Spárovací hmotu mezi kuchyňskými a koupelnovými dlaždičkami je po určitém čase potřeba opravit, nebo předělat. Často se stává, že si poškozeného spárování nevšímáme do doby, než přijde na řadu kompletní rekonstrukce. Nevzhledné vydrolené spáry kazí celkový dojem a vzhledem ke vzniku plísní mohou být i zdraví škodlivé. Máme pro vás jednoduchý postup, jak spáry opravit svépomocí.


Kdy je spárování je potřeba obnovit poznáte podle několika věcí. Nebezpečným znamením je růst plísní, které se začnou tvořit pod uvolněnou dlaždicí a ve spárách, to znamená, že spárovací hmota již není účinná. Spárování si můžeme zničit i sami nevhodným čistícím prostředkem. Například zředěný ocet je často doporučován jako skvělý čistící prostředek na obklady, ale ocet je kyselý a dokáže spárovací hmotu ničit. Raději dlaždice omývejte jen jarovou vodou a následně utřete vlhkým hadříkem z mikrovlákna.

Jak opravit spárování

Při opravách nebude potřeba odstranit veškerou spárovací hmotu. Doporučuje se odstranit polovinu tloušťky spárovací hmoty. Pokud je spára zasažena černou plísní, odstraňte jí co nejvíce. Můžete k tomu použít ruční spárovací pilu. Při odstraňování staré spárovací hmoty si dejte pozor, abyste nepoškodili samotné obkladačky či dlaždice. Na spárování použijte stejný typ spárovací hmoty, aby vše drželo dobře pohromadě.

Vyspárujte vše najednou

Novou spárovací hmotu nanášejte, až budete mít jistotu, že jsou spáry čisté po celé své ploše. Rozhodně nenanášejte spárovací hmotu na etapy. Tím, že nanesete novou spárovací hmotu najednou ušetříte čas a spárovací hmota se lépe spojí. Na hladítko dejte vrstvu namíchané spárovací hmoty a zatlačujte ji do spáry. Po nanesení spárovací hmoty ji uhlaďte houbou a nechejte zatvrdnout. Po několika hodinách bude vaše kuchyň či koupelna vypadat opět jako nová.
Spárování není náročná práce, s trochou zručnosti zvládnete spárování svépomocí.

.

Článek Spárování svépomocí zvládnete i vy. Podívejte se, jak na to. se nejdříve objevil na České návody.