Poptávka po luskoouních šupinách pro použití v tradiční medicíně ohrožuje všech osm druhů luskounů vyhynutím. Luskouni, kteří vypadají jako šupinatí mravenečníci, jsou vyhledávány pro použití v tradiční čínské medicíně.
Úvodní fotografie Brent Stirton, Getty / National Geographic
Tato změna může signalizovat novou ochotu vlády k poskytnutí dostatečné ochrany na ohroženého savce.


Podle vládního oznámení již tradiční léky obsahující šupiny luskounů nebudou kryty čínskými státními pojišťovacími fondy. Šupiny ohroženého savce jsou používány ve více než 60 komerčně vyráběných léčivech od více než 200 farmaceutických společností, podle neziskové organizace China Biodiversity and Green Development Foundation. Říká se, že léčí krevní oběh a laktaci.
Oznámení, které 20. srpna vydalo Národní zdravotní pojištění a Úřad pro lidské zdroje a sociální zabezpečení, rovněž odstraní ze seznamu želvy čínské, mořské koníky, korály, paroží antilopy sajgy, pro úhradu státem financovaného pojištění. Tento seznam je aktualizován jednou za několik let a přidává a odstraňuje západní i tradiční léky.. Nezabývá se podrobně o tom, jaké typy produktů se vyrábí ze šupin luskounů, zmiňuje se pouze o „odvarech“ nebo infuzích.


Fotografie zabavených šupin luskounů
V únoru zabavili hongkonští celní úředníci z Nigérie osm tun šupin luskotů , což podtrhovalo masivní rozsah nezákonného obchodu.


Nejedná se o úplný zákaz domácího obchodu s luskouny, o který se mnozí obhájci snaží, ale může to signalizovat významnou změnu, a to jak v počtu použitých luskounů, tak ve vládním přístupu k ochraně luskounů, řekl Steve Given, bývalý docent děkana americké vysoké školy tradiční čínské medicíny.

„V Číně je povaha politického systému taková, že stát má silné slovo, co je v pořádku a čemu by se mělo zabránit,“ uvedl. Vláda nejen že ztěžuje používání luskáních šupin, protože nyní musí lidé platit za výrobky z vlastní kapsy, ale, jak řekl, „naznačuje to, že vláda již použití luskounů nepodporuje.“
Daisy He, právník se sídlem v Pekingu s mezinárodní firmou CMS, který sleduje změny v čínských pojistných plánech, říká, že stav ohrožených druhů může být faktorem při rozhodování vlády. Luskouni, jsou považováni za nejobchodovanějšího savce na světě, organizace pro sledování obchodu s volně žijícími živočichy odhaduje na jeden milion odlovených luskotů z přírody mezi lety 2000 a 2013. A vzhledem k tomu, že čtyři asijské druhy luskounů jsou stále vzácnější, obchodování se přesunulo na čtyři druhy v Africe, kde se každoročně loví stovky tisíc – možná miliony zvířat.
„Čínská vláda a čínská veřejnost si všimly důležitosti ochrany těchto zvířat,“ uvedl. Dále uvedl, že seznam náhrad léčivých přípravků by měl zahrnovat pouze léky, které jsou nezbytné a za přiměřenou cenu.

.


Mezinárodní obchod s asijskými luskouny byl zakázán v roce 2000. U afrických druhů to bylo v roce 2017. Čína zatím nadále povoluje prodej luskounů a produktů z luskounů v rámci svých hranic, přičemž trvá na tom, že šupiny a těla luskounů pocházejí ze zásob nahromaděných před tím, než vstoupil v platnost zákaz s mezinárodním obchodem. Čínské provincie společně vydávají farmaceutickým společnostem povolení k používání 29 tun šupin každý rok, což zhruba představuje 73 000 jednotlivých luskounů.
„I když tato změna zdravotního pojištění neodstraní kulturní zájem o luskouny, vytvoří prostředí, v němž se bude více Číňanů cítit zmocněno zpochybňovat jeho použití,“ uvedl. V lékopisu čínské medicíny je identifikováno nejméně 125 bylinných, minerálních a živočišných alternativ k luskouním šupinám v závislosti na tom, co pacient potřebuje k léčbě. „Bude zajímavé sledovat, zda se jedná o otevření více změn nebo jednu událost.“




Čínská národní správa pro lesnictví a pastviny rovněž uvedla, že podle svého zákona o ochraně volně žijících živočichů zvažuje přechod luskounů z chráněného stavu třídy II na stupeň I. To by znamenalo, že prodej a používání luskounů a produktů z luskounů by bylo povoleno pouze za určitých okolností, jako je vědecký výzkum, a vyžadovalo by to schválení národní vlády, uvádí zákon.

Změna vstoupí v platnost 1. ledna 2020.
Zdroj: National Geographic