Prázdniny nám začaly báječně. Vyrazili jsme s manželem a kamarády do Varů na filmový festival – bez dětí! Já byla ve Varech prvně v životě, nejen na festivalu, ale i v této části republiky.

Bylo to úžasné. Nádherná a uvolněná atmosféra, spoustu různého vyžití – mnoho filmů, stánků, barů, pestrý doprovodný program, soutěže o ceny, krásné festivalové suvenýry, i město samotné. Vary jsou plné zajímavých a zachovaných staveb, opravdu příjemné místo s kolonádami plnými restaurací, kaváren, míst k zastavení, posezení, popovídání a pokoukání. I když nemám ráda davy, tady mi to vůbec nevadilo.

Je jasné, že během festivalu se Vary mění k nepoznání. Těch stánků a všeho možného, co tu vyroste za účelem chodu festivalu a pro zpestření jeho účastníkům, výrazně mění ráz města na jeden týden. Možná pak na fotkách tyhle věci, které hned po festivalu mizí, tolik nepřekáží:-), a město je ještě malebnější.

A co jsme stihli my? Byli jsme tu od neděle do úterý. V neděli už na nás žádný film nezbyl. Lístky můžete kupovat pouze na tentýž den a den následující. My ulovili vstupenky na filmy: Ještě víc (uprchlické téma z prostředí Turecka, v mých očích zdařilý snímek na aktuální téma, který vás přiměje se zamyslet nad osudy uprchlíků, nad osobností lidí, kteří za úplatu uprchlíky převádí apod., silné téma, film, který ve vás zanechá stopy soucitu a zároveň vyvolá diskuzi nad tímto tématem), Oklamaný (v hlavní roli Nicole Kidman a Colin Farrell, z doby civilní války ve Virginii, nádherné prostředí, ale děj nezajímavý, zápletka: soupeření o příze chlapa, který se ocitne v dívčím internátu, rozhodně nedoporučuji) a film Čára (slovensko-ukrajinský film na téma pašování cigaret, migrantů a drog, kriminalita v pohraničí, odcházeli jsme plni dojmů nejen díky zajímavému ději, hereckému obsazení, ale i setkání a diskuzi s autory a hlavními představiteli – E. Vašáryová, T. Maštalíř, Z. Fialová, A. Hryc i režisérem P. Bebjakem, jednozančně doporučuji.

Ve Varech jsme také ochutnali dobré jídlo i pití, nakoupili suvenýry s logem festivalu i oplatky, zasoutěžili si o reklamní předměty, viděli mnohé známé osobnosti, kochali se, bavili se…  Zajeli jsme na hrad Loket, vyjeli lanovkou nad Vary a viděli je z rozhledny…Prostě tři báječně dny plné pestré zábavy.

ukázka nádherné architektury

 

Hotel Pupp

 

 

budova divadla

srdce festivalu Hotel Thermal

 

 

 

 

 

 

Odvezli jsme si plno dojmů a příjemných pocitů a také odhodlání vydat se sem za rok znovu. Uvidíme:-).

Krásné dny.