Hnízdo poštolek obecných se nachází v druhé největší rezidenční oblasti Slovenska v Banské Bystrici.

V letošním roce samička položila celkem 5 vajíček.
Mláďata se začala líhnout 15. května.
15. května se vylíhla celkem tři mláďata, čtvrté se vylíhlo o den později 16. května.

Poštolka obecná

Poštolka obecná je drobný sokolovitý dravec o něco větší, než hrdlička divoká. Hmotnost samce dosahuje v průměru cca 180 g a samice 220 g. Rozpětí křídel se pohybuje mezi 68–80 cm. Údaje se však podle různých zdrojů mohou velmi lišit, neboť poštolky mají velkou geografickou proměnlivost nejen ve velikosti, ale i v barvě. Jako všichni sokolovití mají poštolky výrazně zašpičatělá křídla a dlouhý ocas.
Výrazným znakem je červenohnědě zbarvený hřbet u samců s tmavými skvrnami, u samic a mláďat s tmavými příčnými pruhy nebo vlnkami. Ruční letky jsou tmavé. Spodina těla je světlejší s podobnými tmavými skvrnami, jako na hřbetě u mláďat je výrazné podélné skvrnění. Samci mají temeno a týl hlavy šedé a bělavé hrdlo lemuje výrazný černý vous na líci. Šedý mají i ocas většinou bez pruhů, jen na konci mají širokou tmavou pásku. Samice a mláďata mají ocas hnědý s tmavým příčným pruhováním.
Poštolky využívají hnízda jiných ptáků (zejména strak a vran) a také různé vyvýšené dutiny, římsy a výklenky budov, kde snáší vejce, pro která jen vytlačí důlek v původním materiálu. V posledních letech velmi často hnízdí na balkonech paneláků na sídlištích.

Hnízdí od konce dubna do července jednou ročně, při výrazně příznivých podmínkách výjimečně zahnízdí i dvakrát.
Samice snáší 3–7 vajec o hmotnosti 15–26 g a průměrné velikosti 39 × 31 mm. Zbarvení vajec je proměnlivé, vesměs okrově hnědé s tmavšími skvrnami nebo mramorováním. Na vejcích sedí zpravidla samice 25 až 31 dní, samec jí nosí potravu. Protože prodleva mezi prvním a posledním sneseným vejcem je poměrně velká, probíhá líhnutí několik dní (2–3, výjimečně až 6). Později vylíhlá mláďata při nepříznivých podmínkách hynou. Po vylíhnutí opatřuje mláďatům potravu samec, samice se k němu přidává po několika dnech. Na hnízdě krmí rodiče 23–33 dnů a poté přibližně týden po opuštění hnízda. Z počátku samice mláďatům potravu trhá, asi po dvou týdnech předává potravu vcelku. Mladí pohlavně dospívají již v následujícím roce.

Online přenos z hnízda:

Poštolka obecná – webkamera z hnízda – Slovensko

Videozáznamy:

Vylíhlo se první mláděSamička přináší kořist, krmení mláděte

Vylíhlo se druhé mláděTřetí mládě je na světě

Čtvrté mládě, krmení

Zdroj: turokrem79, Wikipedie, videozáznamy, S&M Türkatar