Hnízdo orlů mořských se nachází v Lotyšskuv okrese Kurzeme, Durbe. Toto teritorium je známé od roku 2014. Hnízdo je zajímavé tím, že je ve výšce 30 metrů postaveno na jedli, což si orli vybírají velmi vzácně.
Živé vysílání ukazuje divákům přírodu takovou, jaká je. S krásnými okamžiky i s drsností přírody.

Organizace nezasahují do přírodních procesů, kromě případů, kdy by ptáci byli ohroženi lidskou činností.
V roce 2015 zde zahnízdil pár orlů samička kroužkovaná v Estonsku K404 Durbeta (kroužkovaná 18.června 1999 na jižním konci ostrova Saaremaa) a sameček bez kroužků Robert. Pár úspěšně vyvedl jedno mládě. Na začátku roku 2016 se situace změnila samička Durbe zmizela a v hnízdě se začalo střídat několik orlů, žádný pár zde nezahnízdil.
V roce 2017 žádný orlí pár na hnízdě také nezahnízdil, přesto návštěvnost hnízda byla vysoká. Na hnízdo přilétali kroužkovaní orli i orli bez kroužků, u kterých nebylo možné zjistit jejich původ.
V roce 2018 zde úspěšně zahnízdili samička Milda a sameček Raimis úspěšně odchovali dvě mláďata.
V roce 2019 Milda položila celkem tři vajíčka, jen dvě se vylíhla a opět se orlímu páru podařilo odchovat dvě mláďata.
V letošním roce Milda položila celkem tři vajíčka. První 12. března, druhé 15. března a třetí 19. března.
Vejce se začala líhnout v druhé polovině dubna. První mládě spatřilo svět 18. dubna – večer, druhé 20. dubna ráno a třetí 23. dubna ve večerních hodinách.

Na hnízdě docházelo k velké rivalitě mezi nejstarším a nejmladším mládětem. Nejstarší orel nejmladšího neustále napadal. 17. května došlo k události, kdy nejmladší orel byl po napadení vytlačen z hnízda.
Tento proces je na hnízdech orlů běžný, obzvlášť při nedostatku potravy. Poslední dny nebyl samec úspěšný v rybolovu a jídla moc nebylo. Samice krmila převážně starší orly, nejmladší mládě sláblo a nedokázalo se útokům staršího sourozence bránit.

„Mladý pták, který byl vyhozen z hnízda, měl mladé načechrané peří, možnost, že spadne na zem z výšky asi třiceti metrů a zůstane naživu, je velmi malá. Návštěva hnízda během této doby by způsobila zbytečné rušení, s ohledem na výhody a nevýhody, jsme se rozhodli nezasahovat“ uvedl ornitolog.

Lotyšský fond pro přírodu – vyjádření:
Proč nezasahujeme do přirozených procesů?
Již deváté období lotyšský fond pro přírodu poskytuje živé vysílání z chráněných ptačí hnízd a hnízda mořského orla v Durbe bylo vždy nejoblíbenější. Díky živým přenosům vám dovolujeme podívat se na procesy přírody v těsné blízkosti, a to je také hlavní cíl živých přenosů – pozorovat, poznávat, učit se o přírodě, aniž by se do ní zasahovalo. Diváci musí pochopit, že přirozené procesy zahrnují také nepříjemné scény.
Počet kuřat mořských orlů v hnízdě v Durbe se tak bohužel snížil – nejmladší kuře soutěž nepřežilo a jedno z nejstarších kuřat ho vytlačilo z hnízda. Třetí mládě se vylíhlo několik dní po prvním, takže od přirozeného výběru mělo od začátku méně výhod. Tři kuřata orla v jednom hnízdě – to je hodně a ne vždy se jim daří úspěšně růst a létat.
Rozumíme všem fanouškům rodiny orlů, je to opravdu smutný. Připomeňme však ještě jednou, že se jedná o přirozené procesy, které se odehrávají také v jiných hnízdech orlů, které nevidíme. Chceme také odpovědět na otázku – neměl by být tento orel zachráněn? Naším principem není zasahovat do přírodních procesů. Existují některé výjimečné případy – například před dvěma lety vypadl mladý orel Knips z hnízda, který byl již dostatečně velký a životaschopný, a tak jsme ho šli zachránit a odvézt na rehabilitační stanici orla. Tentokrát, pokud by se člověk přiblížil k hnízdu, riskovali bychom zastrašení orlů a ti by se neukázali několik dní na hnízdě, to by ohrozilo další dvě mláďata.
Živá vysílání ukazují zblízka nádherný výhled na přírodu a majestátní ptáky – stejně tak i nepříjemné výhledy. Společně odrážejí přírodní procesy v celé jejich rozmanitosti.

Samec začal nosit na hnízdo mláďata dravých ptáků. Jedno mládě donesl na hnízdo živé.
Podle ornitologa „takové případy nejsou mimořádné, studie v Litvě zjistila, že u 9,2% všech hnízd mořských orlů, kteří hledali zbytky potravy, bylo zjištěno, že mají na hnízdech mladé ptáky jiných dravců. Takové případy jsou známy také v Lotyšsku, i když existuje důvod se domnívat, že nejsou tak běžné. Pokud jde o použité krmivo, je orel mořský oportunista, který využije příležitosti k získání různých krmiv. V tomto případě je zajímavé, že kuře bylo do hnízda přineseno živé, a takové případy jsou známy také v Lotyšsku (znám alespoň tři další). Můžeme spekulovat o tom, proč tomu tak je, možná mladí orli dostávají příležitost tímto způsobem zabíjet své vlastní jídlo, možná jsou chováni jako živé potravinové rezervy, možná staří ptáci jednoduše spěchají a nevěnovali dostatečnou pozornost zabíjení kořisti“, dodal ornitolog.

Mládě jestřába na hnízdě orlů mořských

Online přenos z hnízda

Orel Mořský webkamera



Videozáznamy:

UPOZORNĚNÍ! VIDEOZÁZNAMY NEJSOU VHODNÉ PRO CITLIVÉ POVAHY!

Po útoku sourozence nejmladší orel visí na okraji hnízda

Raimis se snaží vytáhnout mládě na hnízdo. Nebyla to záchrana. Mládě spíš viděl jako kořist.


Raimis přináší živé mládě jestřába

Mládě jestřába v hnízdě, mladí orli nejsou vůči němu agresivní.

Milda mládě jestřába zabila a začala krmit orly.


Raimis dál plení okolní hnízda dravců. Dnes přinesl na hnízdo pět mláďat.