Před 14 dny jsme se trošku neplánovaně vydali na dovolenou na řecký ostrov Skiathos. V pondělí ve tři hodiny odpoledne jsme si zájezd koupili a v deset večer už seděli v autobuse směr letiště Václava Havla. Velká sleva na last minute...nekupte to! Byla to paráda si po celém létě v práci zase vyválet šunky. :))


UBYTOVÁNÍ
Bydleli jsme v letovisku Koukonaries v hotelu Muses se snídaní. Byl tam i bazén, ale ten jsem ani nezkusili, nějak nebyl čas. :)) Dva dny jsme strávili na lodních výletech (kolem ostrova a na sousední Skopelos a Alonnisos), jeden den na výletě autobusem v hlavním městě a tři dny jsme měli půjčenou čtyřkolku a prozkoumávali sever ostrova i jeho pláže.


JÍDLO
Řecké jídlo je prostě skvělé, ještě se mi nestalo, že by mi v Řecku něco nechutnalo. Je to taky jeden z důvodů, proč sem pořád jezdíme. :))
Na večeře jsme nejčastěji chodili do nedaleké taverny Under The Pine Tree (skvělý pita gyros za 2,5 eura, souvlaki, řecký salát, krétský salát dakos, musaka, smažené rajčatové kuličky s mátou, baklava...), ale párkrát jsme jedli i v hlavním městě. Tam bych doporučila hlavně rybí tavernu Akrogiali, kam jsme si museli vystát frontu, ale na čekání jsme dostali víno a jídlo stálo za to!

HLAVNÍ MĚSTO SKIATHOS

Do hlavního města se dá pohodlně dostat místním autobusem za 2 eura (pokud bydlíte o něco blíž než v Koukonaries je to 1,6 eura), který jezdí pravidelně podle jízdního řádu až do půlnoci.

Hlavní město má malebný starý přístav, je plné malých bílých domečků a úzkých uliček se stylovými tavernami. Pěší ulice Papadiamanti je takovou hlavní třídou a je plná obchodů se suvenýry, bister s pita gyrosem a kaváren.


Od kostelíka Agios Nikolaos s věží s hodinami je krásný výhled na přístav i okolní neobydlené ostrůvky a Skopelos v pozadí.


Moc fajn je to taky na poloostrově Bourtzi, což je bývalá pevnost, která dnes slouží jako kulturní centrum. Na jeho konci najdete kavárnu a schody dolů na takovou "plážičku", kde se dá i vykoupat. Jen pozor na ježky, kameny v moři jsou jich plné.


Podobně příjemné místo jsou skály vybíhající do moře na kraji města, v mapě nazvané prostě Skiathos Rocks. Ideální místo na pozorování západu slunce. :))


Parádní bylo taky pozorování letadel, letištní dráha je hned ve městě a začíná kousek od silnice a od moře. Takto blízko jsem přistávajícím letadlům byla poprvé a je to celkem strašidelné, když hned nad vámi letí ten obrovský kolos! Ale skvělý zážitek. Trošku adrenalinové bylo taky naše přistání, všude voda, loďky a najednou sedíme na dráze. :))VÝLETY PO OSTROVĚ
Celý ostrov je jeden velký borovicový les, což je parádní na výlety po plážích, kam se dá dojít pěkně ve stínu, nebo na ježdění na čtyřkolce, což je asi nejvhodnější dopravní prostředek, pokud se nechcete držet jen tom málu asfaltových silnic, co tu mají. Najdete tu dokonce i značený systém trekových tras (průvodce a mapa se dá koupit v každém turistickém supermarketu), ale na to bylo začátkem září přece jen ještě moc vedro.

KLÁŠTER MONI EVAGGELISTRIAS
Moc se mi líbil klášter Moni Evaggelistrias, který leží v horách kousek nad hlavním městem. Je to krásně udržované místo, celé schody obsypané bazalkou v květináčích, budovy lemují kvetoucí hortenzie, na slunci macerují ovoce do vlastních likérů, které si tu můžete v obchodě i koupit. Kromě toho prodávají i jejich med nebo zavařeniny. Opravdu krásné a klidné místo. 


KASTRO
Dalším oblíbeným výletním místem na Skiathosu je Kastro, což je bývalé hlavní město vystavěné na skále na severu ostrova, kam se obyvatelé uchýlili před piráty. My na čtyřkolce dojeli až na poslední parkoviště a dál už pokračovali po pěšině. Je odtud krásný výhled, ale z původních domů už toho moc nezbylo. Zachované jsou tu zbytky opevnění, vstupní brány, padacího mostu a dále jen kostely a mešita, vystavěná při turecké nadvládě. Stavební materiál totiž místní zrecyklovali na výstavbu dnešního hlavního města v přístavu.
LODNÍ VÝLET KOLEM OSTROVA SKIATHOS
Na výlet kolem ostrova jsme si vybrali menší červenou loďku Lalaria, která nás za 15 euro svezla kolem ostrova. První zastávka byla u malinkých jeskyní Dark a Blue Cave, ale jenom na focení. Vystoupili jsme na pláži Lalaria, kam se dá dostat jen lodí. Jsou tu bílé útesy a krásně tyrkysová voda (trochu jako na Lefkadě), jen je škoda, že vždycky dopoledne se tu sjedou výletní lodě a tak je tu hlava na hlavě. Po pár minutách plavby jsme ještě zastavili na pláži pod bývalým hlavním městem Kastro.


Další zastávka měla být na pláži Megalos Asselinos, ale nakonec nás na oběd zavezli do Katigiorgis na pevninu v oblasti Pilio. I tak byly cestou dost veliké vlny. Naštěstí po obědě se moře uklidnilo, tak jsme na ostrov Tsougrias, kde byla poslední hodinová zastávka, dopluli už v pohodě.


PLÁŽE
Pláží je na ostrově spoustu, vybrala jsem jen pár takových, které se mi líbily nejvíc. Na Skiathosu mi přišlo zajímavé, že i na té nejmenší zastrčené pláži je bufet nebo malá taverna a slunečníky s lehátky, za které tu vybírají 8 euro za sadu. Na pláži Banana pod luxusním hotelem mají lehátka s tlustými matracemi, které vypadaly fakt pohodlně, ale ty jsou dokonce za 20.

KRIFI AMMOS


BANANA


KOUKOUNARIES
Kousek od pláže v Koukonaries najdete přírodní rezervaci s jezerem a prý se tu vyskytují i vzácní ptáci.AGIA PARASKEVI


DIAMANTI


AGISTROS


Pokud hledáte řecký ostrov na kterém je poměrně málo turistů (nebo teda mimo sezónu v září už celkem bylo a většina z nich Italů), borovicový les na celém ostrově, dobré jídlo a milí lidé, můžu Skiathos jen doporučit! Jako koneckonců celé Řecko.


Protože už by byl článek moc dlouhý, výlet na ostrov Skopelos a Alonnisos si nechám do dalšího článku. A kdyby vás zajímala mapka, mrkněte sem:Byli jste na Skiathosu nebo jiném řeckém ostrově? Jak se vám tam líbilo?

Mějte se moc krásně! Eva
//foto moje ©gathermoments