Nová zákonná povinnost o e-tržbách je poslední dva roky ve znamení rozvoje trhu a pokladními systémy. Od roku 2016 je zákon o EET v platnosti a téměř všichni podnikatelé mají povinnost evidovat své příjmy elektronickou formou. Na trhu existuje hned několik technických řešení. Nabízí se zda si pořídit tzv profrsionální. „chytrou pokladnu“, která kromě EET nabízí i řadu jiných funkcí, nebo sáhnout po nejlevnějším řešení, které sice zákon dodrží, ale nic dalšího nepřinese.

Když už se musíte rozhodovat o zavedení, nebo změně pokladny, nedívejte se jen na EET, ale také na možnost, jak zlepšit řízení podniku obecně. Kvalitní pokladní systém vám vnese do podniku řád, usnadní práci a další možnosti řešení které jste doposud nezohledňovali.

Co aktuálně český trh s pokladními systémy nabízí?

Výkonné, ale nákladné systémy

Zpravidla platí, že čím větší je firma, tím složitější jsou procesy a o to pokročilejší budete potřebovat funkce.
Dražší elektronické pokladny v Česku zastupuje řada firem, které mají dlouholetou tradici ve vývoji softwaru pro pokladní systémy. Často se jedná o zahraniční společnosti. Tyto služby využijí především velké provozovny, které potřebují k propracované pokladně řadu dalších funkcí, jako např, skladové hospodářství, automatizace procesů, převádění dokladů, logistické funkce atd. Tyto systémy jsou náročné na zprávu systému a IT infrastrukturu, pokud budete muset aktualizovat softwar, je nutné kontaktovat dodavatele, který úpravu provede.
Pokud podnikatel využije pokladnu na několik účtenek týdně, nemusí si pořizovat složitou a finančně nákladnou registrační pokladnu, kterou pro své podnikání nevyužije.

Zlatá střední cesta – „chytré pokladny“

V případě potřeby vydávání desítek až stovek účtenek denně jsou na trhu k dispozici zařízení jak stabilní tak přenosná včetně zabudované tiskárny. Na výběr jsou varianty s cloudovými službami i bez. Oproti pokladnám s nákladnými systémy jsou tyto pokladny podstatně levnější, nabízejí až 80 procent funkcionalit, ovšem za 40 procent ceny nákladných pokladen.
Cloudové služby – data jsou kromě pokladny uložena i na vzdáleném serveru, takže k nim máte pohodlný přístup odkudkoli. Navíc je zajištěna jejich záloha pro případ poruchy a poskytovány jsou i další služby pro snadné vyhodnocování tržeb atd.
Chytré pokladny poskytují přehled o zaměstnancích, skladových zásobách, zpracovávají reporty a analýzy a mají možnost vzdálené zprávy. Dokážou velmi flexibilně a pružně reagovat na změny v softvaru.

Chcete platit měsíční paušál nebo chcete trvalou licenci?

Bezplatná verze – je většinou omezená na určité množství položek (možnost upgradu na plnou verzi)
Trvalá verze – plná verze softwaru za jednorázovou úhradu (bez měsíčních poplatků)
Předplatné – plná verze softwaru s měsíčním paušálem, která zahrnuje podporu, aktualizace a služby (např. zálohování v cloudu)

Při nákupu pokladny se zajímejte:

Zda firma disponuje dostatečným technickým zázemím, servisem a zákaznickou podporou;
Zda má vývojářské know-how a odborný personál;
Zjistěte si, zda je součástí pokladního řešení srozumitelný manuál k instalaci zařízení a firma pořádá pro své zákazníky vzdělávací akce a školení k e-tržbám.
Tyto parametry jsou velice důležité. S příchodem EET se objevila spousta firem, které využívají příležitosti a když prodají zařízení zmizí z trhu. Pro podnikatele to může mít nedozírné následky, od neexistujícího servisu a na server správy nemusí odcházet požadovaná data.

Zlatou střední cestou v chytrých pokladnách je například řešení od společnosti Dotykačka. Jde o jeden z nejoblíbenějších EET softwarů, jenž se plně zaměřuje na rozvoj aplikace na OS Android. Dotykačku můžete mít v počítači, tabletu nebo ve smartphonu. Menší nevýhodou je paušální platba, kterou platíte buďto ročně nebo měsíčně . Na druhou stranu máte zaručenou technickou podporu, aktualizace softwaru a bezpečné uchování dat v cloudu. Doporučeno, jak pro malé, tak i pro větší podniky.

Dotykačku můžete pořídit od 3 942 Kč bez DPH. Měsíční licence začínají od 273 Kč. V ceně licence je rezervační systém, telefonní asistent, mobilní číšník a 70+ dalších funkcí.
Dotyčka je unikátní v tom, že jako jediná u nás nabízí možnost zapůjčení záložní pokladny, pokud se vaše zařízení porouchá. Nepřijdete díky tomu o možnost evidovat tržby.

Mobilní operátoři

Mobilní operátoři poskytují jednoduchá řešení pro menší podniky.
Vše potřebné je možné si objednat od operátora poštou a s návodem na připojení. Zajímejte se, zda je návod dostatečně srozumitelný a zda instalaci zvládnete sami.
Při připojení přes WiFi musíte mít nablízku bezdrátový směrovač, ať už svůj, nebo jiného poskytovatele. Pokud jste často na cestách, zajistí vám pohodlnější konektivitu mobilní připojení GSM přes SIM kartu operátora. Musíte si však aktivovat a platit datový tarif (v základu asi 50 Kč měsíčně).

Přenositelnost

Přenosná řešení využijí zejména řemeslníci a stánkaři. Je velmi výhodné, pokud takové systémy umožňují snadnou výměnu baterie, případně mají druhou přímo v balení.
Stacionární řešení se hodí pro provozy, kde chcete mít pokladnu neustále na stejném místě, typicky obchody, restaurace, hotely a část služeb.

Tiskárna

Systémy pro EET se často dodávají i s drátovou či bezdrátovou tiskárnou eventuálně jí mají přímo integrovanou. Pokud tiskárna není součástí dodávky, stačí pořídit takový model, který bude spolupracovat s vaším softwarem a hardwarem. Systémy dokáží většinou pracovat s účtenkami šíře 58 i 80 mm.

Dejte si pozor na aplikace pro EET zdarma

Pokud si stáhnete aplikaci pro EET, která je zdarma, pamatujte, že v takovém případě jste za funkčnost poklady odpovědní právě vy. Vypadá to lákavě, ale poskytovatel takové aplikace nejspíš nebude schopen zajistit adekvátní servis a nutnou aktualizaci softvaru. Pokud by takový problém nastal, budete bez funkční pokladny, nebudete prodávat a budete si muset pořídit do provozovny jinou pokladnu.
Pokud hledáte cenově dostupný a spolehlivý systém vyzkoušejte Dotykačku, která má více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nejprodávanější elektronické pokladny dle Heureka.cz

Sunmi ProfiPAD Plus

SUNMI Rakeeta V1s

FiskalPRO N3 3/4G

Elcom Euro-150TEi LAN

Kasa FIK Lite V2 4G

KASAmax Mobile PROFI

LYNX POS 15” Conto Max

Článek Jak vybrat registrační pokladnu se nejdříve objevil na České návody.