Hnízdo supů hnědých (Aegypius monachus) nacházející se na velké borovici lesní (Pinus sylvestris) v národním parku Sierra de Guadarrama na jeho madridském svahu.

V této oblasti se nachází velká kolonie supa černého, celkem asi 360 párů v Sierra de Guadarrama rozmístěných v různých jádrech, přičemž nejvýznamnější je Alto Lozoya (Rascafría, Madrid) s asi 153 páry. Navíc je to jedna z nejvýznamnějších kolonií na světě.
Je důležité mít na paměti, že přibližně 70 % párů, které začnou množit, se daří odchovat, takže s největší pravděpodobností vše dobře dopadne a mládě bude moci koncem léta vylétnout z hnízda.
Jedná se o projekt financovaný a vyvinutý národním parkem Sierra de Guadarrama ve spolupráci se SEO/BirdLife s cílem přiblížit veřejnosti tento symbolický druh této chráněné oblasti. Tato webová kamera funguje každou chovatelskou sezónu od roku 2014.

Sup hnědý

Sup hnědý je dravý pták, který se živí mršinami, převážně středně velkými a velkými zdechlinami savců. Dorůstá délky 98 – 107 cm. Sup hnědý má dlouhý krk, silný zobák a velká křídla. Většinou má černé nebo hnědé peří. Opeření se u pohlaví neliší. Jedná se o částečně tažného ptáka. V současné době je rozšířen v jižní Evropě, Asii a částečně severní Africe. Samice obvykle snáší jedno vejce. Mládě je v hnízdě čtyři měsíce a rodiče o něj starají. Když mládě povyroste a naučí se létat, létá s rodiči; nemůže jíst tuhé povrchové maso a tak musí počkat, až jej sní rodiče a pak se můžou pustit do jídla. Ačkoliv to tak nevypadá, supi jsou velmi čistotní. Hnízdí ve skalách či horách nebo na stromech, v malých koloniích. Žije hodně i v savanách a pouštích.
11. července ornitologové z národního parku mládě kroužkovali ve věku 75 dní. Je to 90. kuře kroužkované v této sezóně, z celkového počtu asi 100 kusů.
Vážilo 6,5 kg a je vybaveno dálkovým čtecím znakem, modrým PVC kroužkem s bílým textem, kód 8CC.
Byla také provedena některá biometrická měření a odebrány vzorky peří za účelem určení DNA.

Online přenos z hnízda

Sup hnědý webkamera živě, Španělsko



Videozáznam kroužkování

Zdroj: SEOBirdLife – Sociedad Española de Ornitología