21. září museli utratit samici ledního medvěda Bertu. Její onkologické onemocnění se přes veškerou snahu veterinářů i chovatelů ukázalo jako neléčitelné. Pražská rodačka by se 2. prosince dožila 20 let.

V prostoru stávající expozice ledních medvědů Bertu už žádná jiná samice nenahradí, a návštěvníci tam tedy uvidí jen samce Toma, uvedla zahrada na webu.
Lední medvědice Berta se narodila počátkem prosince 2003 v pražské zoo rodičům Boře a Alíkovi. Chovatelé se zpočátku domnívali, že jde o samečka, proto dostala jméno Albert. Když se později ukázalo, že je domnělý samec ve skutečnosti samice, pozměnili chovatelé jméno na Bertu.
V roce 2009 přibyl do výběhu ledních medvědů mladý sameček Tom původem z brněnské zoo, ke kterému si Bertina matka Bora vytvořila vazbu jako k vlastnímu mláděti. I přes odlišné povahy pak Tom s Bertou tvořili dlouhá léta sehraný pár, který spolu rád dováděl ve vodě.

Berta, které by 2. prosince bylo 20 let, však onemocněla, a přes veškerou snahu veterinářů i chovatelů se její onkologické onemocnění ukázalo jako neléčitelné. „Ráno jsme museli přistoupit k eutanázii,“ uvedla dnes pražská zoo.
Podobný osud potkal před čtyřmi lety i Bertinu matku Boru. Ve 32 letech prodělala zřejmě druhou mrtvici, po níž ochrnula na pravou část těla. Podle veterinářů nebyla šance na zlepšení, a proto se samici rozhodli koncem srpna 2019 utratit.

Medvědy lední chová pražská zoo od roku 1932 a zaznamenala několik významných chovatelských úspěchů. Chov medvědů ledních v zoologických zahradách je náročný, protože samice se často odmítají o mláďata starat nebo je usmrtí. Umělý odchov je obtížný vzhledem ke zvláštnímu složení medvědího mléka. Poprvé na světě se to podařilo právě v pražské zoo, a to v roce 1942.

Zdroj: ČTK Zoo Praha
Foto Samice medvěda ledního Berta na snímku ze své poslední zimy v Zoo Praha. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha