Cestování po světě je nákladné. Mnoho lidí o něm sní a z nějakého důvodu se ho nedočká. I když jsou v důchodu, mají čas a energii, tak možná nemají prostředky. Ti, kteří mají touhu, chuť a trpělivost, mohou cestovat po světě a pracovat při tom jako učitelé angličtiny. Chce to trochu plánování a počítání, ale dá se to zvládnout.

Předběžné plánování

Výuka angličtiny jako cizího jazyka (EFL) v jiné zemi vyžaduje střednědobé až dlouhodobé plánování, takže je dobré vědět, kam chcete a jak dlouho jste ochotni zůstat na jednom místě. Učitelé EFL by měli myslet alespoň na 6 až 12 měsíců dopředu, protože mnoho pracovních míst EFL má roční smlouvy založené na akademických rocích. Jiné smlouvy mohou být založeny na semestrech v závislosti na požadavcích školy. Pracovní místa obvykle obsahují tyto informace spolu s informacemi o pracovních požadavcích, platbách a benefitech, nebo se je můžete dozvědět během pohovoru.

Mějte na paměti časový rámec a zjistěte, ve které zemi chcete žít. Učitelé EFL nejsou placení turisté; jsou to profesionálové, kteří se stávají součástí komunit, ve kterých žijí a pracují. V ideálním případě to bude místo, o kterém se chcete dozvědět více; je to skvělý způsob, jak ukojit zvědavost a proniknout do místí kultury. Mezi oblíbené destinace EFL patří země jako Čína; Japonsko; Tchaj -wan; Spojené arabské emiráty (SAE); Španělsko. Polsko a Česká republika, jsou jednou z destinací TEFL, pro výuku angličtiny ve východní Evropě. Každý z těchto národů má jiné průměrné mzdy, životní náklady a kulturu, což je třeba vzít v úvahu při výběru pracovního místa.

Jak učit angličtinu a poznat přitom svět

Co potřebujete k získání učitelské práce

Většina zakázek TEFL vyžaduje certifikát, čtyřletý titul v jakémkoli oboru a/nebo pracovní zkušenosti. Čtyřletý titul může být v jakémkoli oboru, nejen v angličtině. EFL je otevřený oborům umění, STEM a filozofie. Je to částečně dáno vízovou povinností určitých zemí. Různé země mají různé požadavky na pracovní a pobytová víza, ale mnohé vyžadují k získání uvedených pracovních víz čtyřletý titul. Dobrým místem pro začátek je kontrola pracovních požadavků každé cílové země, proto si o tom něco přeštěte na internetu. Váš zaměstnavatel vám také může být ochoten pomoci s žádostí o vízum a poplatky, takže si zkontrolujte pracovní místo nebo požádejte o další informace během pohovoru.

Certifikace TEFL je další součástí výuky EFL a mnoho společností nabízí online kurzy k získání těchto certifikací. Jednou z nejlepších společností, od kterých se lze učit, je organizace TEFL; běžně mají speciální nabídky na svůj akreditovaný certifikační kurz TEFL. Nabízejí i další kurzy pro zkušenější učitele TEFL, kteří by se mohli chtít naučit nějaké nové dovednosti, jako je obchodní angličtina nebo práce s dětmi. Investovat čas do učení z těchto kurzů a získat certifikaci se vyplatí, protože usnadňuje získání EFL práce.

Pracovní a pedagogická praxe je obvykle žádoucí, ale není nezbytná pro každé zaměstnání. Školy a společnosti jsou často ochotny využít a dát šanci někomu, komu chybí učitelské nebo pracovní zkušenosti, pokud projeví vůli a ochotu se učit během přijímacího řízení.

Organizace obvykle najímají v určitých obdobích roku, obvykle nejméně několik měsíců před začátkem akademického roku. Proto pravidelně kontrolujte pracovní nabídky. TEFL.org, Dave’s ESL Cafe, GoOverSeas.com jsou oblíbené a uznávané stránky pro uchazeče o zaměstnání EFL. Udělejte si však průzkum o konkrétních organizacích a zkuste najít recenze, abyste zjistili jejich pověst a legitimitu. Tak se vyhnete programům, které pro vás nebudou vhodné.

Jak učit angličtinu a poznat přitom svět

Nejlepší způsoby, jak se dostat do cílové destinace

Dostat se do cíle bbude stát trochu úsilí. Kromě poplatků za víza a žádosti o obnovení nebo obnovení pasu musíte vymyslet bydlení a dopravu, abyste se dostali do nového zaměstnání a vašeho domova. To se liší od zaměstnání k zaměstnání. Někteří zaměstnavatelé vám proplatí dopravu a víza; ostatní ne, takže bude na vás. Někdy bude bydlení poskytnuto zdarma, nebo vám může být poskytnuta dotace na bydlení; ostatní budou platit za dočasné ubytování, zatímco vám pomohou hledat byt k pronájmu za částečné plné náklady.

Důkladně si zkontrolujte nabídku práce a připravte se na otázky ohledně toho, s čím vám zaměstnavatel během pohovoru pomůže nebo nepomůže.

Kolik pomoci vám zaměstnavatel poskytne, určí, kolik peněz potřebujete mít k dispozici, jakmile dorazíte do cíle. Je nutné mít peníze vyčleněné na počáteční náklady (včetně letenek; zde si přečtěte tipy, jak ušetřit na letenkách) a výdaje v hodnotě alespoň jednoho měsíce. Tato částka se může lišit od 1 000 – 4 000 USD nebo 855 – 3 410 EUR, které budete mít k dispozici. Níže uvedená tabulka vám poskytne představu o měsíčních výdělcích ve srovnání s životními náklady v různých zemích a v  různých regionech.

Průměrná měsíční mzdaNárodní průměr životních nákladů pro osobu žijící samostatně
Česká republika500 – 1,285 EUR 600 – 1,450 USD1,276 EUR 1,495 USD
Čína1,000 – 2,000 EUR 1,300 – 2,575 USD1,317 EUR 1,550 USD
Taiwan1,335 – 1,735 EUR 1,700 – 2,200 USD1,441 EUR 1,688 USD
Japonsko1,600 – 2,000 EUR 2,100 – 2,675 USD2,403 EUR 2,816 USD
Saudská Arábie1,600 – 3,200 EUR 2,000 – 4,000 USD948 EUR 1,111 USD
Španělsko614 – 1,317 EUR 758 – 1,623 USD1,457 EUR 1,707 USD
            Data dostupná na TEFL.org a Expatistan.com.

Mějte na paměti, že jde o průměry a různá místa v různých zemích budou mít různé životní náklady. Například život v Praze bude dražší než život na vesnici nebo v jiném městě v České republice. Potenciál výdělku se liší nejen země od země, ale záleží i na zaměstnání, platu a dalších benefitech, jako je bydlení a doprava (nikdy neuškodí, když za vás zaměstnavatel zaplatí nájem). Mít dobrou cestovní debetní nebo kreditní kartu je výhodné pro snadný přístup k financím, předtím než dostanete první výplatu.

Jak učit angličtinu a poznat přitom svět

Je to výzva, která ale stojí za to

Stěhování do jiné země není lehký úkol a není pro každého. Narazíte na výzvy, které fotografie na Instagram neprozradí. Možná se vám bude stýskát, budete mít žaludešní problémy nebo další trampoty z přizpůsobování se novému prostředí, ale to je běžné. Ubytování a životní úroveň nemusí být srovnatelné s vaší rodnou zemí; my rozmazlení Američané se někdy ocitáme v zemích s prosperujícím prostředím EFL a dobrou prací, ale chybí nám horké sprchy a klimatizace a někdy jíme jídla, která nesouzní s našimi zažívacími cestami a chuťovými pohárky.

Pokud jste nezadaní, je snazší se sbalit do kufru a vyrazit. I poté budete mít rodinu a blízké, kteří na vás počkají doma. Některé z nich podpoří vaše cíle; jiní vám mohou v nápadu bránit. Pokud jste zadaní a váš drahý partner je ochotný snést dlouhodobý vztah na rok nebo dva, skvělé! Ale někdy stěhování do nové země vztah ukončí. Pokud máte děti, je stále možné cestovat, ale musíte jejich potřeby zvážit před svými. Zajistit péči o dítě a školní docházku není v jiné zemi snadné, ale je to možné. Cestovat s blízkými je skvělé, ale uvědomte si, že je to pro ně zásadní změna stejně jako pro vás.

Po příjezdu do nového domova, nové práce, nového všeho, se připravte na kulturní šok. Udržujte svůj smysl pro humor vždy připravený; smích je velkou pomocí pro trpělivost a porozumění. V závislosti na vašem kontraktu, to bude doba od 3 až po 12 měsíců. Dostaňte z toho co nejvíc.

Ponořte se do nového jazyka, nové kultury a nového prostředí. Vyděláváte si na živobytí; vezměte si nějakou práci navíc (pokud vám to zaměstnavatel dovolí; některé smlouvy konkrétně uvádějí, že hledání práce navíc je porušením pracovních podmínek) a ve skutečnosti můžete ušetřit a odložit bokem pěknou částku a financovat vaše další ambice. V závislosti na tom, kam míříte, se budete nuceni naučit nový jazyk (což je mimochodem opravdu skvělá položka bucket listu).

Vyzkoušejte nová a (pro vás) exotická jídla; v cizí zemi dlouho nebudete vybíraví a zaručeně najdete alespoň jedno nové oblíbené jídlo. Vydejte se na víkendové výlety do míst, o kterých nemají ostatní ani tušení. Web Czech the World má desítky článků o krásných místech v různých zemích. Pokud žijete ve městě, projděte se kolem nebo na kole a naučte se poznávat jeho zákoutí; nenechte si ujít Zakázané město.

Jakmile vám smlouva skončí, přemýšlejte o tom, co dál. Můžete podepsat další smlouvu se svým zaměstnavatelem. Nebo byste si mohli hledat novou práci v nové zemi; podruhé to budete mít jednodužší. Nebo se můžete vrátit domů; není to žádná ostuda. Některým lidem stačí rok nebo dva v cizí zemi. Ostatní každých pár let hledají nové země a cestují tak dlouho, jak to jen jde. Ať děláte cokoli, myslete to dobře a tvrdě a buďte vděční za zkušenosti, které jste nasbírali, a na zážitky, na které se ještě můžete těšit.

Jak učit angličtinu a poznat přitom svět

Závěr

Většina z toho, co je zde napsáno, se zdá být odstrašující, ale reálně to vždycky nějak vymyslíte. Nejlepší je mít představu jak výuka angličtiny jako cizího jazyka vypadá, abyste na ni mohli být lépe připraveni. Pro ty, kteří chtějí cestovat, poznávat svět, učit se o sobě, vydělávat si na živobytí a stát se lepším učitelem, je „toulavý učitele EFL“ dobrá cesta. Najít si správnou práci, dát si do pořádku všechny potřebné záležitosti je někdy náročné a frustrující, a může to být nákladné, ale stojí to za zkušenosti a vzpomínky.

Já osobně se ohlížím za svým rokem, který jsem strávil učením EFL v Číně, jen s láskou ke svým studentům a jejich tichému odhodlání, aby na ně byli rodiče hrdí, vzpomínám na ostatní učitele EFL, se kterými jsem se setkal v expat barech, a výlety taxíkem který mě vozil uličkami o jejichž existenci jsem neměl tušení. . Vaše zkušenosti budou různé, ale budou vaše a odejdete s více než několika příběhy, které budete moci vyprávět.

The post Jak učit angličtinu a poznat přitom svět: návod a zkušenosti appeared first on Czech the World.