Hnízdo Orlovců říčních se nachází na lodi v přístavu Lincoln Cove v Port Lincoln v jižní Austrálii.

Společnost Port Lincoln Osprey koupila loď v roce 2015. Orlovci hnízdili původně na jiné lodi, ornitologové přestěhovali hnízdo do tohoto současného člunu, protože je výše mimo vodu a stabilnější. Poté nainstalovali bezpečnostní kameru a solární panely, abychom mohli sledovat hnízdo 24/7. Orlovci zde nemigrují a nemají problémy s predátory. Společnost Calypso Star Charters (potápění se žraločí klecí) toto hnízdo částečně sponzoruje a kamera je připojena k jejich WiFi.

Hnízdění 2022

První vajíčko sezóny 2022 položila samička 9. srpna
Druhé vajíčko 12. srpna a třetí 15. srpna.
První mládě se vylíhlo 19. září v ranních hodinách, druhé 19. září večer, třetí mládě se vylíhlo 22. září
16.10.2022 bohužel zemřelo nejmenší a poslední vylíhnuté mládě. Boj o přežití je v přírodě skutečný a přežijí jen ti silní. Byl o 3 dny mladší než jeho dva sourozenci a bohužel do toho dal maximum, ale nedokázal sourozencům konkurovat.
3.11.2022 Zemřelo mládě č.2. Bohužel kombinace divokého větrného počasí, táty neschopného rybařit a agresivního staršího sourozence, to vše si vybralo daň na mláděti č. 2.
14.11. Ornitologové ze společnosti Port Lincoln Osprey kroužkovali mladého orlovce. Podle měření je to samička, která dostala jméno Zoe. Mladou samičku ornitologové vyzvedli z hnízda a na kroužkování jí odvezli do přístavu. Zoe dostala růžový kroužek na pravou nohu a kovový kroužek na levou nohu. Dále byl mladé samičce připevněn satelitní vysílač. Po kroužkování byla vrácena zpět do hnízda.
Zoe vážila 1700 g, což je podle ornitologů nejtěžší mladý orlovec, kterého v Austrálii kroužkovali a byl mu připevněn sledovací vysílač. Bude skvělé sledovat její cesty a vidět, jak se liší od Calypso, Solly a Ervie, všech orlovců z tohoto hnízda.

Online přenos z hnízda:

Orlovec říční – Port Lincoln, Jižní Austrálie

Videozáznamy:

Ornitologové odebírají mládě z hnízda a vezou ho do přístavu na kroužkováníZoe je zpět na hnízdě po kroužkování, obdržela i satelitní vysílač, na hnízdo dostala od ornitologů tři ryby

Přiletěl racek a ukradl jednu rybu z hnízdaMaminka se vrátila po kroužkování do hnízda v 11:54.

Zoe intenzivně posiluje svaly na první let

Zdroj: Port Lincoln Osprey, videozáznamy bozena Isia