O podzimních prázdninách se nám nepodařilo na poslední chvíli sehnat ubytování dle našich představ, tak jsme nakonec zůstali doma a vyrazili na několik výletů a do několika dobrých restaurací. Pro mě je to hned hezčí den, když nemusím řešit co k jídlu:-).

Chtěla jsem si vyfotit děti v tom nádherně barevném listí a právě v ty dny k tomu byly ideální podmínky.

První výlet směřoval na Frýdštejn. Tam jsme byli už několikrát, zmiňovala jsem se o tom místě už i tady na blogu. Obvykle tam vyrážíme ve stejnou dobu – na podzim. A proto i vím, že je tam mnoho listnatých stromů, aby udělaly tu pravou podzimní atmosféru. Hrad jsme tentokrát jen obešli a pokračovali procházkou směrem k Pantheonu/zřícenině hradu Vranov nad Malou Skálou. Na oběd jsme se stavili v nedaleké restauraci Kovárna a tu můžu skutečně jen doporučit. Výborné jídlo, prostředí, obsluha, vše.

…já ale fotila hodně i přírodu kolem…

Následující den jsme zavítali jen kousek od Mladé Boleslavi na Michalovickou Putnu.

Text o ní si s dovolením vypůjčím ze stránek www.kulturamb.cz:

Oblíbený hrad Karla Hynka Máchy nad romantickým údolím Jizery, s krásnou vyhlídkou z rozložité věže zvané Putna, která je dnes díky hledačům pokladů a stavbě železnice pod hradem viditelně nakloněná.
Nedaleko Mladé Boleslavi, vlastně jen na druhém břehu řeky Jizery, leží zřícenina gotického hradu Michalovice, díky dominantní věži známého spíše jako Michalovická Putna. První zmínku o hradu najdeme ve 13.století, když se roku 1281 začal Jan z rodu Markvarticů, psát z Michalovic. Hrad byl postaven na strmém výběžku nad řekou, se samostatně opevněným předhradím odděleným hlubokým příkopem. Samotný hrad byl obehnán dvojitou hradbou, a pozůstatky hradního paláce napovídají, že byl dvoupatrový.

Nejcharakterističtějším prvkem je obranná válcová věž, která přečkala i nešetrné hledání pokladu v 19. století. Byla podkopána, a na jedné straně se sesunula o celé patro. Její stabilita však byla později obnovena, a dodnes je přístupná veřejnosti. Výhled z ní ocenil i Karel Hynek Mácha, na jehož počest je zde umístěna bronzová deska. Když jdete chodbou a stoupáte po točitém schodišti nahoru na vyhlídku, cítíte jako byste padali k jedné straně. Shora je působivý pohled na údolí Jizery, část Mladé Boleslavi a věž Lorety v Kosmonosích. Neví se jestli staří hledači pokladů na hradě něco našli, ale poklad tu opravdu byl. V roce 1935 pracovníci Českých drah při opravě statiky věže našli přímo pod ní váček se 470 stříbrnými mincemi z období třicetileté války.

…snažila jsem se fotit rovně, aby bylo vidět, jak je věž vychýlená, zvenčí ji vyfocenou foťákem nemám…
…výhled z věže na letní scénu, kde se často pořádají v létě akce pro děti i dospělé…

Vyjeli jsme si ještě na jeden výlet, ale o tom až příště.

Hezké dny.