Profesor Richard Wiseman z Katedry psychologie na Univerzitě v Hertfordshire je přesvědčen, že každý člověk může ovlivnit své štěstí a životní úspěch. Podle něj prý stačí přimět mozek k tomu, aby spokojenost přivolal.

Štěstí není žádný paranormální jev, ale je to něco, co si můžeme sami svým chováním a myšlenkami přivolat. Profesor Wiseman přišel s pár body, které vás ke štěstí mohou dopomoci.

Maximalizujte příležitosti

Pokud sedíte doma na gauči před zapnutou televizí, příliš mnoho dechberoucích zážitků vás asi nepotká. Pokud nebudete nic zažívat a zkoušet, nikam se neposouváte a nic nového se neučíte. Proto se nebojte zkoušet nové věci. Pokud by nevyšly, časem si to racionálně vysvětlíte. Navíc se poučíte z chyb do budoucna. Něco zajímavého zažijete.

Neanalyzujte

Věci, které se vám dějí, méně analyzujte a víc je dělejte, opravdu žijte. Chcete rozjet podnikání? Naučit se plést svetry nebo se konečně domluvit pořádně anglicky? Jděte do toho, potkáte nové, zajímavé lidi, něco se naučíte, splníte si sen a budete celkově mnohem pozitivněji naladěni. Tenhle koktejl vám přinese v životě změnu směrem ke štěstí. Pokud pojedete ve starých, smutných kolejích, nic se ve vašem životě nezmění.

Poslouchejte intuici

Cestu ke štěstí díky intuici potvrzuje vědecký výzkum. Téměř devadesát procent šťastných lidí poslechlo svůj vnitřní hlas při výběru partnera. U osmdesáti procent lidí hrála intuice zásadní roli při výběru zaměstnání. A intuice není žádná náhoda ani kouzlo. O intuici se často jedná, pokud jste něco zažili nebo viděli a vaše tělo či mozek si vytvořily jakýsi vzorec, což si vy ale neuvědomujete. Je to tedy vaše jakási nevědomá expertíza a té se vyplatí občas uvěřit.

Očekávejte světlé zítřky

Jednoduché pravidlo: buďte optimista. Pokud vidíte sklenici z půlky plnou, a nikoliv poloprázdnou, jdete štěstí vyloženě naproti. Optimisté využívají příležitostí, radují se z maličkostí a očekávají, že věci dobře dopadnou. Mezi výherci Sportky je řada těch, kteří řekli, že už když si šli vsadit, věděli, že vyhrají. A opravdu vyhráli.

Pokud nejste naturelem veselá kopa, zkuste se přemluvit a zahodit pesimismus. „Ve výzkumu se prokázalo, že síla víry ve štěstí zlepšila výkony lidí ve fyzických výkonech, třeba v golfu. Zlepšily se ale také mentální paměťové schopnosti,,“ potvrzuje svou teorii profesor Wiseman. Výzkumnicí tvrdí, že i když život občas plyne nečekaně, určitý pocit kontroly svého osudu je neskutečně mocný pomocník. Platí to i v situacích, kdy kontrolou zrovna nevládnete.