímco ženám vyhovuje vyšší měkkost. Souvisí to s tělesnou hmotností spícího. Žena je obvykle lehčí konstituce, proto její tělo nevytvoří na matraci tak intenzivní tlak, aby se materiál příliš proležel.
Podobně jsou důležité zvyklosti spícího. Pokud preferujeme pro spánek hlavně polohu na boku, více některé části matrace zatěžujeme. Platí to například pro partii beder. Vyžadovat tak budeme měkkou matraci. Naopak ti, kteří spí na zádech, obvykle chtějí spíše spát na tvrdším podkladu.
Celkovou kvalitu matrace pak rovněž určuje především pěna. Vyšší objemová hmotnost totiž zaručuje, že vám matrace déle vydrží. Optimální hustota materiálu by se tak měla pohybovat přibližně okolo 50 kg/m³.

Další specifické vlastnosti matrací

Pakliže potřebujeme další specifické vlastnosti matrace, je podle toho potřeba volit adekvátní materiály dále. Latexové matrace tak například vyhovují všem, kdo se nadměrně potí. Obdobně může tento typ matrací být příjemný i alergikům, neboť se jedná o čistě přírodní materiál.
Pružinové matrace naopak velmi dobře odvětrávají, proto bývají dobrou volbou pro lidi, kterým je velmi často při spánku horko. Důležité je také volit matraci podle roštu, ne všechny lze umístit na rošty polohovací.
Chcete si pořídit novou matraci výhodně? Použijte náš slevový kupón Dormeo.cz. Ušetřit vám může i slevový kód Sconto.

Článek Jak na výběr správné matrace? se nejdříve objevil na České návody.