Boj za ochranu životně důležitého koridoru jaguárů.
Boj za ochranu v celé Americe pokračuje i po ztrátě jednoho z největších obránců Alana Rabinowitze.
Jaguáři se potulují po celém masivním území od jihu Argentiny až na sever Mexika a v Arizoně byli nedávno spatřeni potulující se samci. Ale přesto, že je tak rozšířený, analýza DNA ukazuje, že velké kočky jsou si v celém rozsahu pozoruhodně podobné což bylo oceněno pouze v posledních několika desetiletích.


Výzkumník Alan Rabinowitz byl jedním z prvních, kdo tvrdil, že tato konektivita je životně důležitá a klíčem k záchraně zvířat. Před myšlenkou konektivity bylo konvenční myšlení „vědci přilepeni na místo nebo region,“ říká Howard Quigley, dlouholetý přítel a kolega Rabinowitze. „Alan to viděl jako malé myšlení.“
Rabinowitz, průkopnický výzkumný pracovník jaguárů, cestoval po této oblasti počínaje rokem 2017 po celoroční kampani nazvané „cesta jaguárů“. Účelem pátrání bylo studovat a chránit oblasti v rozsáhlé oblasti kočky, která zahrnuje 18 zemí a miliony čtverečních kilometrů.

Alan Rabinowitz a jeho tým Kathy Marieb a Roberto Salom prozkoumali důležitý koridor jaguárů v biologické rezervaci Indio-Maíz v Nikaragui na nedatované fotografii.
Fotografie Steve Winter, National Geographic

Pokud je koridor přerušen silnicemi a rozvojem, argumentoval Rabinowitz, mohlo by to vést ke ztrátě genetické rozmanitosti v jednotlivých populacích – i horší. Izolaci viděl jako šikmou plochu k zániku a naléhavou záležitost.
Pro Rabinowitze byla tato cesta vyvrcholením jeho životní práce a osobní bitva s časem. Když to začalo, bojoval s chronickou lymfocytární leukémií, formou rakoviny, už asi 15 let. Věděl, že jeho čas byl také omezený.
V zimě roku 2018 musel úkol přerušit. Rakovina se rozšířila jeho tělem a v únoru měl dlouhou operaci, lékaři mu odstranili více než 100 postižených lymfatických uzlin. Rabinowitz doufal, že se v březnu představí Organizaci spojených národů na vůbec největším zasedání vlád na téma ochrany jaguárů. Ale Quigley musel tuto úlohu převzít. „Měl to být jeho den ve slavném světle,“ řekl Quigley. „Nemyslím si, že se opravdu vzdal, dokud neřekli, že se rakovina rozšířila do plic.“ Rabinowitz zemřel 5. srpna 2018; Bylo mu 64 let.


S jeho smrtí ztratil jaguar jednoho ze svých největších ochránců ve chvíli, kdy hrozby pro tento druh a jeho stanoviště rostou. Ale v Rabinowitzově nepřítomnosti je obhajují noví i staří ochránci, aby ochránili zmenšující se rozsah jaguárů. Možná nikde není ani potřeba – ani pokrok – než kde Rabinowitzova práce začala poprvé: Belize.

Vzdálená kamera zachycuje desetiměsíční mládě jaguára v brazilském regionu Pantanal, kde je málo lidí. Cílem nové práce je ochrana stanoviště zvířete v zalidněnější oblasti Belize.
Fotografie Steve Winter, Nat Geo Image Collection

Od koktání po jaguáry

Rabinowitz vyrostl v New Yorku a silně koktal. Lidské interakce byly oslňujícím zážitkem, ale když byl v zoo pamatuje si, že mluvil se zvířaty volně. Tam vytvořil celoživotní pouto s kočkami.
Zvyšoval svůj zájem o biologii a stal se postgraduálním studentem studujícím ekologii volně žijících živočichů na University of Tennessee. Quigley, s kterým se Rabinowitz setkal jako spolužák, pracoval na průkopnickém průzkumu jaguarů a požádal Rabinowitze, aby provedl výzkum ve vzdáleném pohoří v jiho-středním Belize. O obyvatelstvu tam nebylo nic známo.

Mladý Rabinowitz přistál na začátku 80. let v Belize a usadil se hluboko v pohoří Cockscomb, přeměnil malou chatrč na chatu a poté na polofunkční dům. Dva roky bojoval s parazity, měchovci a překážkami v džungli, než chytil jaguára do pasti, kterému dal obojek s vysílačkou. Díky GPS si Rabinowitz udržoval přehled o zvířatech tím, že připojil rádiové antény ke stromům nebo dokonce ke straně letadel. Při jednom sledovacím letu pilot havaroval těsně před přistáním, Rabinowitz a ostatní cestující byli pěkně potlučení.
„Dobrodružství se mi daří,“ napsal Rabinowitz ve své knize Jaguar, která zaznamenávala toto rané dílo v Belize. „Byl jsem tam, abych se pokusil pomoci zachránit druh před vyhynutím.“
Rabinowitz nakonec dosáhl tohoto cíle. Na základě údajů z projektu Cockscomb se snažil přesvědčit vládu Belize o ochraně povodí. Tento tlak vedl k úspěchu, když v roce 1986 země pojmenovala oblast jako první rezervaci jaguárů na světě.
V té době se ochrana koček stala Rabinowitzovou životní prací. Pomáhal vést program jaguar ve společnosti Wildlife Conservation Society, kterou v roce 2006 opustil, aby společně založil a provozoval advokátní organizaci Panthera pojmenovanou podle rodu, do kterého patří velké kočky světa. Organizace od té doby získala miliony na podporu úsilí o ochranu. Napsal osm knih a byl často uváděn v médiích. „On měl hluboký vliv a mluvil jiným způsobem než ostatní vědci,“ říká Sharon Matola, zakladatel zoo Belize a dlouholetý přítel Rabinowitze.


Ochrana koridoru

Jeho práce inspirovala lidi jako Barta Harmsena, který je nyní odborníkem přes jaguáry na University of Belize. Harmsen poprvé viděl Jaguara v 90. letech, ve své domovské zemi v Nizozemsku. Harmsen, zamířil do Belize, aby hledal nepolapitelné kočky.
Od té doby Rabinowitze následoval v jeho stopách. V roce 2003 se přestěhoval do Cockscomb, kde dokončil průzkumy jaguarů, sledování a výzkum. Žil dokonce ve starém domě Rabinowitze.
Harmsen se od té doby přestěhoval do hlavního města, Belmopanu, aby pracoval na nových hrozbách pro jaguáry , jako je zmenšování Mayského lesního koridoru. Úsek zalesněné půdy uprostřed země historicky působil jako spojnice mezi severními a jižními jaguárskými stanovišti.
Když Harmsen poprvé přišel do Belize, řekl, že oblast je stále docela divoká. Sledoval však, jak stromy mizí a koridor se zužuje na šířku pouhých osm nebo devět km. Dokonce i to je přerušeno dálnicí, pouze s jedním bodem, kde mohou jaguáři přecházet. „Je to hodně smutné to vidět,“ říká.
Koridor je primárně ničen zemědělci, kteří spalují a čistí lesy, aby pěstovali plodiny, jako je cukrová třtina. Většina pozemků v koridoru je soukromá, mimo oblast státní ochrany. Harmsen říká, že ačkoli je současná situace celkem udržitelná, je křehká. Zbytky lesa, které zůstaly, by se mohly prodat jako jeden blok, který by oddělil koridor.
Mayský lesní koridor je rychle mizející úsek lesa v centrální Belize, který spojuje severní a jižní stanoviště jaguárů. Nyní existuje pouze jeden úzký pruh džungle, ve kterém se jaguáři pohybují mezi těmito dvěma velkými stanovišti, a protíná ji dálnice.
Fotografie Juan Herrero

„Přírodní rezervace Cockscomb sama o sobě nemusí být životaschopnou populací,“ řekl Harmsen a dodal, že genetickou rozmanitost bude možná muset zvládnout přemístění koček, což je vyhlídka, která se mu nezamlouvá. Koupě částí koridoru není zdaleka ideální ochrannou strategií, ale v tomto bodě může být jedinou možností. Panthera patří mezi řadu obhájců, kteří se snaží získat peníze na nákup klíčových úseků. Mezitím také znovu spustili „cestu jaguára“ s Quigleym u kormidla. Další prioritou je boj proti konfliktu s lidmi.
Za tímto účelem zřídilo oddělení lesního hospodářství Belize malý tým ochranářů jaguárů. V jejich velitelství v Belmopanu polní štáb vyšetřuje podezření na útoky jaguárů. Často je to falešný poplach nebo práce jiné kočky, jako je puma. Když je však útok na jaguára potvrzen, důstojník to dokumentuje a pokusí se navrhnout zemědělcům prostředky k nápravě, jako je udržování dobytka v noci.
Tým ochranářů je také zodpovědný za boj proti lovu a pytláctví. Je nezákonné v Belize uchovávat trofeje a jednotka zabavila desítky kůží, zubů a lebek. Jeden z důstojníků, Shanelly Carillo, říká, že mnoho lidí skutečně přichází na oddělení a žádá o koupi pašovaného zboží. Zásoba se stala takovým problémem, že museli spálit většinu kůží.


Nová řešení

Existuje také více specializovaných řešení, například strážní osli.
Před několika lety farmář jménem Herrera trpěl častými útoky na jeho krávy, telata a jiná hospodářská zvířata. Je to problém běžný v centru Belize, kde se zemědělci a jaguáři často střetávají. Zatímco zemědělec Herrera říká, že jaguárovi nikdy neublížil, mnohokrát kočky skončily mrtvý v rukou frustrovaných místních obyvatel.
Ale od příchodu osla jménem Napoleon byla farma Herrera mnohem klidnější. Oslí samec, který přišel na farmu v únoru 2015, se hlasitě projevuje, když se přiblíží jaguáři, kteří způsobují útoky na hospodářská zvířata, od jeho příchodu má na farmě klid. „Dává na ně pozor,“ říká Herrera.

Od výzkumu k politice

Rabinowitzova práce také pomohla inspirovat lidi jako Omara Figueroa, který je nyní ministrem životního prostředí a lesnictví v Belize.
Na začátku roku 2000 Figueroa pracoval na svém doktorském projektu v Runaway Creek, velké soukromé přírodní rezervaci zastrčené uprostřed Mayského lesního koridoru ve východním Belize. Zde trávil léta odchytával jaguáry do pastí, kterým přidělával obojky s vysílačkou a sledováním jaguárů ve snaze lépe porozumět jejich pohybům. Ale projekt, jak říká, se téměř rozpadl uprostřed cesty.
„Všechny obojky selhaly,“ řekl a neměl peníze na jejich nahrazení. Rabinowitz nakonec slyšel o neúspěchu a Pantherovi darovala nové, silnější límce. Figueroa je použil k dokončení svého výzkumu, který poskytl dosud nejlepší údaje o Maya Forest Corridoru. „Byl to Alan, který mě dostal zpátky na nohy.“
Figueroa nakonec přešel k politice a v jeho současné pozici, se snaží zvýšit povědomí o biologické hodnotě Mayského lesního koridoru.
„Vývojové tlaky, kterým čelí Mayský lesní koridor, rostou,“ řekl Figueroa. „Můžete vidět obrovské změny.“

Ocenění koček

Figueroa a jaguarští důstojníci nejsou ani zdaleka jediní Belizejci, kteří pomáhají jaguárům. Harmsen je například povzbuzen, když vidí místní komunity jak se snaží o zachování jaguárů v zemi.
Každé belizské dítě absolvuje školní výlet do zoo, kde se seznámí s nejslavnějším jaguárem země jménem Junior Buddy. Je známý po celé zemi a dokonce se objevil v roce 2011 na titulní straně národního telefonního seznamu.

Slavný jaguár Buddy, v Belize Zoo.
Fotografie Juan Herrero

Panthera v současné době pomáhá podporovat dva mladé belizenské postgraduální studenty studující v Mexiku s nadějí, že se po ukončení studia vrátí. Čas však zůstává podstatou.
„Belize uznal, že hodiny tikají,“ řekl Figueroa. „Okno pro nás k zajištění konektivity v Mayském lesního koridoru se rychle uzavírá.“


Redukce rozsahu

Jaguár se kdysi pohyboval od vyprahlých jihozápadních Spojených států až po travnaté argentinské pampy. Od poloviny 18. století přišli o více než polovinu svého dřívějšího území a byli tlačeni hlouběji do méně vhodných džunglí.
Jaguáři jsou jediný druh – bez poddruhu – což znamená, že všechny populace jsou propojeny migrací a chovem.
Jak se města rozšiřují a obhospodařuje se půda, střety mezi lidmi a jaguáry rostou. Když je jejich obvyklá kořist pryč, velké kočky často útočí na hospodářská zvířata – a na oplátku jsou zabity. Trh s jejich zuby a kostmi, ceněný pro okrasu a lidové léky, zvyšuje jejich zranitelnost.
Mapování populací jaguárů pomáhá identifikovat klíčové oblasti, kde žijí, a pohybují se v blízkosti lidí. Ochránci přírody spolupracují s vládami, podniky a soukromými stranami na ochraně těchto regionů.

Zdroj: National Geographic