Hnízdo orlů nejmenších se nachází v přírodním parku Els Ports, na jihozápadní hranici Katalánska.

Hnízdění 2022

Samička snesla první vejce sezóny 2022, 25. dubna, druhé 28. dubna.
První mládě se vylíhlo 3. června, druhé 5. června.
18. června začal na hnízdo útočit jestřáb lesní, odnesl starší mládě z hnízda. O den později se vrátil a odnesl druhé mládě.

Online přenos z hnízda

Orel nejmenší – přírodní park Dels Ports

Orel nejmenší

Orel nejmenší je velký jako káně, s rozpětím křídel kolem 120 cm. Zčásti je jednobarevně hnědý, zčásti světle sivý, má téměř bílou spodní část těla a černé špičky křídel. Na ramenou má světlé skvrny. Orli nejmenší hnízdí na stromech a koncem dubna nebo začátkem května samice kladou dvě vejce a asi 37 dní na nich sedí, přičemž sameček svou partnerku na kratší čas střídá. Přestože orli kladou dvě vejce, jen zřídka vyvedou i dvě mláďata. Zhruba po 35 dnech začíná mládě zkoušet létat, ve stáří 45 dnů je už zcela přepeřené a koncem srpna z hnízda odlétá.

Jestřáb lesní

Jestřáb lesní patří do čeledi krahujcovitých. Je velmi obratný a rychle útočí na krátkou vzdálenost. Živí se převážně holuby, slepicemi, bažanty a nepohrdne ani zajícem nebo plazem. Jestřáb lesní se vyskytuje v Evropě, Severní Americe, Severní a Střední Asii. U nás se vyskytuje na většině území. Samice je o třetinu větší než samec a dosahuje velikosti káněte. Hnízdo jestřába najdeme vysoko na stromech. Vyhledává klidná místa. V příznivých podmínkách využívá jestřábí pár jedno hnízdo i několik let za sebou. V březnu až květnu snáší samice až 4 vajíčka, které většinu času zahřívá. Samec několikrát denně přináší samičce potravu a krátce ji v zahřívání vystřídá. Již po třech týdnech umí mláďata trhat potravu sama. Hnízdo opouštějí po 36–40 dnech, v 43 dnech dosahují vzletnosti a krmena jsou až do stáří 70 dnů, poté z hnízdního revíru mizí. Pohlavní dospělosti dosahují zpravidla ve 2. roce, ale někdy již v průběhu 1. roku života.

Videozáznamy:

Samička krmí mláďata

18. června únos staršího mláděte

V neděli, 19. června se jestřáb vrátil pro druhé mládě

Zdroj: videozáznamy S&M Türkatar