Nastává léto, lidé se těší k vodě, do přírody nebo prostě a hlavně ven. To znamená i na slunce. A s tím přichází dilema v podobě opalovacích krémů. Nabídka je rozsáhlá a orientovat se všemožných termínech může být matoucí. Nikoho by to však nemělo od nákupu odradit, protože alespoň nějaká ochrana kůže před zářením je velmi důležitá. Ať už tedy saháte po krému, mléku nebo oleji, vždy se zaměřte na dvě nejdůležitější věci – fototyp a UV faktor neboli úroveň SPF.

Při nákupu tedy vždy berte v potaz to k jakému fototypu se řadíte. Fototyp vyjadřuje intenzitu pigmentace tedy přirozeného zabarvení kůže a její odolnost vůči slunečnímu záření. Jinak řečeno, čím světlejší máte pleť, vlasy a oči, tím nižší je i váš fototyp. A čím nižší fototyp, tím vyšší ochranný UV faktor je potřeba použít.

Ochranné faktory mají širokou škálu. Začínají mnohdy pod číslem 10 a mohou končit až na 50. Čím větší číslo, tím více brání v pronikání UV paprsků. A pro koho je který faktor nejvhodnější?

I. FOTOTYP

Sem patří lidé se světlými, blonďatými nebo zrzavými vlasy, velmi světlou pletí a očima. I po krátkém pobytu na slunci zčervenají (typicky po 5-10 minutách) a téměř nikdy jim kůže nezhnědne. Pro tento typ je nejvhodnější ochrana SPF50 nebo 50+ jako jsou:

II. FOTOTYP

Tento typ je také typický pro světlejší pleť, vlasy jsou pak blonďaté nebo světle hnědé. Na sluníčku bez ochrany vydrží 10 až 20 minut. Kůže těmto lidem hnědne jen velmi pomalu. Vhodná ochrana je mezi 30 a 40. Např.:

III. FOTOTYP

Tento typ je v populaci nejčastější. Vlasy bývají hnědé, stejně jako oči a sluneční záření snáší relativně dobře – málokdy se spálí a jejich pokožka rychle zhnědne. Doporučeným SPF je 15-30.

IV. FOTOTYP

Do této skupiny patří lidé s hnědými, až černými vlasy, kteří nemají pihy. Velmi dobře se opalují a kůže jim nikdy nezrudne. Bez jakékoliv ochrany na slunci vydrží až 45 minut. Je pro ně doporučen faktor 5-20

Tyto čtyři fototypy se vyskytují nejčastěji ve středoevropském pásmu. Další dva fototypy (V., VI.) mají velmi tmavou pleť, černé vlasy i oči a nikdy se nespálí. Jejich kůže začne být na slunci citlivá až po 60 až 90 minutách. Krém je zde důležitý především jako prevence rakoviny kůže.