Ne nadarmo se říká, že oči jsou bránou do duše. Poznáte z nich mnoho zajímavostí. Stačí se jen důkladně zadívat do očí jiných lidí a můžete v nich číst jako v otevřené knize. Co všechno vám pohled do očí o člověku poodhalí? Přečtěte si s námi fakta o očích, a co prozradí o zdraví každého z nás.

Oči – okno do duše

V očích se promítá váš aktuální zdravotní stav a emoce. Zadívejte se jiným lidem do očí, které jsou součástí neverbální komunikace. Očima navazujete oční kontakt a vyjadřujete svá stanoviska. Zorničky se vám rozšiřují podle momentální nálady a prozrazují, jak se cítíte. Dlouhé pohledy mohou značit vysoké sebevědomí, vyhýbání očnímu kontaktu naopak nízké. Co vše zjistíte z očí?

Stav tělesných orgánů a systémů

Oční duhovka v sobě projektuje stav tělních orgánů a systémů. Zatímco pravá duhovka vypovídá o pravé části těla, levá duhovka naopak o levé. V horní části duhovky se vám zrcadlí horní část těla a v dolní části duhovky spodní část těla. Odborníci na irisdiagnostiku umějí rozpoznat nemoci každého z nás. Nejprve vyfotí ve vysokém rozlišení obě duhovky a poté provedou rozbor.

Vnitřní emoce

Pokud jsou pro vás někteří lidé nečitelní a chtěli byste umět číst v jejich emocích, zadívejte se jim do očí. Osobám, kterým se zúží zorničky nebo které mhouří oči, těm se nelíbí vaše názory a nesouhlasí s vámi, popřípadě pociťují strach. Jestliže jsou rozrušeni nebo se potýkají s náročnými životními situacemi, oči se jim otevřou a zorničky rozšíří. Zvýšená frekvence mrkání hovoří o rozčilení či stresu.

Co o vás prozradí barva očí?

Oči jsou jakýmsi promítacím plátnem. Věděli jste, že při komunikaci byste se měli zaměřit i na barvu očí?

· Lidé s modrýma očima – mají optimistický náhled na život, umějí se radovat a zakládají si na upřímnosti. Častěji ale trpí onemocněním dýchacích cest nebo revmatickými potížemi.
· Lidé s hnědýma očima – obětují se pro druhé a disponují silným charakterem, inteligencí a vůdčími schopnostmi. Mohou se ale potýkat s oslabeným nervovým systémem a střevními obtížemi.
· Lidé se zelenýma očima – zelené oči jsou ve skutečnosti modré oči pokryté žlutým barvivem. Lidé s těmito očima mohou mít zvýšený podíl kyseliny močové v těle.
· Lidé se šedýma očima – mají větší mozkovou kapacitu, ale vyhýbají se větším společnostem. Trápí je mnohdy onemocnění kůže.

Běžné oční vady zkorigujete kontaktními čočkami

Problémy s očima má za svůj život většina populace. Objevují se u nás alergie očí, šedý zákal nebo běžné oční vady, které můžeme korigovat dioptrickými brýlemi či kontaktními čočkami. Pokud se i vy potýkáte s běžnými očními vadami a nesnesete brýle nebo je nemůžete stále nosit, poraďte se s očním lékařem o kontaktních čočkách. Podle potřeby můžete zvolit různé druhy kontaktních čoček: jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční, tříměsíční nebo roční, které upravují nejčastější oční vady. Ať už zvolíte bifokální, multifokální nebo progresivní kontaktní čočky, vždy je musíte uložit na noc do roztoku.


O své oči se musíte náležitě starat. K tomu vám pomůže vyvážená strava s dostatkem antioxidantů, luteinu, selenu, zinku a vitaminů C a E. Oči máte jen jedny a nikdo nechce přijít o své pomyslné okno do duše. Ani za cenu toho, že na vás vyzradí více, než jste ochotni přiznat.