K letním radovánkám neodmyslitelně patří koupání v zahradním bazénu. Zakalená voda plná nečistot může tuto idylku lehce pokazit. Předejít tomu můžete správně zvolenou filtrací. Abyste si bazén užili na maximum, je třeba dát pozor při výběru bazénové filtrace na následující skutečnosti.

Jak vybrat bazénovou filtraci

Bazénová filtrace patří k nejdůležitějšímu příslušenství k zahradním bazénům. Jejím úkolem je udržet vodu v co největší čistotě.

Písková, anebo kartušová filtrace?

Písková filtrace se doporučuje k naprosté většině bazénů, kartušovou filtraci využijete především u malých nafukovacích bazénů. Pořizovací náklady u pískové filtrace jsou sice vyšší, ale díky lepšímu výkonu a nízké spotřebě chemie je písková filtrace výhodnější jak pro rodinný rozpočet, pro zdraví, tak i pro životní prostředí.

Písková filtrace

Písková filtrace je rozšířenější a oblíbenější než kartušová. Je ideální pro střední a velké bazény. Voda protéká skrz filtr z křemičitého písku, který zachycuje hrubé i jemné nečistoty, které zůstávají uvnitř bazénového filtru, čistá přefiltrovaná voda se poté vrací zpět do bazénu. Náročnost na údržbu je u pískových filtrací velmi malá. Filtraci stačí propláchnout cca 1 x týdně a písek vyměnit přibližně 1 x za 2–3 roky. S pískovou filtrací při správném provozu a výkonu filtrace také ušetříte za bazénovou chemii, její spotřeba bude minimální. Písková filtrace disponuje dostatečným výkonem pro připojení dalších zařízení, jako solární ohřev vody nebo bazénový vysavač.
Kromě křemičitého písku můžete do filtrace použít zeolit. Zeolit je tvrdý přírodní kámen, vysoce pórovitý, takže dokáže zachytit větší množství nečistot než filtrační písek. Další výhodou zeolitu oproti písku je jeho delší životnost a schopnost částečně udržovat pH v bazénové vodě. Při používání zeolitu v pískové filtraci je obvykle možné snížit dávkování chlorové chemie až o 30% při zachování účinnosti chemie. Dávkování zeolitu je oproti písku menší – 25 kg zeolitu je cca 50 kg písku.
Nevýhodou pískové filtrace je vyšší pořizovací cena oproti kartušové filtraci. Investice do pískové filtrace se však vrátí díky nižším provozním nákladům.

Kartušová filtrace

Kartušová filtrace je díky své menší výkonnosti určená pro malé, především nafukovací bazény. Nevýhoda kartušových filtrací je jejich vysoká náročnost na údržbu a větší náklady na chemii. Plastový válec filtrace je obklopen kartuší, tedy skládaným filtračním papírem, který je na obou koncích zakrytý. U kartušové filtrace musíte počítat s častým mytím a výměnou filtračních vložek. Častá údržba má za následek rychlé celkové opotřebení. Životnost kartuše je přibližně 1–2 sezóny. Údržba bazénu vás tak bude stát více času i peněz. Nižší výkon zároveň nedovoluje připojení doplňkové výbavy.

Tipy pro výběr filtrace k bazénu

Při nákupu filtrace je potřeba zohlednit tyto faktory:
Při výběru filtrace se orientujte především dle objemu celého bazénu. Obecně platí, že bazénová filtrace by měla přefiltrovat celý objem bazénu za 6-8 hodin, v letní sezóně dokonce 4 hodiny.
Umístění filtrace – zařízení by nemělo být umístěno moc daleko od bazénu, aby se zbytečně nesnižoval sací výkon čerpadla filtrace. Při větší vzdálenosti (nad 10 m) mezi bazénem a filtrací budete potřebovat silnější čerpadlo, jež vyrovná ztráty v tlakovém rozvodu. Mělo by být v zakrytém prostoru, kde bude chráněno před povětrnostními vlivy
6cestný ventil – výrazně usnadní manipulaci s filtrací
Filtrační nádoba – musí co do objemu odpovídat výkonu filtračního čerpadla.
Zastřešení bazénu – zajistí účinnější a levnější chod bazénové filtrace.

Nejlepší filtrace dle recenzí uživatelů

Kartušové filtrace

Bestway 58383 kartušová filtrace 2006 l/h

Intex 28604 Eco kartušová filtrace 2 m3/h

Intex 28638 A kartušová filtrace 3,7 m3/h

Pískové filtrace

Bestway 58515 STANDARD PLUS 3028 l/hod model 2020

Intex 26644 Krystal Clear písková filtrace 4m3/h

Clean Pool 72015 Písková filtrace MAXI 6000 l/hod

Důležité je o bazén pečovat průběžně po celou dobu provozu. Praktickým pomocníkem při čištění bazénu je vysavač. Existují tři typy – mechanické, poloautomatické a plně automatické bazénové vysavače.

Mechanický bazénový vysavač – funguje tak, že ho připojíte na kvalitní pískový filtr, zapnete ho a pak ručně vysáváte hadicí po stěnách nebo po dně bazénu.
Poloautomatický vysavač – zařízení je připojeno k filtraci, samostatně se pohybuje po dnu, je schopen vyčistit i stěny.
Automatický bazénový vysavač – funguje jako samostatná čistící jednotka. Je nejdražší, ale nabídne nejvíce funkcí a ušetří vám nejvíce času. Má vlastní filtr a filtrační vak. Stačí ho vlastně jen zapnout a nechat odvést práci, udrží čisté i větší bazény. Nejlepší automatické vysavače zvládnou vysát i stěny bazénu, mají dálkové ovládání nebo je možné je ovládat aplikací v chytrém telefonu.

Nejlepší bazénové vysavače

Intex 28001 Auto Pool Cleaner

Marimex Star Vac 10800011

Dolphin E10

Bestway 58624 AQUAREACH

Intex 28620 Bazénový ruční aku vysavač

Článek Kartušová nebo písková? Jak vybrat filtraci do bazénu. se nejdříve objevil na České návody.