Pláž v brazilském městečku Paulista na pobřeží Atlantiku v severovýchodním státě Pernambuco zaplavily stovky malých mořských želv.

Jedním z faktorů tohoto úkazu je i pandemie koronaviru, která zapříčinila, že se lidé nemohou shromažďovat na písečných plážích v regionu. Jindy jsou písečné pláže v obležení turistů i místních obyvatel.
Fotografie pořízené vládními pracovníky, jedinými lidmi, kteří byli svědky této události, ukázali drobné tvory, kteří se vydávají dolů po pláži a do atlantických vln.
Podle brazilského projektu ochrany Tamar, který chrání mořské želvy, snášejí želvy vejce po severovýchodním pobřeží země a jsou považováni za kriticky ohrožený druh.

Želvy karety pravé podél severovýchodního pobřeží Brazílie. Fotografie: Radnice Paulista

Karety pravé mohou dorůst až 110 cm na délku, vážit 85 kg. Také se jim neodborně říká „hřebenové želvy“, jelikož jejich krunýře byly kdysi široce používány k výrobě hřebenů a rámů na brýle.
Ekologický tajemník, Roberto Couto, uvedl, že město je domovem čtyř z pěti druhů želv nalezených podél brazilského pobřeží: Kareta pravá, kareta obrovská, kareta zelenavá, kareta obecná. Letos se zde vylíhlo více než 300 želv.
Couto dodal, že želvy normálně pokládají vejce každý rok v lednu a mláďata se objevují v dubnu nebo květnu. „Je to opravdu krásné, protože můžete vidět přesný okamžik, kdy vycházejí z vajíček, a sledovat jejich malý pochod přes pláž,“ řekl Couto. „Je to úžasné.“ Je to úžasný, neobyčejný pocit.

Zdroj: theguardian.com, twitter.com/DrAshJac – náhledová fotografie