1. ledna 2020 přišla v Zoo Praha na svět dvě mláďata, beránek ovce kamerunské a želva tuniská, jejíž chov v pražské zoo pochází z jedinců zabavených pašerákům.

Úvodní fotografie – Matka novorozeného beránka už úspěšně odchovala jedno mládě. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Stejně jako v minulých dvou letech je i letos prvním mládětem ovce kamerunská, což je zakrslé plemeno ovce domácí. Beránek ovce kamerunské se narodil nad ránem 1. ledna 2020
Na beránka se návštěvníci mohou přijít podívat do Dětské zoo v dolní části areálu. V této expozici se selským statkem, kurníky a stájemi mohou lidé vejít a některá zvířata krmit a pohladit si je. Ovce zde žijí od roku 2005 ve společném výběhu s lamami.

Beránek ovce kamerunské se narodil nad ránem 1. ledna 2020, matka ho ihned pečlivě olízala. Na snímku je ještě patrný zbytek pupeční šňůry. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Ovce kamerunská

Ovce kamerunská patří do skupiny západoafrických plemen ovcí, které se vyznačují vodorovným držením uší, na rozdíl od východoafrických a jihoafrických, které jsou klapouché. Existuje v mnoha barevných variacích od mléčně bílé po tmavě hnědou až černou. S výjimkou nozder, tlamy a kopýtek je celá pokryta srstí. Ta je krátká a na zimu pouze zhoustne, odpadá tedy klasické stříhání. Rohy jsou vyvinuty pouze u beranů.
Ovce kamerunské jsou skupinová zvířata, ve volné přírodě se mohou vyskytovat ve skupinách o více jak 1000 jedincích. Skupiny nemají žádného vůdce. O samotě se zvířata cítí deprimovaná. Samice přivádí mláďata na svět cca po pěti měsících v polovině jara. Rodí jedno až dvě jehňata, která jsou okamžitě po narození schopná vstát a sát mléko. Pohlavně dospívají kolem půl roka života.

Jedněmi z posledních mláďat roku 2019 a zároveň prvních přírůstků roku nového jsou v Zoo Praha želvy tuniské – jedno mládě se vylíhlo 31. prosince 2019, druhé 1. ledna 2020. Želvičky váží cca deset gramů a měří 3,4 centimetru. Ve vajíčku byly příčně složené podél švu, který vede prostředkem břicha, a budou se narovnávat několik dní. Inkubační doba při teplotě 31,5 stupně Celsia byla 71 a 72 dní,“ uvedl kurátor chovu plazů Petr Velenský. Obě mláďata jsou v zázemí, dospělé jedince mohou návštěvníci vidět v pavilonu Afrika zblízka v horní části areálu Zoo Praha.

Čerstvě vylíhlá želva tuniská je větší než vejce, v němž byla po dobu inkubace příčně složena. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Želva tuniská je malým severoafrickým poddruhem široce rozšířené želvy žlutohnědé. Obývá středomořské pobřeží Tuniska a přilehlé oblasti Alžírska a Libye. Je ohrožena zejména ničením svého životního prostředí. Tento poddruh je menšího vzrůstu, dosahuje délky krunýře okolo 12 cm a hmotnosti 400 – 600 g. Obývá suché křovinaté oblasti, řídké lesy, pastviny i polopouště, v zimě upadá do zimního spánku.

Zdroj: Zoo Praha, Wikipedie