Pro každého zahrádkáře jsou mšice noční můrou. Především proto, že pokud se jich nezbaví, může se svojí úrodou rozloučit. Návodů, jak se jich zbavit, je nespočet. Stejně jako chemických i přírodních směsí, které je mají účinně likvidovat. Ne všechny však musí nutně fungovat. Pojďme se tedy společně podívat na několik vyzkoušených způsobů, které vás mšic zbaví. 

Chemické postřiky

Tento způsob se nemusí líbit všem, ale je třeba říct, že v drtivé většině případů zabere. Existuje nepřeberné množství těchto produktů, za zmínku stojí Mospilan, Karate nebo Sumithion. Je důležité dát si pozor na jednu věc. Postupem času si kolonie mšic může na chemický přípravek zvyknout a stát se rezistentní. Doporučuje se tedy kombinovat více druhů postřiků, aby se tomuto předešlo.

Ekologické způsoby

Zde se nám nabízí hned dva různé způsoby hubení mšic. Jednak jsou to zvířata a pak také přírodní postřiky. Velkou pochoutkou jsou mšice především pro slunéčka sedmitečná. Jejich larvy je přímo zbožňují. Méně známým predátorem jsou pak i vosičky z rodu Aphidius Alemani. K dostání jsou pak v různých e-shopech.

Existuje také mnoho různých ekologických postřiků, které mnohdy spadají do kategorie „babské rady“, ale v tomto případě fungují celkem spolehlivě. Například zde budou mít radost kuřáci. Mšice nesnáší zápach z cigaret, stačí proto vylouhovat nedopalky a tento postřik potom využijte k jejich likvidaci. Jen nezapomeňte listy rostlin po použití pečlivě otřít. Pro lidi, kteří nekouří, existují i jiné roztoky, které by mohly pomoci. Je jím třeba octo-olejový roztok. Smíchejte půl litru teplé vody, půl decy octu a oleje a lžíci saponátu. A opět tím rostlinu postříkejte. I tato emulze by vás měla mšic zbavit.