V rezervaci Way Kambas na indonéském ostrově Sumatra se narodilo mládě vzácného nosorožce sumaterského v rámci programu chovu v zajetí, jehož cílem je zachránit kriticky ohrožený druh před vyhynutím.

Samička nosorožce se narodila 24. března v rezervaci pro nosorožce sumaterské v národním parku Way Kambas v provincii Lampung na Sumatře, uvádí prohlášení indonéského ministerstva životního prostředí. Mládě je potomkem samce Andatu narozeného v útočišti v roce 2012 a samice Rosy odchycené z volné přírody v roce 2005. Ministerstvo zatím jméno novorozeněte nezveřejnilo.
Novorozené mládě je třetím nosorožcem sumaterským (Dicerorhinus sumatrensis) narozeným v útočišti Way Kambas a šestým narozeným od doby, kdy v 80. letech 20. století začalo intenzivní úsilí o chov tohoto druhu. „Narození tohoto nosorožce sumaterského je tak vzrušující zprávou uprostřed úsilí indonéské vlády a partnerů zvýšit populaci nosorožců sumaterských,“ uvedl Wiratno, generální ředitel ochrany přírody na ministerstvu, v tiskové zprávě zveřejněné 28. března.

Nové mládě nosorožce sumaterského narozené v útočišti Way Kambas. Foto Biro Humas KLHK

Nízká míra přirozeného rozmnožování mezi izolovanými samicemi nosorožců je odborníky často uváděna jako příčina reprodukčních potíží. Před tímto novým narozením Rosa mezi lety 2017 a 2020 osmkrát potratila.

Indonésie je posledním útočištěm pro nosorožce sumaterského. Osm jedinců v zajetí, včetně novorozence, žije v národním parku Way Kambas a osamělá samice žije v útočišti Kelian na indonéském Borneu. Divoká populace se odhaduje na ne více než 80 jedinců žijících v malých, fragmentovaných biotopech na Sumatře a Borneu.

Odborníci na nosorožce z celého světa v roce 2017 rozhodli, že chov nosorožců sumaterských v zajetí ze Sumatry i Bornea je jedinou schůdnou možností k záchraně tohoto druhu, který se nyní nachází pouze v Indonésii po smrti posledního nosorožce chovaného v Malajsii v roce 2019. Tento druh se kdysi pohyboval v jižní a jihovýchodní Asii, od Himálaje v Bhútánu a Indii po jižní Čínu a po Malajský poloostrov. Byl však zdevastován řadou faktorů, od pytláctví po ztrátu přirozeného prostředí a v poslední době i nedostatečnou porodností.

Iniciativa zahájená v roce 2017 odráží podobnou snahu v 80. letech minulého století odchytit nosorožce sumaterské pro chov v zajetí. Tento program se však o deset let později zhroutil poté, co více než polovina zvířat zemřela, aniž by se narodila mláďata. Ale řada úspěšných porodů v zajetí jak ve Spojených státech, tak v Indonésii a rostoucí konsenzus, že tento druh bez zásahu vyhyne, položily základy pro nejnovější úsilí o chov v zajetí.


Rosa a její mládě. Foto Biro Humas KLHK

Matka novorozeného telete, Rosa, byla odchycena v roce 2005 z lesů národního parku Bukit Barisan Selatan na Sumatře a přivezena do útočiště pro iniciativu chovu v zajetí. Otec mláděte, Andatu, byl prvním nosorožcem narozeným a odchovaným v zajetí v Asii od roku 1889, kdy se v indické zoo v Kalkatě narodil nosorožec sumaterský. Andatu se narodil dvěma nosorožcům v zajetí: samici jménem Ratu a samci jménem Andalas, který se zase narodil v zajetí v ZOO Cincinnati ve Spojených státech.

Zdroj: .mongabay.com