Hnízdo výrů afrických se nachází v v přírodní rezervaci Mziki v provincii Severozápad v Jižní Africe.

Hnízdo bylo obsazeno poslední 3 hnízdní sezóny za sebou. Samice výra virginského snesla v letošní sezóně dvě vajíčka, ale bohužel jsme nemohli pozorovat její inkubaci, jelikož nastal problém s internetovým připojením. Když byl přenos 18. září obnoven, na hnízdě byla vidět Husice nilská, která tu hnízdila i minulou sezónu a v hnízdě měla šest vajíček.

Husice nilská

Husice nilská patří mezi největší opeřence svého druhu. Měří 63–73 cm a váží 1.5.až 2,5 kg. Pochází z Afriky, kde se vyskytuje na většině kontinentu od Egypta po Kapsko, s výjimkou Sahary. Zasahuje také do jihozápadní Asie.
Samec i samice jsou stejně zbarveni. Rozeznat je tak lze zejména po hlase. Samec syčí, samice štěbetá a kejhá.
Peří je převážně světle hnědé, s tmavou skvrnou kolem oka, tmavě hnědou skvrnou na hrudi a velkými bílými a zelenými poli v křídlech. Nohy jsou matně růžovočervené, zobák růžovočervený s tmavým leme. Pohlaví se od sebe neliší velikostí ani zbarvením, ale jen hlasem: samec syčí, samice štěbetá a kejhá.
Mladí ptáci se od dospělých odlišují absencí tmavé skvrny okolo oka i na hrudi a obecně méně výrazným zabarvením.
Husice nilská je převážně býložravá, pase se (podobně jako husy) na suchozemské i vodní vegetaci; může spásat i osetá pole (kukuřice, ozim). Sbírá také bezobratlé živočichy (zejména červy a korýše.

Může hnízdit v dolíku na zemi, pod vegetací, ale také v opuštěných norách či větších hnízdech jiných ptáků, na stromech i ve stromových dutinách. Snáší 5–12 vajec, na nichž sedí pouze samice 28–30 dnů. O mláďata se pak starají oba rodiče. Během hnízdění je samec silně teritoriální.
Ve starověkém Egyptě byla částečně domestikována a chována jako hlídač, domácí společník, ale také jako posvátný pták zasvěcený bohyni Eset.

Online přenos:

Výr africký – webkamera

Videozáznamy

Husice zakrývá dvě vajíčka před odletem z hnízda

Čtyři vajíčka

Zdroj: EcoSolutions, videozáznamy bozena Isia