Kvalitní vzduch v interiéru je velmi důležitý, často je ale v mnoha domácnostech horší než kdekoliv jinde. Kvalitu vzduchu v domácnosti může ovlivňovat mnoho různých faktorů, například teplota, úroveň vlhkosti, větrání, používání chemických osvěžovačů vzduchu, prach, roztoči, nebo kouř. Špatná kvalita vzduchu v domácnosti může vést k nesčetným problémům, mezi které velmi často patří bolest hlavy, častá únava, alergie, zánět dutin, nespavost a problémy s imunitním systémem.
Doma trávíme mnoho času a také je to místo, kde můžeme kvalitu vzduchu, který dýcháme, ovlivnit. Co dělat proto, aby vzduch, který doma dýcháme byl lepší a zdraví prospěšný?

Čistotu vzduchu v domácnosti nepodceňujte

Vzduch v interiéru je pravidelně znečišťován mnoha zdroji, lidé si taktéž znečišťují ovzduší svou vlastní činností. V každé domácnosti se setkáme s látkami, které mohou dráždit dýchací cesty a způsobovat zdravotní obtíže. Například výpary z různých kosmetických přípravků, chemických osvěžovačů, umělých materiálů a dalších látek. Z venku se na jaře a v létě dostává domů pyl a prach, v zimě smog a výpary z komínů. Kdo doma kouří, škodí nejen sám sobě, ale i dalším členům v domácnosti. Škodliviny z cigaretového kouře končí ve vzduchu, usazují se na textilu a všude jinde. Zdrojem znečištění mohou být nejrůznější nátěry, impregnace a ochranné vrstvy, ze kterých unikají do ovzduší těkavé látky. Záleží i na vytápění a procesech spalování. Největším zdrojem špatných látek ve vzduchu v domácnosti jsou chemické osvěžovače vzduchu. Některé z těchto výrobků obsahují toxiny, ftaláty, benzen a formaldehyd, které dráždí oči a dýchací cesty. Na znečištění se také podílí agresivní čističe a dezinfekce. Čistějšího prostředí dosáhnete také tím, že odstraníte rušivé elementy, na které vám sedá prach. Prach utírejte vlhkým hadříkem z mikrovlákna. Často vysávejte čalouněný nábytek a podlahy raději také vysávejte. Zametáním koštětem jen rozvíříte prach a nečistoty po místnosti. Používejte vysavač, který je vybaven dostatečným počtem filtrů, nejlépe HEPA filtrem a má dostatečný výkon. V poslední době je velmi oblíbený robotický vysavač, který si nastavíte na určitý čas a nemusíte se víc o nic starat, robotický vysavač vysává sám. Nezapomínejte také na textilie a pravidelně je perte.