Odvlhčovače vzduchu snižují nadměrnou vzdušnou vlhkost v domácnosti a zabraňují množení plísní. Dlouhodobě vysoká vlhkost je nežádoucí, může škodit zdraví, spory plísní se šíří do dýchacích cest a obzvlášť nebezpečné jsou především pro děti, seniory, alergiky nebo lidi s chronickým onemocněním dýchacích cest. U zdravých lidí mohou dokonce dýchací potíže vyvolat. Odvlhčovače vzduchu pečují o to, aby vzduch, který dýcháme měl optimální vlhkost. Jak vybrat spolehlivý odvlhčovač a na co si při výběru odvlhčovače dát pozor?

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu

Kde budete odvlhčovač používat

Jedním z hlavních kritérií pro výběr by měl být prostor, kde budete odvlhčovač používat. V první řadě potřebujete znát velikost místnosti, teplotu, míru vlhkosti i počet osob, které se zde pohybují. Vše má vliv na výkon odvlhčovače a jeho schopnost vlhkost absorbovat. Na základě těchto údajů potom vybírejte přístroj se vzduchovým výkonem, který je pro danou místnost dostačující.

Typy odvlhčovačů

Kondenzační

Kondenzační typ odvlhčovače je nejběžnější. Nabízí vysoký výkon odvlhčování. Ochlazuje nasátý vzduch, vlhkost v něm zkondenzuje. Voda se následně uskladňuje v nádobce, kterou je potřeba pravidelně vylévat. Tato technologie odvlhčování je vhodná do většiny obytných prostor, kde ani v zimě neklesá teplota pod cca 15 °C. Účinnost kondenzačního odvlhčování závisí především na aktuální teplotě a vlhkosti vzduchu v místnosti. Čím vyšší teplota a vlhkost jsou, tím více vody odvlhčovač ze vzduchu odstraňuje. Většina kondenzačních odvlhčovačů je vybavena kompresorem a chladicím okruhem. Můžete narazit na modely vybavené Peltierovým článkem, které jsou pro svůj nízký výkon vhodné jen do velmi malých místností.

Adsorpční odvlhčovače

Absorpční odvlhčovače nejsou tak výkonné, ale jejich provoz nezávisí na okolní teplotě a vlhkosti. Adsorpční odvlhčovač vzduch naopak ohřívá. Díky tomu je účinný i při nízkých teplotách. Lze je použít již od 1 °C, tedy i tam, kde kondenzační odvlhčovače ztrácí účinnost. Při relativní vlhkosti vzduchu pod 50 % navíc výrazně klesá účinnost odvlhčování. Jsou sice méně výkonné a mají vyšší spotřebu, ale zkrátka fungují i v zimě.

Absorpční tablety, sáčky

Pokud potřebujete snížit vlhkost v malém prostoru, například v šatní skříni nebo koupelně, existují možnosti v podobě absorpčních tablet či sáčků, případně silika gelů. Jejich nevýhodou je jednorázové použití, musí se tak často měnit. Mají nižší účinnosti a jejich provoz z dlouhodobého hlediska je nevýhodný.

Výkon

Hlavním parametrem při výběru konkrétního odvlhčovače je jeho výkon. Ten se udává v m3/h a platí, že by se měl rovnat nejméně trojnásobku objemu vysoušené místnosti. Výkon odvlhčování udává, kolik vody dokáže odvlhčovač zachytit za 24 hodin.
Příklad: pokud vysoušíte místnost s výškou 2 metry, šířkou 5 metrů a délkou 5 metrů, rovná se její objem 2 x 5 x 5 = 50 m3. Pro takovou místnost se doporučuje odvlhčovač o výkonu 150 – 200 m3/h. Příliš velký výkon na malou místnost není vhodný, příliš zrychlí vysoušení místnosti, což může škodit nábytku a dalšímu vybavení.

Vzduchový výkon

Vzduchový výkon udává jaký objem vzduchu dokáže odvlhčovač přečerpat za hodinu. Udává se v jednotce (m3 / h). Plocha podlahy v m2 × výška stropu v m × 2 = minimální potřebný vzduchový výkon v m3/h. Odvlhčovač by měl být schopen zpracovat všechen vzduch v místnosti 2krát za hodinu. Malý výkon znamená stále vysokou vlhkost, velký zase přílišné vysoušení. Pokud budete odvlhčovač používat střídavě ve více místnostech, potřebný vzduchový výkon vypočtěte dle objemu té největší místnosti.

Objem nádržky na vodu

Dalším parametrem, který by vás měl zajímat, je počet litrů vody, který odvlhčovač ze vzduchu dokáže odebrat. Voda je u většiny odvlhčovačů uskladňována v nádrži na vodu, kterou je třeba pravidelně vylévat. Čím větší nádržka, tím déle vydrží přístroj bez přestávky odvlhčovat.
Některé odvlhčovače umožňují i připojení další externí nádoby. Profesionální odvlhčovače mohou mít i napojení přímo na odpadní potrubí, čímž eliminují nutnost manuálně vylévat vodu.

Spotřeba

Odvlhčovače jsou obvykle napájeny z elektrické sítě. Čím vyšší příkon spotřebič má, tím vyšší je i spotřeba energie. Příkon odvlhčovačů je obvykle od 200 Wattů do 850 Wattů, záleží na samotném výkonu zařízení. Je vhodné srovnat si odvlhčovací kapacitu přístroje v litrech za 24 hodin a jeho spotřebu elektrického proudu.

Hmotnost a rozměry

Váha je důležitá především tehdy, když budete odvlhčovač používat ve více místnostech a budete ho často přenášet. V takovém případě by měl být vybaven pojízdnými kolečky a madlem pro pohodlné přenášení. Pokud máte pro odvlhčovač vybrané malé místo, ujistěte se, že se tam skutečně vejde.

Hlučnost

Moderní odvlhčovače jsou poměrně tiché. Hlučnost se udává v decibelech. Míra hluku se nejčastěji pohybuje od 35 do 50 dB. Hranice pro příjemný, nerušivý hluk je 40 dB, což je srovnatelné například s lednicí. Pokud vybíráte odvlhčovač do ložnice, vybírejte model s hlučností do 40 dB.

Funkce

Odvlhčovače vzduchu mohou mít různé funkce
Ionizátor – výrazně přispívá ke zlepšení kvality ovzduší v domácnosti, což ocení především alergici a astmatici. Obohacuje vzduch o záporné ionty, čímž ho pročišťuje, vytváří zdravé prostředí a snižuje riziko vzniku plísní.
Filtrace vzduchu – zachytává pevné částice ze vzduchu s využitím uhlíkových či HEPA filtrů. Zvyšuje kvalitu vzduchu a zároveň odstraňuje zápachy, prach, pyly, kouř, zvířecí alergeny a spóry plísní. Kombinuje tak funkci odvlhčovače i s čističkou vzduchu, proto je velmi vhodný pro alergiky.
Senzor vlhkosti – měří aktuální vlhkost v okolí odvlhčovače a vypne odvlhčování, když je dosaženo požadované vlhkosti.
Automatický režim – udržuje nastavení výkonu podle zvolené optimální vlhkosti.
Časovač – zajistí automatické vypnutí po nastaveném čase provozu.
Indikace naplnění – Diodou, nebo zvukovým signálem upozorní na míru naplnění nádobky s kondenzátem.
Indikace znečištění filtru – upozorňuje na nutnost výměny vzduchového filtru.
Displej – zobrazuje údaje o vlhkosti, teplotě a nastavení na požadovanou vlhkost v místnosti.
Funkce Anti-Freeze –  chrání odvlhčovač před zamrznutím a je užitečná do místností bez možnosti vytápění, kde teplota klesá pod bod mrazu.
Funkce sušení prádla – zabraňuje přílišnému nárůstu vlhkosti v místnosti, kde je umístěn sušák. Navíc si zkrátíte dobu sušení prádla zhruba o polovinu.
Režim ventilace – pomáhá s cirkulací vzduchu.
WiFi připojení – některé odvlhčovače mají Wi-Fi připojení a můžete je ovládat na dálku prostřednictvím mobilní aplikace.

Kdy je vhodné zakoupit odvlhčovač vzduchu

Odvlhčovač je vhodné zakoupit pokud vlhkost v místnosti stabilně přesahuje 50–60 %. Vysokou vlhkost může způsobit špatné větrání, mnoho rostlin v místnosti, nebo špatná stavební řešení. Pokud je vlhkost příliš vysoká, rosí se okna a mohou vznikat plísně především v prostorách s menším přístupem vzduchu. Odvlhčovač umístěte nejlépe doprostřed místnosti, aby mu neclonil žádný nábytek a měl kolem sebe dostatek prostoru. Pokud máte v domácnosti plíseň umístěte odvlhčovač co nejblíže ke stěně s plísní. Odvlhčovač má-li i funkci čištění vzduchu je zvlášť vhodný pro alergiky, kterým spory z plísní mohou způsobovat alergické reakce.

Nejlepší odvlhčovače vzduchu dle recenzí uživatelů

Noaton DF 4123 HEPA

Sinclair CFO-16P

Concept OV1000 Perfect Air

Concept OV2000 Perfect Air

Guzzanti GZ 592

Ceresit Stop vlhkosti Aero 360° přístroj

Článek Jak vybrat ten nejlepší odvlhčovač vzduchu se nejdříve objevil na České návody.