Hnízdo sovy pálené je součástí občanské vědecké studie vedené projektem GAIA, WBAIS a Charter Group of Wildlife Ecology v Haifě a je financováno Velvyslanectvím USA. v Izraeli, soukromým dárcem a projektu GAIA.

Pár divokých sov pálených se rozmnožuje v hnízdní budce, která je umístěna na střední škole. Toto je třetí rok po sobě, kdy se vysílá online. Divoké sovy pálené se rozmnožují v budce a slouží jako biologické deratizace hlodavců v zemědělství, kde loví hlodavce na zemědělském poli vedle školy. Samec je světlejší/bělejší sova a samice je hnědší/tmavší.
7. ledna došlo k napadení samce sovy pálené samicí poštolky obecné, naštěstí vše dobře dopadlo a šarvátka se obešla bez zranění.

Sova pálená

Sova pálena je noční lovec s dokonalým sluchem. Je nápadná zejména díky srdcovitému závoji kolem očí. Je nejrozšířenější druh sovy na všech kontinentech. Loví hlavně za soumraku a v noci. Kořist požírá vcelku, srsti, peří a jiných nestravitelných částí se tak stejně jako ostatní sovy zbavuje jejich vyvrhováním v podobě šišticovitých vývržků.
Sova pálená vytváří trvalé páry, které zpravidla zůstávají věrné místu hnízdění. Tok začíná v závislosti na klimatických podmínkách v únoru nebo březnu a oba partneři se během něj ozývají pronikavými chraplavými skřeky.
Průběh a úspěšnost hnízdění silně závisí na dostupnosti hlavní potravy – hraboše polního; v případě jeho přemnožení bývají snůšky početnější a hnízdí dvakrát ročně, oproti tomu v letech, kdy je potravní nabídky nedostatek, hnízdí jen jednou nebo nemusí zahnízdit vůbec. První hnízdění začíná obvykle v dubnu, druhé v červenci nebo srpnu. V první snůšce bývá 3–8 vajec, druhá je o něco početnější, s 5–10 vejci. Vejce jsou čistě bílá, oválná, o rozměrech 39,7 × 30,7 mm, a samice je snáší v intervalu 2 i více dnů. Délka sezení je 30–34 dnů, sedí pouze samice, které samec přináší potravu. Mláďata jsou krmena oběma rodiči a vzletnosti dosahují v 60 dnech. Pohlavně dospělá jsou ve stáří 1 roku.

Úmrtnost sovy pálené v prvním roce života je vysoká a může dosahovat až 72 %. Hlavní příčinou úbytku sovy pálené jsou výrazné změny v kulturní zemědělské krajině, vedoucí k nedostatku vhodných hnízdišť a potravy. K vysoké úmrtnosti pravidelně dochází během krutých sněžných zim, na které je oproti jiným sovám náchylnější kvůli nižší schopnosti hromadit zásobní tuk a špatným izolačním schopnostem opeření. Společně s nárůstem silniční dopravy výrazně přibývá i počet ptáků usmrcených vozidly.

Online přenos:

Hnízdo sovy pálené – Haifa



Videozáznam

Zdroj: Charter Group Birdcams