Krtek je malý roztomilý savec, který potrápil už řadu zahrádkářů. Všude, kde se objeví, tak tam s chutí rozrývá půdu. A pokud se náhodou trefí do něčí pěstěné zahrady, je tu problém. Málokdo si to totiž nechá líbit. Ale co s takovým krtkem dělat? Zabít ho nesmíte (a ani byste neměli chtít), protože je chráněný. Jediným řešením je krtka vyhnat. Připravili jsme si pro vás několik rad, jak toho docílit. 

Ačkoliv za sebou krtek zanechává krtince, je také velmi užitečný. Likviduje myši, hmyz i brouky a také skvěle kypří půdu. Přesto tyto výhody ošklivost krtinců v zahradě nepřeváží a krtci proto nejsou vítanými společníky. Ještě než se s nimi pustíte do boje, připravte se na to, že vám to možná (pravděpodobně) nevyjde. Krtci jsou velmi chytrá a odolná zvířata, která mají navíc skvělý sluch a čich. A jestliže se vám ho přeci jen podaří, neradujte se hned, je možné, že se vrátí. Hodí se proto myslet i na prevenci.

Je všeobecně známo, že krtci jsou slepí. Na druhou stranu výborně slyší a cítí. A na to je můžete dostat. Nejúčinnější metody vypuzování krtků obsahují nepříjemné vytrvalé zvuky nebo pro krtky nepříjemné pachy. Pokud se teprve krtčí invaze obáváte, existuje několik věcí, které můžete dělat, abyste jí předešli. Pravidelně sekejte trávník, udržovaný terén a hluk nemají zrovna v lásce. Také pravidelně sklízejte popadané plody. Krtkům krásně sladce voní a nalákají ho právě k vám.

Co jim nevoní

Nejúčinněji krtky vypudí chemické odpuzovače – naftalín a benzín. Zápach těchto tekutin je pro ně příliš silný. Stačí přitom strčit namočený hadr do jedné z chodeb a narušitel se přesune jinam. Jestliže ale nechcete pracovat s chemikáliemi, existují přírodní varianty tohoto postupu. I krtci mají rostliny, které jim zrovna nevoní. Konkrétně se jedná o cibule řebčíku královského a o květiny zvané afrikány. Pomoci by také mohl tzv. pryšec skočcový. Zkuste kteroukoliv z těchto rostlin vysadit a krtek by se měl vytratit.

Pomůžou i některé zvuky

Podobně jako čich, mají krtci citlivý i sluch. Prodávají se proto účinné zvukové elektronické či mechanické plašiče. Fungují buď na baterky, nebo na solární energii. Kromě nich můžete použít vibrační zařízení, které naistalujete ke krtkově noře. Jestli ani toto nepomůže, zvyšte celkový hluk na zahradě. Často sekejte, nechte po ní pobíhat děti a psy nebo provádějte jiné hlučné aktivity.

Posledním tipem na boj s krkem je pořízení si kočky. Její bystré smysly jsou jim většinou osudné. Jenom pozor, potřebujete kočku zvyklou na pobyt venku a lov, kočka zvyklá pohodlí domova se vám s lovem obtěžovat nebude.

Článek Jak vyhnat krtky ze zahrady jednou provždy se nejdříve objevil na České návody.