Jsme nadšeni, že se můžeme podělit o zbrusu nový zážitek ze sledování s kriticky ohroženým buřňákem bermudským, druhem buřňáka, který nehnízdí nikde na světě kromě skalnatých ostrůvků u pobřeží Bermud. Na počátku 17. století se mělo za to, že tento kdysi početný mořský pták vyhynul, byl vyhnán invazivními zvířaty a změnami stanovišť souvisejícími s osídlením ostrova.

V roce 1951, po téměř 300 letech, byl znovu objeven jediný pták a od té doby je tento druh součástí vládního ochranářského úsilí o oživení druhu. Velká část této ochranářské práce bermudského ministerstva životního prostředí a přírodních zdrojů (DENR) se soustředila na vytváření umělých nor za účelem zvýšení hnízdního prostředí a vytvoření nových kolonií na větších ostrovech, které jsou odolnější vůči rostoucím hrozbám hurikánů. Společnost Cornell Lab vstoupila do partnerství s inovativními Nonsuch Expeditions, multimediálním a informačním úsilím zaměřeným na ostrov Nonsuch, jehož cílem je zvyšovat povědomí a chránit jedinečná zvířata a prostředí na Bermudách a v jejich okolí. V minulých letech úspěšně vysílali z nor buřňáků a letos společně pracují na vytvoření zážitku, který spojí jak živé záběry z nové kamery, tak interakci s DENR vrchním důstojníkem pro ochranu suchozemských zdrojů Jeremym Madeirosem během jeho týdenních kontrol hnízd po celou dobu hnízdění. Tato dvojice před kamerou v noře č.1 je spolu od roku 2009, používá stejnou noru a poslední čtyři roky úspěšně vyvedli mládě. Během hnízdní sezóny se buřňáci navštěvují a dvoří se pouze pod rouškou noci, poté vyrazí na moře během denního světla. Dvojice se vrátila na ostrov na začátku listopadu, aby se dvořila a pářila, pak odletěli na moře na celý měsíc prosinec.

Kamera 1

6.1.2023 se vrátil sameček do hnízda
8.1.2023 Ve 3:15 ráno se samička vrátila do hnízda a ve 4:14 snesla vajíčko!!
Skvělá zpráva z ostrova Nonsuch na Bermudách! Hnízdní sezóna začala hnízdícím buřňákům bermudským v noře Cahow Cam 1! Poté, co se samec večer 6. ledna vrátil, strávil asi 36 hodin v hnízdní noře čekáním na svého druha, který dorazil ve 3:15 ráno. 8. ledna snést jediné vejce. Shledání je zvýrazněno pronikavými vokalizacemi a spoustou pozdravů. Po řádné úpravě hnízda se samice schoulila a přesně hodinu po návratu snesla vejce. Jakmile snesla vejce, pár se střídavě choulil nad vejcem a hromadil kolem něj hnízdní substrát. Naposledy se tito dva viděli na začátku listopadu – v době, kdy se páry buřňáků napříč kolonií znovu setkaly, aby se dvořily a pářily se v rámci přípravy na lednové snášení vajec. Pár bude inkubovat toto jediné vejce přibližně 50 dní.


Samička v noře č. 1 snesla vajíčko 8. ledna ve 4:14 ráno

Kamera 2

Samec buřňáka bermudského z nory č.2 se vrátil o víkendu ve 2:08. 15. ledna a čekal na návrat svého druha. Samička se do nory č.2 vrátila večer 18. ledna. O necelou hodinu později samička snesla vejce.

18. ledna samička snesla jediné vajíčko v 8:05 hodinu po návratu do nory

Online přenos z hnízda:

Buřňák bermudský – webkamera z hnízda



Videozáznamy:

Sameček se vrátil do nory č.1

Samička se vrátila do hnízda a snesla jediné vejce!



Střídání v inkubaci vajíčka

15. ledna se do nory vrátil jako první sameček



Návrat samičky do hnízda a snůška jediného vajíčka

Zdroj: Cornell Lab Bird Cams, Nonsuch Expeditions – Bermuda