Hnízdo čápů černých se nachází v estonském kraji Jõgevamaa. Toto chovné území je známé od konce 90. let, kdy zde úspěšně hnízdili čápi černí po mnoho let. Po roce 2004 zůstalo hnízdiště prázdné. Pták Tooni, který zde v té době hnízdil, se přesunul na sousední území. Hnízdo, kam se přesunul Toon, bylo první hnízdo čápů černých s kamerou v Estonsku v letech 2005–2010. Čáp černý se vrátil do hnízda viděného v kameře teprve před rokem nebo dvěma. Je to staré umělé hnízdo. Ornitologové postavili novou platformu brzy na jaře roku 2021. Vzhledem ke kritické situaci čápa černého v Estonsku je malým zázrakem, že se sem čápi vrátili.

Hnízdění 2021

11. dubna – začalo živé vysílání
Čapí pár dostal jména Jan a Janika
11. května – samička položila první vajíčko
Ze 13. na 14. května o půlnoci snesla samička druhé vejce
Z 15. na16. května o půlnoci bylo položeno třetí vejce
18. května bylo položeno čtvrté vejce
14. června 4:27 vylíhlé první mládě a v 7:36 se vylíhlo druhé mládě
15. června – se vylíhlo třetí a čtvrté mládě
12. července – jedno mládě zemřelo z neznámých důvodů
15. července – kroužkování mladých čápů

Online přenos z hnízda – kamera 2

Čáp černý – webkamera z hnízda v Estonsku

Kroužkování

Ornitolog a ředitel společnosti Kotkaklubi Urmas Selis nejdříve mláďata uklidnil. Potom vzal tělo zemřelého mláděte a dal ho do plastového sáčku. Estonský veterinář Madis Leivitsov bude provádět pitvu mrtvého čápa.
První mládě: hmotnost – 2,4 kg, číslo kroužku 7181
Druhé mládě: hmotnost – 2,5 kg, číslo kroužku 7182
Třetí mládě: hmotnost – 2,27 kg, číslo kroužku 7183 to je velmi dobrá váha pro věk čapích mláďat!
Urmas vzal vzorky hnízda a přinesl čerstvý mech pro čápy. Urmas hovořil o tom, jak je méně jezer a čápi mohou mít problémy se získáváním potravy, a pokud to bude nutné, přijdou s plánem jak získat jídlo pro mláďata.

Během kroužkování Urmas hodně mluvil, překlad Triin z Kotkaklubi

Urmas „V tuto chvíli nevíme, proč čtvrté kuřátko spadlo a nemohlo se už postavit. Kdyby zde nebyla kamera, nevěděli bychom o tom a nemohli jsme sem stejně přijít. Nechceme s kamerovými hnízdy jednat jinak, než v běžných hnízdech. Jinak bychom vytvořili umělou situaci, která by nebyla stejná jako to, co se ve skutečnosti děje v jiných nebo téměř ve všech hnízdech v přírodě. Proto nechceme zasáhnout, i když je nepohodlné sledovat situaci, která může nastat. Nenastavili jsme kamery, aby to bylo pro lidi pohodlné. Spíše proto, že chceme, aby čápi černí mohli žít v Estonsku i jinde, ne tolik s lidskou podporou, ale spíše tak, jak se sami vyvinuli – hnízdění na co nejvzdálenějších místech, jako v tomto hnízdě. Naštěstí se tato oblast, kde se nyní nacházíme, stala přírodní rezervací, i když poměrně hodně tohoto lesa bylo intenzivně obhospodařováno. Ale toto hnízdo čápa černého je tady téměř třicet let, ne na tomto samém místě, ale poblíž. A doufejme, že místo zůstane v přirozeném stavu. Les, který je zde nyní může být stále přirozenější. Pravděpodobně zde nebude mnoho lidské činnosti. S výjimkou případu, kdy je nutné obnovit některé oblasti, kde jsou například vybudovány odvodňovací systémy pro odvod vody. Možná bude nutné je uzavřít nebo přesměrovat některé proudy zpět do jejich starých toků. Ale to je už větší práce, kterou prostě nemůžeme dělat vlastními rukama. Je potřeba širších projektů a více specialistů.

Videozáznam z kroužkování

Zdroj: .looduskalender.ee, videozáznam liznm