V letním období je jezírko nejkrásnější, ale současně nejnáročnější na údržbu. Horko a letní bujení vegetace v jezírku ohrožuje biologickou rovnováhu. Každý majitel přírodního zahradního jezera ví, že udržet si průzračně čistou vodu v jezírku není jednoduché. Co dělat pro to, aby jezírko zůstalo křišťálově čisté?

Odstraňujte nečistoty

Prvním krokem v péči o zahradní jezírko je zajištění dostatečného přívodu kyslíku, díky kterému udržíte snadněji a lépe čistotu a průzračnost vody. Jezírko pak bude biologicky aktivnější a snížíte riziko růstu řas.
Mezi nejčastější příčiny zakalení vody a rozmnožení řas patří napadané listy, pyly a tráva. Máte-li v jezírku nasazené ryby, krmte je po menších dávkách, aby zbytky nezahnívaly a nesnižovaly kvalitu vody. Nesežrané krmivo a výkaly ryb vodu znečišťují. Pravidelně sbírejte z hladiny veškeré větší nečistoty a chuchvalce řas. Protrhejte rychle rostoucí rostliny a pravidelně odstraňujte jejich odumřelé části. Při vysokých teplotách hrozí přemnožení především jednobuněčné řasy, způsobující zelený nebo hnědý zákal. Mějte proto několik hodin denně zapnutou UV lampu, která zakalení vody v jezírku odstraní.

Udržujte hladinu vody

V horkých letních dnech sledujte hladinu vody. Pokud by to bylo nutné, dolijte vodou a doplňte tak hladinu jezírka na stálou výšku. Dopouštějte jezírko studniční vodou nebo dešťovkou. Pokud voda dostatečně necirkuluje, zkontrolujte, zda není potřeba zprůchodnit ucpaný filtr nebo vyčistit čerpadlo. V létě by měla voda v zahradním jezírku projít filtrem dvakrát až třikrát denně. V případě přítomnosti ryb jednou za čtyři hodiny.

Hlídejte množství kyslíku

Prohřátá voda má za následek únik kyslíku. Nedostatek kyslíku způsobuje úhyn živočichů a organismů, následně hnilobný proces a znečištění vody. Aby měly ryby dostatek kyslíku, je vhodné uprostřed léta provzdušňovat třeba i celou noc. O umělé zásobování jezírka kyslíkem se postará vzduchovač, fontána nebo malý vodopád, který funguje i jako ozdoba jezírka.

Správné hodnoty vody

Voda v jezírku musí mít určité vlastnosti, aby vyhovovala živým tvorům i rostlinám. V nekvalitní vodě malé i větší organismy, ale i rostliny odumírají. V teplých obdobích sledujte hodnoty vody a důraz klaďte na uhličitanovou tvrdost vody, rovněž sledujte bedlivě pH. Pro čistou vodu platí, že má pH mezi 6 a 8 stupni, tvrdost pak mezi 8 a 12 stupni. Kyselá voda, stupeň pH 0 až 6, je důsledkem příliš velkého objemu dešťové vody v jezírku. V takovém případě stačí přidat vodu ze studny. Naopak zásaditá voda (stupeň pH 8 až 14) jde upravit doplněním dešťové vody.