Vybrat šicí stroj není jednoduché. V dnešní době existuje na trhu spousta šicích strojů od různých výrobců a v různých cenových relacích. Jednotlivé šicí stroje se mezi sebou liší v mnoha věcech – v ovládání, v množství stehů a funkcí, v konstrukci, výbavě nebo designu. Při výběru je dobré si ujasnit, co plánujete na novém stroji šít, z jakých materiálů a kolik chcete do nového stoje investovat. Na jaké parametry se při výběru šicího stroje zaměřit?

Výběru věnujte dostatek času

Než začnete šicí stroj vybírat, ujasněte si několik záležitostí. Jste začínající nebo zkušená švadlena? Jaké úkony budete na stroji vykonávat? Jak často budete na šicím stroji šít? Kolik chcete investovat do nového stroje?

Základní dělení šicích strojů

Základní dělení šicích strojů se dělí podle druhu ovládání na mechanické a elektrické. Oba typy fungují na elektřinu, jejich označení souvisí především s ovládáním stroje.
Mechanické šicí stroje – mají na výběr menší množství typů stehů oproti elektrické variantě, nemají automatické zapošití a mají omezenou i šířku cikcak stehu. Jsou napájeny elektřinou a ovládají se pedálem, tak jako elektronické stroje Ovládají se manuálně za použití otočných koleček nebo mačkacích tlačítek. Ovládání je jednoduché. Mechanické šicí stroje jsou ideální volbou pro začátečníky a na občasné šití. Jedná se o cenově dostupnější variantu.
Elektrické šicí stroje – se snadno ovládají, jsou přesné, rychlé a relativně tiché. Nabízí více funkcí i druhů stehů a větší množství druhů knoflíkových dírek než stroje mechanické. Šití je pohodlné, všechny zadané příkazy se ukazují na elektronickém displeji. Stroj ovládáte tlačítky nebo na dotykové obrazovce přímo na displeji. Některé typy strojů mají automatické navlékání niti, odstřih nitě či automatické zapošití. Na některých elektronických strojích se dá šít i bez pedálu, stačí stisknout tlačítko a vybrat si rychlost šití. Nevýhodou můžou být pro někoho vyšší pořizovací náklady.