Patříte mezi vášnivé zahrádkáře či pěstitele a zároveň chováte slepice? Vyrobte si jedno z nejúčinnějších hnojiv. Slepičí trus, je vynikajícím zdrojem živin, využijete ho na zeleninové i bylinkové zahrádce. Obsah dusíku a fosforu je v něm nejméně dvakrát vyšší než v jiných zemědělských hnojivech. Většina zahrádkářů a drobnochovatelů má tento trus k dispozici po celý rok, nicméně ho neumí používat.
Jak správně využít slepičí trus a jak a kde se má používat?

Co slepičí trus obsahuje

Průměrný slepičí trus obsahuje 16,5 % dusíku, 16 % fosforu, 8,5 % draslíku, 25 % vápníku a 34 % organických látek. Dusík má za úkol podporovat růst zelené hmoty v rostlinách. Díky němu také probíhá fotosyntéza. Fosfor blahodárně působí na bohatou násadu květů a při pěstování zeleniny a ovoce zaručuje velkou úrodu. Draslík je potřebný pro všechny aktivity probíhající v rostlině. Pokud trpí rostliny nedostatkem draslíku, je to vidět na okrajích jejich listů. Zbrzdí se odpařování vody a teplota listů se zvýší natolik, že se jejich buňky spálí. Vápník zpevňuje buňky rostliny a reguluje přenos vody a živin v rostlině. Slepičí trus zahrnuje i širokou škálu stopových prvků zaručujících zdraví rostlin, jako je mangan, zinek, bór, měď, molybden, kobalt a železo. Nachází se v něm také množství mikroorganismů, jež zúrodňují půdu.

Hnojivo ze slepičinců

Slepičí trus nikdy nepoužívejte k hnojení čerstvý. Je to velmi koncentrované hnojivo a musí se používat opatrně, má totiž vysoký obsah dusíkatých sloučenin a rostlinám spálí kořeny.