Napajedlo Kwa Maritane se nachází v národním parku Pilanesberg, v severozápadní části JAR v blízkosti zábavního komplexu města Sun City, ve vyhaslém sopečném kráteru v jednom z největších vulkanických komplexů na světě. V tomto poměrně malém parku najdeme velký počet druhů zvířat. je zde možné vidět nosorožce, gepardy, žirafy, antilopy, buvoly, zebry atd…
Pilanesberg je čtvrtá největší přírodní rezervace o rozloze 572 km2, která je připravena obdržet obrovský počet návštěvníků po celý rok. K jejich službám jsou k dispozici luxusní hotely Kva-Maritane Lodge a Boughbung Lodge. Výlety do Pilanesbergu probíhají pravidelně po celý rok.Turisté zde mohou vidět, jak v přirozených podmínkách žijí zástupci slavné „velké pětky“ – buvoli, lvi, leopardi, nosorožci a sloni.

Fauna – Komba jižní; kočkodan obecný; pavián čakma; veverka bušová a kapská; noháč jihoafrický; dikobraz jihoafrický; králík kapský;zajíc africký a křovinný; luskoun stepní; medojed kapský; vydra africká; mangusta liščí, jižní, žíhaná a plavá; promyka červená; zorila velká a páskovaná; cibetka africká; ženetka skvrnitá; pes hyenovitý a ušatý; liška chama; šakal čabrakový; hyenka hřívnatá; hyena skvrnitá a čabraková; kočka plavá; serval stepní; rys karakal; lev (35 jedinců); levhart; gepard štíhlý (12); hrabáč kapský; daman stepní a skalní; slon africký (167); nosorožec tuponosý (300); nosorožec dvourohý (90); zebra stepní; hroch obojživelný; prase savanové; štětkoun šedý; žirafa; buvol kaferský (150); lesoň pestrý; buvolec pestrý, běločelý, stepní a modrý; přímorožec jihoafrický; nyala nížinná; kudu velký; antilopa losí, vraná (8), koňská, skákavá a trávní; skálolez skákavý; impala; voduška velká; bahnivec horský; chocholatka schovávavá; pakůň žíhaný.

Více než 360 druhů ptáků. Charakteristické druhy: pštros africký; hadilov písař; sup kapský, ušatý a africký; orel bojovný a kejklíř; orlík krátkoprstý; chřástalec africký; drop kori; běhulík černokřídlý; stepokur jihoafrický a žlutohrdlý; vlha núbijská; mandelík fialovoprstý a nachový; medozvěstka křiklavá; timálie stračí; drozd skvnitý; lejsek akáciový; ťuhýkovec pruhokřídlý; leskoptev bělobřichá; astrild Uraeginthus granatinus; vdovka královská, husice nilská.
Různé druhy ještěrek, hadů a žab.

Husice nilská

Husice nilská patří mezi největší opeřence svého druhu. Měří 63–73 cm a váží 1.5.až 2,5 kg. Pochází z Afriky, kde se vyskytuje na většině kontinentu od Egypta po Kapsko, s výjimkou Sahary. Zasahuje také do jihozápadní Asie.
Samec i samice jsou stejně zbarveni. Rozeznat je tak lze zejména po hlase. Samec syčí, samice štěbetá a kejhá.
Peří je převážně světle hnědé, s tmavou skvrnou kolem oka, tmavě hnědou skvrnou na hrudi a velkými bílými a zelenými poli v křídlech. Nohy jsou matně růžovočervené, zobák růžovočervený s tmavým leme. Pohlaví se od sebe neliší velikostí ani zbarvením, ale jen hlasem: samec syčí, samice štěbetá a kejhá.
Mladí ptáci se od dospělých odlišují absencí tmavé skvrny okolo oka i na hrudi a obecně méně výrazným zabarvením.
Husice nilská je převážně býložravá, pase se (podobně jako husy) na suchozemské i vodní vegetaci; může spásat i osetá pole (kukuřice, ozim). Sbírá také bezobratlé živočichy (zejména červy a korýše.
Může hnízdit v dolíku na zemi, pod vegetací, ale také v opuštěných norách či větších hnízdech jiných ptáků, na stromech i ve stromových dutinách. Snáší 5–12 vajec, na nichž sedí pouze samice 28–30 dnů. O mláďata se pak starají oba rodiče. Během hnízdění je samec silně teritoriální.
Ve starověkém Egyptě byla částečně domestikována a chována jako hlídač, domácí společník, ale také jako posvátný pták zasvěcený bohyni Eset.

Online přenos z hnízda

Napajedlo Kwa Maritane

Videozáznamy:

Husice přivádějí mláďata k napajedlu


Husice nilská s mláďaty

Zdroj: pilanesberg-game-reserve, videozáznamy Arlene Beech