Koncem listopadu byla na skotské pláži nalezena mrtvá desetiletá velryba. Pitva odhalila 90 kilo plastu a dalších odpadků, které se zhlukovaly v jejím trávicím traktu.

Úvodní fotografie – Mořská flóra se mísí s plastovým odpadem na vodní hladině. Dole plave mořská želva.
Fotografie Steve De Neef, Nat Geo Image Collection

Tato pozorování jsou stále častější, veřejnost si uvědomuje plastovou krizi, ale výroba plastů se stále zvyšuje.
V roce 1950 byla roční produkce okolo dvou milionů tun ročně, dnes je to více než čtyři sta milionů tun . Pokud se stávající trend nezmění, skončí do roku 2050 na skládkách nebo v přírodě dalších dvanáct miliard tun plastů. Nemalá část z toho opět v oceánech. Tam se podle nejnovějších údajů dostává osm až dvanáct milionů tun plastů ročně
Plastové části byly už dříve nalezeny i v těch nejhlubších oceánských příkopech, na odlehlých neobydlených ostrovech i v polárních oblastech.
Stále toho moc nevíme o tom, proč mořští živočichové jedí plasty.

V listopadu 2019 byl nalezen mladý Vorvaň obrovský mrtvý na pláži na ostrově Harris ve Skotsku.  Fotografie od Scottish Marine Animal Stranding Scheme

Proč mořští živočichové jedí plast?

Vědci bojují s touto odpovědí, říká Matthew Savoca, postdoktorandní výzkumník na Hopkins Marine Station na Stanfordské univerzitě a National Geographic Explorer.
Víme, že plast je všude. Každý rok proudí do našich oceánů asi osm až dvanáct milionů tun plastů. Víme, že to zvířata jedí. Ale najít důvod, proč tomu tak je, je opravdu těžké. Překvapivě málo víme o tom, co se skutečně děje v oceánu,“ říká Savoca.

Je možné, že zvířata jedí plast, protože kolem nemají nic jiného. Některá zvířata mohou plast cítit jako jídlo. Ale to nevysvětluje, proč pouze některé druhy velryb-jako jsou Kosatka dravá, Vorvaň obrovský, Kulohlavec Sieboldův, Vorvaňovec zobatý uhynou na plážích s žaludky plnými plastu.
Tyto druhy loví hluboko v oceánu, někdy více než 490 metrů pod povrchem, kde je tma. Používají echolokaci k lovu na jídlo – obvykle loví chobotnice. Je možné, říká Savoca, že plastové odpadky v hloubce znějí jako jídlo.

Lemčík velký v australském Queenslandu zdobí svůj domov rozbitým sklem, plasty a dalším lidským odpadem.
Fotografie Tim Laman, Nat Geo Image Collection

Ve skutečnosti se mnoho druhů plastů, včetně lahví na vodu, přirozeně potápí. Jiné plastické hmoty, které by se jinak vznášely, mohou mít na svém povrchu řasy nebo svijonožce, které mění svou hmotnost a táhnou ji dolů. Drobné kousky plastu byly dokonce nalezeny v příkopu Mariana – 11 kilometrů pod povrchem, nejhlubší bod světa – kde se úlomky podobají krevetám.

Proč jiné druhy velryb nemají plasty v žaludku?

Kosticovci, jako jsou keporkaky a Plejtvák obrovský mají pro své jídlo přirozené filtry. Kosticovci mají v horní čelisti místo zubů dvě řady desek, tzv. kostice a jejich úzké hrdlo jim brání v požití něčeho mnohem většího než krill – malých korýšů, kteří tvoří základ jejich stravy. To pomáhá vysvětlit, proč nekončí s břichem plným plastů, ale Savoca a jeho tým v současné době studují, jak a zda může kostice propouštět menší plastové částice. „Existuje tolik nezodpovězených otázek,“ říká.

Albatros černonohý pojídí plastový odpad na Leewardových ostrovech na Havaji. Fotografie Frans Lanting, Nat Geo Image Collection

Konzumují velryby více plastů než jiné druhy?

Ne nutně. Buřňáci a albatrosi, kteří hnízdí na ostrovech u pobřeží Austrálie a Nového Zélandu – jedí více plastu v porovnání s jejich hmotností než jakékoli jiné mořské zvíře.

Ale úmrtí velryb jsou vždy pozoruhodná, protože o nich vidíme tak málo. Převážná většina velryb umírá na moři a klesá na dno oceánu daleko od země

.

Jak konzumace plastů skutečně ubližuje zvířatům?

Někdy je zřejmá smrt plastickou hmotou – pokud jsou například albatrosí kuřata nalezena mrtvá, v jejich žaludcích je pouze plast a žádné jídlo, nebo pokud pitva velryby vykazuje střeva perforovaná ostrým plastem.
Ale po většinu času je však újma nenápadná a pravděpodobně se projevuje jako chronický, nemilosrdný hlad nebo letargie.

Velryby se musí na povrchu nadechnout, což znamená, že hloubkové potápěčské výlety jsou časově citlivé. „Řekněme, že Vorvaň obrovský může během ponoru chytit 30 kusů jídla,“ říká Savoca. „Pokud pět nebo 10 z nich jsou odpadky, je to asi o 10 až 30 procent méně jídla, než by obvykle ulovil.“ Tento nedostatek by ztěžoval potřebnou energii, kterou zvíře potřebuje, aby udělal vše pro chov, migraci a další krmení.
Plast je na vrcholu jiných stresorů ovlivňujících život v oceánu – změna klimatu, nadměrný rybolov, lodní doprava, znečištění hlukem. „Je to skutečně škoda, protože životy zvířat jsou dost náročné, a to i bez dalšího tlaku, který na ně vyvíjíme,“ říká Savoca. Zvláště rychlostí, kterou měníme své prostředí, říká.

„Před padesáti lety v oceánu nebyl skoro žádný plast.“ Velké velryby můžou žít dvakrát tak déle. „Za život jediné velryby jsme v oceánu bez plastických hmot na stovce tisíc tun,“ říká Savoca.

Čápi na skládce ve Španělsku. Množství odpadu je takové, že čápi už nemigrují, protože najdou jídlo po celý rok na skládkách.
Fotografie Jasper Doest, Nat Geo Image Collection

Kvůli plastovému znečištění hynou ročně statisíce mořských savců, želv a dalších živočichů, kteří se do zbytku plastů zamotají nebo je pozřou jako potravu. Zvláště nebezpečné jsou plasty pro mořské ptáky: nacházíme je ve střevech až devadesáti procent z nich. Ještě děsivější je vliv mikroplastů. Nejenže jsou rybami často zaměněny za potravu, ale navíc mnohdy obsahují různá toxická aditiva nebo vstřebávají nebezpečné látky jako DDT, ftaláty, bisfenol . A ty pak negativně ovlivňují ty, kteří je pozřou. Kapitolu samu o sobě představují nanoplasty, které dokonce dokážou prostupovat buněčnou stěnou organismu.

Zdroj: National Geographic