Na střední Moravě již od léta pobývá největší polní pták Evropy, drop velký. K překvapení zdejších ornitologů sem nejenže zavítal mimo svůj hnízdní areál, ale setrval zde navíc po celou zdejší zimu, což považují za zcela unikátní. Mohutný pták, který může dosáhnout váhy až 16 kilogramů a rozpětí křídel více než dvou metrů, je k vidění kolem Tovačova. Podle odborníků se zde vyskytl zhruba po 15 letech. S blížícím se jarem se však asi vrátí na hnízdiště do Rakouska.
Podle odborníků jde o mladého ptáka, který začíná dospívat. Roste mu totiž péřový vous, což je znak dospívajících samců. „Předpokládáme, že si bude chtít najít samici, což u nás nenajde. Pokud má trochu rozumu, vrátí se zpět na své hnízdiště,“ podotkl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Přesto ornitologové doufají, že se na Hanou vrátí. „Je to náš sen. Když už tady vydržel tak dlouho a líbí se mu tady, mohl by tady příště zimovat znovu, přiletět i se samicí a nemusel by už táhnout zpět na jih,“ dodal Šafránek.
Nejbližší hnízdiště dropa velkého jsou v Rakousku a Maďarsku, ale ojediněle hnízdí i na Slovensku.

Drop velký

Samec dorůstá délky 90–105 cm a v rozpětí křídel měří 210–240 cm. Samice je výrazně menší, s délkou těla 75–85 cm a rozpětím křídel 170–190 cm. Hmotnost samce se pohybuje v rozmezí 8–16 kg, samice 3,5–5 kg. Svrchu je červenohnědý, hustě tmavě proužkovaný, hlavu a krk má šedé a spodinu těla bílou. Za letu jsou nápadná hodně bíle zbarvená křídla s černými letkami. Samec má dlouhá bílá pera u zobáku („vous“) a kaštanově hnědě zbarvenou hruď a spodní část krku. Samice toto kaštanové zbarvení většinou postrádá a liší se také menším množstvím bílé na svrchní straně křídel. Drop velký je v ČR dle vyhlášky zvláště chráněn jako kriticky ohrožený.

Videozáznam

Na videu je mladý samec, který se už víc jak půl roku zdržuje na střední Moravě.

Zdroj: ČTK , commons.wikimedia.org, Video Jarmila Kačírková